Radi si píšete na internete? Zdanlivo nevinná aktivita vás môže pripraviť o vzťah

Robota

gettyimages

V dnešnej dobe nie je problém na internete nadviazať konverzáciu s kýmkoľvek. Na sociálnych sieťach v priemere trávime dve hodiny denne a tento čas mnohí využívajú nielen na „chatovanie“ s priateľmi, ale aj na vyhľadávanie známostí.

Zoznamovať sa s novými ľuďmi je obohacujúce. Zvlášť, ak máme rovnaké koníčky či názory a ten druhý nám je sympatický aj po vizuálnej stránke. Písanie spočiatku vnímame ako čosi nezáväzné, relax, príjemné spestrenie dňa. Postupne však spravidla začneme odkrývať aj to, čo nás trápi a po čom túžime, zdôverujeme sa so svojimi pocitmi aj životnými plánmi. Na tom všetkom nie je nič zlé, ak práve naša nič netušiaca polovička nesedí vedľa v obývačke.

Nemusia lietať iskry

Zaregistrovať sa na zoznamke a začať si vymieňať správy je naozaj veľmi jednoduché. Málokedy však v začiatkoch myslíme na dôsledky. Je príjemné vedieť, že na druhej strane nás niekto počúva a podporuje. Tým sa pre nás stáva príťažlivým. Nemusíme pritom viesť žiadne debaty so sexuálnym podtónom, stačí, že si rozumieme na duchovnej a emocionálnej úrovni. Takýto virtuálny vzťah možno prirovnať k platonickej láske. No aj keď obvykle neprerastie do fyzického kontaktu, môžeme ho označiť za mikroneveru. Samozrejme, oveľa silnejšou kávou je posielanie dráždivých fotiek a videí či rôzne sexuálne návrhy. V takýchto prípadoch niet najmenších pochýb, že ide o virtuálnu neveru.

Mohlo by vás zaujímať: Hľadáte lásku cez internet? Psychológovia radia, ako na to

Spúšťačom môže byť rutina

Ak svoj život zdieľame s cudzím človekom, je to vážny signál, že v našom vzťahu čosi nie je v poriadku. K takejto situácii najčastejšie dochádza v dlhoročných partnerstvách, v ktorých sa udomácnila rutina. Kým konverzujeme nezáväzne, je to v poriadku, keď ale začneme venovať veľkú časť svojho dňa jednému človeku na úkor partnera, už to tak úplne v poriadku nie je. Pri problémoch by sme sa mali v prvom rade snažiť zlepšiť komunikáciu medzi sebou. Pri virtuálnej nevere ale robíme pravý opak – s prestávame komunikovať a pocit blízkosti hľadáme a zažívame s iným človekom pri počítači.

Bolí rovnako ako tá skutočná

Virtuálna nevera určite nie je čosi, nad čím by sme mali mávnuť rukou. Hoci je iná, ako tá fyzická, môže mať takisto vážne následky a bolí rovnako. Častokrát je dôvera v partnerskom vzťahu narušená aj v prípade, že sa „online láska“ skončí a obnoviť sa už nedá. Neraz si potom uvedomíme, že sme reálny vzťah s milovaným človekom vymenili za predstavu o niekom, koho v skutočnosti poznáme len prostredníctvom počítačovej obrazovky.

Pravá intimita sa môže vyvinúť len v skutočnom svete, pri skutočnej komunikácii, keď sa dvaja navzájom vidia, poznajú svoje slabé stránky a prijímajú, milujú a rešpektujú sa aj s nimi. Pravda, niekedy sa aj z virtuálneho vzťahu vyvinie reálny a takýchto lások je v dnešnej dobe stále viac. Budovať však nový vzťah na tom, že ublížime blízkemu nie je fér.

Mohlo by vás zaujímať: Virtuálna bokovka: Vzťah môže pochovať, ale aj zachrániť

Kedy viete, že ide o virtuálnu neveru?

Týkať sa vás môže z oboch strán. Buď ju sami praktizujete, a možno si vážnosť svojho konania ani neuvedomujete, alebo ste obeťou. Zodpovedajte si nasledovné výroky:

  • Trávim viac voľného času vypisovaním si na internete s ľuďmi, ktorých osobne nepoznám.
  • Nemám z toho výčitky voči svojmu partnerovi. Veď predsa nič zlé nerobím.
  • Častokrát zabúdam na čas a chatovaním trávim celé hodiny.
  • Partner sa začal správať podozrievavo a komunikujeme spolu stále menej.

Ak pre vás platia aspoň 3 výroky, zrejme ste na najlepšej ceste k mikronevere alebo virtuálnej nevere. Nemusíte sa toho zľaknúť. Pokúste sa s partnerom pozhovárať, analyzujte svoje problémy a zdôverte sa. Vysedávanie za počítačom sa pokúste obmedziť a radšej si vychutnajte príjemnú prechádzku. Aj čas strávený osamote vie vyriešiť množstvo kríz. Držíme palce!

Ako často konverzujete na internete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame