Rakovina hrubého čreva a konečníka straší čoraz viac: Ako sa pred ňou uchrániť?

Lekár

thinkstockphotos.com

Pre mnohých je rakovina hrubého čreva a konečníka ešte stále tabu, o ktorom sa hanbia hovoriť, či zájsť s problémom v danej oblasti k lekárovi. Počet pacientov, ktorým je diagnostikovaná, sa však z roka na rok zvyšuje, a tak sa tento karcinóm stáva akýmsi strašiakom modernej doby. Paradoxom však je, že sa táto hrozba dá pravidelne kontrolovať a pri včasnej diagnostike veľmi úspešne liečiť. Ako sa pred ňou chrániť a pri akých problémoch zájsť ku lekárovi?

Rakovina hrubého čreva a konečníka sa odborne nazýva kolorektálny karcinóm. Ide o zhubný nádor vznikajúci zo zdravých buniek hrubého čreva a konečníka, ktoré sa začnú meniť a nekontrolovateľne rásť. Môže vzniknúť v ktorej ktorejkoľvek časti hrubého čreva. Až v dvoch tretinách prípadov vzniká v spodnej časti pri konečníku a v oblasti konečníka, avšak môže vzniknúť aj na viacerých miestach súčasne.

Prevencia v 93% zachráni život

Čas, odkedy nádor vznikne, až kým sa dostane do štádia, v ktorom spôsobuje problémy a je ťažšie liečiteľný, trvá roky. Nádor sa vyvíja veľmi pomaly a ak sa objaví v prvom, najľahšom štádiu, je vyliečiteľný až na 93%. Preto je veľmi dôležitá prevencia a pravidelné kontroly, na ktoré majú ľudia po päťdesiatke nárok a môžu ich bezplatne absolvovať každé dva roky. Je teda vysoká šanca, že ak pravidelne podstupujete dostupné testy, prípadný karcinóm sa zachytí včas. Kontroly sa vykonávajú jednoduchým spôsobom a to testom na okultné (skryté) krvácanie, ktorý dostanete u vášho lekára. Nemusíte sa báť nepríjemných chvíľ v ambulancii, test si robíte v domácom prostredí.


Mohlo by vás zaujať: Strašiak menom rakovina hrubého čreva: Ako vzniká a aké má príznaky?


Aké sú príznaky?

V prípade, že sa u vás objavia nasledovné príznaky, aj vtedy, ak sú nepravidelné, alebo len sporadické, poraďte sa s lekárom:

  • bezdôvodná plynatosť,
  • problémy s vyprázdňovaním (zápcha, hnačka, pocit nedostatočného vyprázdnenia sa),
  • únava,
  • krv v stolici,
  • chudnutie bez príčiny,
  • úzky priemer stolice,
  • chudokrvnosť,
  • vracanie, resp. nevoľnosti.

Pozor na faktory, ktoré zvyšujú riziko ochorenia

Existuje viacero rizikových faktorov, ktoré „napomáhajú“ vzniku tohto ochorenia a navzájom sa ovplyvňujú. Ich prítomnostť ešte neznamená, že musí dôjsť ku danému ochoreniu. Existuje však vyšší predpoklad, že sa toto ochorenie nerozvinie u ľudí, ktorí nepatria do jednej z rizikových skupín. Najviac ohrození sú ľudia, ktorí majú tento karcinóm v rodine, ľudia po 50-tke, tí, ktorí trpia iným ochorením hrubého čreva alebo majú polypy,cukrovkári, fajčiari, ako aj ľudia, ktorí pijú alkohol, najmä pivo.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Vplýva naň aj spôsob života

Rakovina hrubého čreva je civilizačné ochorenie, takže na jeho výskyt vplýva do veľkej miery aj životospráva. Najviac ohrození sú ľudia s nedostatkom fyzickej aktivity, obezitou, sedavým zamestnaním, množstvom spracovaných potravín, údenín, ako aj s nedostatkom vitamínov D, vápnika, vlákniny, kyseliny listovej, ako aj vitamínu C. Na vznik kolorektálneho karcinómu má veľký vplyv, okrem súhry viacerých, či už vonkajších, alebo vnútorných faktorov, aj dedičnosť. Preto existujú skupiny ľudí, ktorí by si mali dávať na toto ochorenie väčší pozor, vo zvýšenej miere dbať na prevenciu a viac sa v tomto smere sledovať.


Máte vy alebo niekto z vašich blízkych skúsenosti s rakovinou hrubého čreva? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame