Rakovina krčka maternice: Rozpoznajte ju skôr, než bude neskoro

Žena

thinkstockphotos.com

Karcinóm krčka maternice je jedným z najčastejších typov rakoviny u žien na celom svete. Riziku sú vystavené ženy všetkých vekových kategórií, ktoré začali pohlavne žiť. Čo všetko treba o tejto hrozbe vedieť?

Medzi rizikové faktory patrí najmä nechránený sex, viac sexuálnych partnerov, nadváha, používanie perorálnej antikoncepcie, genetika, fajčenie, zlá imunita a ohrozené sú ženy, ktoré boli viackrát tehotné a prvé ich prvé tehotenstvo bolo vo veľmi nízkom veku.

Najdesivejšou skutočnosťou tejto choroby je fakt, že v počiatočných štádiách nie sú badateľné takmer žiadne príznaky. Výraznejšie sú až po tom, čo sa choroba rozšíri do močového mechúra, pečene, čriev alebo pľúc. Napriek tomu môžu nastať minimálne zmeny týkajúce sa reprodukčných orgánov, ktoré by ste mali konzultovať s gynekológom.

Nepravidelné intenzívne krvácanie

Väčšina žien s touto diagnózou má skúsenosti práve s nepravidelným krvácaním, ku ktorému dochádza práve mimo menštruačných dní. Počas toho, ako sa rakovina šíri do okolitých tkanív, vytvára nové kapiláry, a tie môžu spôsobiť krvácanie aj mimo menštruačných periód, po pohlavnom styku, či po menopauze. Dôvodom takéhoto krvácania však môžu byť aj iné zdravotné príčiny ako je hormonálna nerovnováha, zápalové ochorenie alebo infekcia panvových orgánov.


Mohlo by vás zaujať: Preventívne prehliadky vám môžu zachrániť život: Na čo všetko máte nárok zadarmo?


Neobvyklý výtok z pošvy

Slabší výtok svetlej farby, ktorý nezapácha, je bežný, avšak intenzívnejší zapáchajúci výtok inej farby, ktorý je navyše hustejší, môže byť v lepšom prípade príznakom infekcie, v tom horšom príznakom rakoviny krčka maternice. Ženy s touto diagnózou uvádzali najmä ťažký, svetlý, tekutý, hnedý alebo výtok zmiešaný s krvou.

Bolesť pri pohlavnom styku

Bolestivý pohlavný styk je ďalším dôležitým príznakom rakoviny krčka maternice. Je však príznakom, ktorý sa vyskytuje najmä pri pokročilom štádiu rakoviny krčka maternice. Znamená to, že rakovina sa rozšírila do ostatných tkanív a reprodukčných orgánov. Zväčša ide o kombináciu bolestivého styku s výtokom.

Bolesť v oblasti panvy

Kŕče a bolesti v oblasti panvy sú síce bežnou súčasťou menštruačného cyklu, avšak môžu byť aj príznakom vážnejšieho stavu najmä ak ide o bolesť, ktorá sa prichádza častejšie, vyskytuje sa kedykoľvek počas mesiaca a trvá dlhšiu dobu.


Mohlo by vás zaujať: Varovné signály rakoviny: Pri ktorých zbystriť pozornosť a ísť k lekárovi?


Nepohodlie pri močení

Rakovina krčka maternice okrem už spomenutých symptómov môže spôsobiť aj nepríjemné pocity pri močení. Pravdupovediac, ide o jeden z najviditeľnejších príznakov tejto smrteľnej choroby. Pálenie a štípanie pri močení sa objavuje, keď sa už rakovina rozšírila do neďalekého tkaniva. Zároveň však treba dodať, že nepríjemnosti pri močení môžu byť tiež príznakom menej nebezpečnej infekcie močových ciest, problémov močového mechúra, kvasinkovej infekcie alebo pohlavne prenosnej choroby.

Intenzívnejšia a dlhšia menštruácia

Za také sa považuje krvácanie, keď je potrebné meniť hygienické vložky alebo tampóny častejšie ako raz za 2 hodiny. Opäť však môže ísť o symptóm poukazujúci na hormonálnu nerovnováhu, myóm, polypy, zápalové choroby, problémy so štítnou žľazou, pečeňou alebo obličkami.


Mohlo by vás zaujať: Pozor na plastové nádoby a fľaše: Môžu spôsobiť rakovinu!


Nekontrolovaný únik moču

Strata schopnosti udržať moč je ďalším z príznakov tohto ochorenia. Pokiaľ nie ste tehotná alebo ste nezvýšili príjem tekutín, alebo neexistuje iný zjavný dôvod na únik moču, potom môže ísť o symptóm spojený s rakovinou krčka maternice.

Ako sa chrániť?

  • nezabúdajte na pravidelné prehliadky u gynekológa, ideálne každý rok,
  • prestaňte fajčiť a vyhýbajte sa priestranstvám určeným pre fajčiarov,
  • chráňte sa pred prenosnými pohlavnými chorobami,
  • k dispozícií je vakcína, ktorá by sa však mala podávať mladým dievčatám pred začatím sexuálneho života.

Máte vy alebo niekto z vašich blízkych skúsenosti s rakovinou krčka maternice? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame