Rakovina pankreasu je tichý zabijak: Počet pacientov z roka na rok rastie

Muž

Rakovine hrubého čreva je možné predísť (Zdroj: Thinkstockphotos)

Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny pankreasu vo svete. Ide zároveň o jediný druh rakoviny, pri ktorej úmrtnosť vo svete ustavične rastie. Väčší nábeh na ňu majú fajčiari, obézni ľudia či cukrovkári. Riziko je takisto vyššie u ľudí s cirhózou pečene či chronickým zápalom pankreasu. Toto ochorenie postihuje často starších ľudí.

Jej výskyt sa zvyšuje

Karcinóm pankreasu je desiate najčastejšie onkologické ochorenie a zároveň je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia na nádor v západnom svete. Každý rok zaznamenajú vo svete 280-tisíc nových prípadov. Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú, že ak sa proti tomu nič neurobí, v roku 2030 bude rakovina pankreasu druhou najčastejšou príčinou týchto úmrtí.

Predpokladaný počet novodiagnostikovaných prípadov karcinómu pankreasu na Slovensku pre rok 2017 predstavuje 1 018 pacientov. Počet úmrtí u mužov a žien spolu sa na základe predikčných modelov u nás za minulý rok odhaduje na 828 prípadov.


Mohlo by vás zaujímať: Nevysvetliteľné bolesti brucha? Možno je na vine váš pankreas


Základ dobrá životospráva

Chorobe možno predchádzať zmenou životosprávy i dostatočným pohybom. Zo života treba úplne vylúčiť cigarety. O polovicu nižšie riziko ochorenia majú napríklad športujúci ľudia. Cielené možnosti prevencie však podľa odborníkov nie sú známe.

Tri hlavné príznaky

Aliancia Nie Rakovine upozorňuje na tri najčastejšie príznaky rakoviny pankreasu, ktoré zostávajú v prvých štádiách ochorenia často bez povšimnutia, no napokon sú dôvodom, prečo ľudia s karcinómom pankreasu prichádzajú do ambulancie lekára. Sú to: zmeny stolice a plynatosť, ožltnutie pacienta a strata hmotnosti, prípadne s ňou spojený vznik diabetu.

Rakovina pankreasu môže byť u ľudí aj geneticky podmienená. Genetika však nepatrí medzi najrizikovejší faktor. „Ide o päť až desať percent prípadov,“ povedal onkológ Radovan Barilla. Riziko zvyšujú aj iné genetické ochorenia, napríklad karcinóm prsníka.


Mohlo by vás zaujímať: Rakovina pripravila ženu o vlasy aj sviežosť v tvári: Dcéra ju zobrala do parády, vdýchla jej čaro


Problém neukážu ani krvné testy

Za neskorú diagnostiku môžu nešpecifické príznaky. Ide o bolesť brucha a chrbta. Pacient veľmi pochudne a svrbí ho koža. Môžu mu zožltnúť i bielka. Na problém neukážu ani krvné testy. Nádor sa v tele môže tvoriť roky, situáciu komplikuje aj fakt, že býva skrytý za ostatnými orgánmi.

Často prichádza rýchla smrť

Priemerný čas prežitia pacientov s diagnózou metastázujúceho nádoru pankreasu je v súčasnosti len štyri až šesť mesiacov. Veľmi málo pacientov prežíva viac ako jeden rok po diagnostikovaní a iba jeden z 20 diagnostikovaných sa dožije viac než päť rokov.

Veľkú časť pacientov s rakovinou pankreasu teda čaká skorá smrť. „Asi 90 percentám pacientov diagnostikujú karcinóm v čase, keď už nemožno podstúpiť operačný zákrok a zomierajú do niekoľkých mesiacov,“ povedal Barilla. Operácia dokáže predĺžiť život aj o niekoľko rokov.


Máte vy alebo niekto z vášho okolia skúsenosti s rakovinou pankreasu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, SITA, TASR
Odporúčame