Jedno z najčastejších ochorení Slovákov: Rakovina pankreasu je tichý zabijak, spoznajte jej príznaky

doktor s pacientom, rakovina pankreasu

Rakovina hrubého čreva a konečníka je na Slovensku veľmi rozšíreným onkologickým ochorením (Foto: Gettyimages)

Rakovina je dnes ochorením, ktorým trpí mnoho ľudí. Je tichým zabijakom v rôznych podobách a prestrojeniach. Jednou z jej zákerných foriem je rakovina pankreasu. Slovensko sa neslávne nachádza na druhej európskej priečke v počte pacientov s touto diagnózou. Nanešťastie aj s úmrtnosťou.

Typ tohto ochorenia patrí medzi onkologické diagnózy s najnižšou mierou prežitia. Dôvodom je náročnosť jej diagnostiky. Pri príležitosti Svetového dňa boja s rakovinou pankreasu, ktorú si spoločnosť po siedmykrát pripomenie 19. novembra.

Nejasné symptómy

Náročná diagnostika zapríčiňuje, že priemerný čas prežitia pacientov s metastázujúcim nádorom pankreasu je 4,6 mesiaca. Lekári hovoria, že až 95 % z tých, ktorým je diagnostikovaná, jej podľahne. Dôvodom sú rizikové faktory. „Keďže nie sú špecifické prvé symptómy ochorenia a odborníci pri nich nemyslia aj na pankreas, diagnostika sa tak posúva do pokročilých štádií,“ tvrdí OZ Nie rakovine. Prezidentka aliancie Nie rakovine Jana Pifflová Španková uviedla, že približne 20 % všetkých odhalených prípadov je možné riešiť chirurgicky.

Tisícka prípadov ročne

„Každoročne na Slovensku diagnostikujú tisíc prípadov karcinómov rakoviny pankreasu. Je čas, aby odborná i laická verejnosť pomohli skvalitniť a predĺžiť týmto pacientom život a znížiť úmrtnosť na toto ochorenie,“ myslí si lekár Jozef Dolník. Poukázal tiež na to, že rakovina pankreasu je piatou najčastejšou príčinou smrti u žien a štvrtou najčastejšou príčinou smrti u mužov s onkologickou diagnózou.

Spoznajte príznaky

Príznakmi rakoviny pankreasu môžu byť žltačka, bolesti brucha, bolesti v krížovej časti chrbta, rozvoj alebo zhoršenie diabetes mellitus bez zvýšenia telesnej hmotnosti. Taktiež hlboká žilová trombóza, zmena vo vyprázdňovaní, ílovitá stolica či hnačka, nevysvetliteľná strata hmotnosti, nevoľnosť a depresia. Klinická onkologička Miroslava Malejčíková pripomína, že včasná diagnostika tohto ochorenia je kľúčová.

OZ preto vyzýva, že pokiaľ sa u niekoho prejavia dva či viac symptómov, návštevu lekára netreba odkladať. Pacienti sa môžu v prípade záujmu obrátiť na poradne v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave alebo vo Východoslovenskom onkologickom ústave (VOÚ) v Košiciach vo vybranom čase. Poskytnuté im bude psychologické či sociálne poradenstvo sprevádzané liečbou.

Pre pozornosť širokej verejnosti

Každoročná kampaň Svetový deň rakoviny pankreasu na Slovensku pripadá tento rok na 19. novembra. Je iniciatívou aliancie Nie rakovine a OZ Europacolon Slovensko – člena Svetovej koalície rakoviny pankreasu (WPCC), ktorá spája viac ako 80 organizácií z 30 krajín a šiestich kontinentov sveta s cieľom upozorniť na prítomnosť tejto zákernej choroby a nevyhnutnosti šírenia povedomia o nej.

Zdroj: TASR
Odporúčame