Rakovina pľúc je tichý zabijak: Chorobu zvyčajne diagnostikujú príliš neskoro

Lekár

gettyimages

Jedným z dôvodov, prečo sa rakovine pľúc hovorí tichý zabijak je to, že v ranných štádiách nie sú viditeľné takmer žiadne symptómy. Aj preto odborníci tvrdia, že dostatočnou prevenciou by ročne dokázali zachrániť veľké množstvo životov. Pretože rakovina pľúc nie je záležitosťou len fajčiarov.

90 percent fajčiarov

V kategórii nádorov je rakovina pľúc najčastejšou príčinou smrti. Päť rokov po diagnóze v pokročilom štádiu prežije len 16 percent pacientov. Naopak, keď je odhalená skoro, je možné ju vyliečiť na 60 až 70 percent.

Hoci rakovina pľúc trápi aj nefajčiarov, až 90 percent z pacientov si pravidelne dopraje cigaretu. Navyše, zvýšené riziko tu je pre fajčiarov aj desať rokov potom, čo s týmto zlozvykom skoncujú. Okrem fajčiarov sú na rakovinu pľúc náchylnejší muži, tvoria až dve tretiny z celkového počtu pacientov.

Na začiatku nebolí

Skoré príznaky si však ľudia s rakovinou nespájajú a lekára vyhľadajú až pri vážnejších problémoch: „Pľúca sú orgánom, ktoré má v sebe málo nervových zakončení, preto choroba v počiatočných štádiách nebolí,“ hovorí prednostka Kliniky pľúcnych chorôb a tuberkulózy fakultnej nemocnici v Brne Jana Skřičková a dodáva: „Prvé príznaky ako kašeľ, sipenie, zmena farby vykašliavaného hlienu si ľudia nevšímajú. Nádor často objavíme v rámci iných, napríklad predoperačných vyšetrení.“


Mohlo by vás zaujímať: Rakovina pľúc útočí aj na nefajčiarov: Ktoré symptómy vás môžu varovať?


Prvé symptómy

Kašeľ: Ide o najčastejší indikátor problémov s pľúcami, no samozrejme, nie vždy je dôvod na paniku. Zbystriť pozornosť by sme mali, ak vykašliavate krv a dostávate často chronické záchvaty kašľa. Je vhodné spozornieť, ak sa kašeľ výrazne zmenil, či už zvukovo, alebo pocitovo.

Infekcie dýchacích ciest: Infekcie, ktoré sa vracajú môžu byť tiež znamením, že niečo nie je v poriadku a je potrebné navštíviť lekára. Špeciálne, ak sa často vracajú komplikované zápaly pľúc alebo bronchitída.

Časté zachrípnutie, problémy s hlasom a dlhodobé bolesti v oblasti hrudníka tiež napovedajú o rôznych ťažkostiach, takisto ako problémy s prehĺtaním.

Opuch krku a tváre: Majte sa tiež na pozore, ak sa u vás častejšie vyskytuje opuchnutie v oblasti krku a tváre. Horná dutá žila odvádza krv z oblasti hlavy, krku a hrudníka do srdca. No ak pľúcny nádor začne na túto žilu tlačiť, objavia sa práve zmieňované opuchy. Tie sa môžu rozšíriť tiež na oblasti ramien či paží, ktoré potom bolia.

Výrazný úbytok hmotnosti: Ak ste bez vysvetlenia stratili výrazne na váhe, je vhodné poradiť sa o tom s lekárom. Úbytok hmotnosti totiž často naznačuje rôzne ochorenia, ktoré sa môžu ukázať ako vážne.

Prevencia je základ

Prevencia by v tomto prípade mohla zachrániť aspoň niektorých pacientov, ktorí trpia rakovinou pľúc. V susednej Českej republike sa odborníci zhodli, že by dokázali zachrániť aspoň 200 z 5400 Čechov, ktorí ročne podľahnú rakovine.

Podľa ich údajov príde k lekárovi až 85 percent pacientov príliš neskoro a keď ich už nedokážu plne vyliečiť. Jiří Votruba, primár kliniky tuberkulózy a respiračných chorôb Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe hovorí, že by sa pacienti dali zachrániť tým, keby raz ročne chodili na vyšetrenie pomocou počítačovej tomografie. Týkalo by sa to najmä ľudí v pokročilom veku a bývalých či súčasných fajčiarov.

Preventívne vyšetrenia, ktoré je možné absolvovať, sú podľa jeho slov ignorované, keďže sa ľudia boja potvrdenia diagnózy. Poistenci majú pritom v súčasnosti nárok na preventívnu onkologickú prehliadku raz za rok.


Mohlo by vás zaujímať: Rakovina u mužov: Ktoré signály nesmiete podceniť?


Predĺžiť život

Operovať možno podľa prednostu Onkologickej kliniky Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe Luboša Petruželku asi desať až 15 percent nádorov. U väčšiny pacientov je cieľom liečby čo najdlhšie a kvalitne predĺžiť život.

Možnosťou je chemoterapia, takzvaná terčová terapia alebo imunoterapia, ktorá aktivuje rakovinou oslabené imunitné bunky. Podľa odborníkov je pre každého pacienta vhodný iný typ liečby, je ho tak potrebné presne diagnostikovať.


Poznáte niekoho s diagnostikovanou rakovinou pľúc? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK
Odporúčame