Rakovina prostaty: Včasné odhalenie príznakov vám môže zachrániť život!

doktor

sxc.hu

V našich podmienkach je štvrtým najčastejším nádorovým ochorením medzi mužmi, v niektorých iných krajinách doslova láme štatistiky. Napríklad v Kanade len za minulý rok pribudlo 255 00 nových prípadov tejto zákernej choroby. Reč je o rakovine prostaty, ktorá sa u mužského pokolenia objavuje zvyčajne po päťdesiatke. Jej liečba môže byť mimoriadne efektívna, dôležitú úlohu však zohráva čas. Čo všetko by ste o nej mali vedieť?

Trochu anatómie na úvod

Prostata, nazývaná aj predstojná žľaza, je súčasťou mužského pohlavného aparátu. Nachádza sa tesne pod močovým mechúrom, kde kruhovo obopína ústie močovej rúry. Tvarom a veľkosťou pripomína gaštan či väčší vlašský orech. Sekrét, ktorý prostata produkuje, je prítomný v ejakuláte, kde zabezpečuje dobrú pohyblivosť spermií.

Problémy s močením nepodceňujte

Vzhľadom k anatomickému umiestneniu prostaty, problémy, ktoré sa s ňou viažu, muži najviac pociťujú pri vyprázdňovaní močového mechúra. Zvýšenú pozornosť by preto mali venovať nasledovným symptómom:

  • Časté nutkanie na močenie, najmä v noci
  • Náhla a silná potreba vymočiť sa
  • Neschopnosť vymočiť sa postojačky
  • Ťažkosti s regulovaním a ukončením prúdu moču
  • Slabý alebo prerušovaný prúd moču
  • Pocit nedokonalého vyprázdnenia mechúra
  • Pálivá bolesť pri močení alebo ejakulovaní
  • Prítomnosť krvi v moči alebo v semene

Ak sa niektoré z uvedených príznakov týkajú aj vás, zatiaľ nie je dôvod na paniku. Ide o signál, že prostata je zväčšená, prípadne trpí zápalom. Vyhľadanie lekárskej pomoci by ste však ani v tomto prípade odkladať nemali.


Mohlo by vás zaujať: Milujete slaninu a klobásy? Pozor, údajne spôsobujú rakovinu!


Podľa čoho rakovinu prostaty odhaliť?

V prípade, že sa u muža skutočne rozvinie rakovina prostaty, k problémom s močením sa pridružia predovšetkým bolesti. Tie sa najčastejšie vyskytujú v oblasti panvy, dolnej časti chrbta a v horných partiách stehien. Nezriedka sa pacienti sťažujú tiež na slabosť v noháchopuch dolných končatín. Varovným príznakom je tiež nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie a s tým súvisiaci úbytok na váhe.

Aké sú možnosti liečby?

Úspešnosť terapie a jej priebeh v mnohom závisí od štádia samotného nádoru, veku pacienta a jeho želaní. U včas diagnostikovanej rakoviny je zvyčajným postupom operácia, počas ktorej sa odstráni celá prostata, a následné ožarovanie. Za pomerne vítanú možnosť sa však považuje brachyterapia, kedy lekár za celkovej anestézy pacienta zavedie pomocou ihiel rádioaktívne jódové zrná priamo na postihnuté miesto. V neskorších fázach rakoviny sa uprednostňuje hormonálna liečba, v rámci ktorej dochádza k zníženiu produkcie testosterónu.


Mohlo by vás zaujať: Vyberáme medzi jogurtami: Ktorý je pre vás ten najlepší?


Ako sa pred rakovinou prostaty chrániť?

Ako v prípade mnohých ochorení, prevencia spočíva najmä v zdravom životnom štýle a častých vyšetreniach. Po štyridsiatke by sa muži mali nechať z času načas nechať vyšetriť per rectum – teda hmatom lekára cez konečník. Po 50. roku života je veľmi vhodné zaradiť aj vyšetrenie prostatického špecifického antigénu PSA. Samozrejmosťou by mala byť zdravá výživa s dostatkom minerálnych a stopových prvkov, dostatok pohybu a čo najmenej stresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame