Rakoviny kože je stále viac: Prevenciu nesmú zanedbať ani tí, čo sa neopaľujú

vysetrenie

gettyimages

Rakovina kože je veľkým strašiakom. Nehrozí však len ľuďom, ktorí sa bez ochrannej vrstvy krému opaľujú na pláži na ostrom slnku. Postihnúť môže v podstate kohokoľvek. Špeciálny pozor by si mali dávať tiež tí ľudia, ktorí majú väčšie množstvo materských znamienok.

Na Slovensku počet rastie

Výskyt rakoviny kože vzrástol aj na Slovensku. Ročne lekári diagnostikujú viac ako 650 nových prípadov. Podľa dermatologičky by jej prevenciu nemali zanedbávať ani tí, ktorí neholdujú opaľovaniu sa na slnku. Vyšetrenie znamienok je bezbolestné a odborníci radia absolvovať ho raz ročne.

„Za najnebezpečnejší druh rakoviny kože sa považuje tzv. melanóm. Ide o nádor, ktorý je schopný veľmi rýchlo metastázovať. Tento druh nádoru sa častejšie vyskytuje u žien medzi 30 až 50 rokom života,“ uviedla dermatologička Denisa Dostálová z Polikliniky Radlinského v Bratislave.


Mohlo by vás zaujímať: Sú vaše znamienka v poriadku, alebo vám hrozí rakovina? Zistite to čo najskôr!


Pozor aj na znamienka

Opatrní by mali byť aj ľudia s väčším počtom znamienok (nad 50), vrodenými-kongenitálnymi znamienkami, znamienkami s nepravidelným tvarom, pozitívnou rodinnou anamnézou na melanóm, svetlou pokožkou a tí, ktorí v detstve utrpeli závažné spálenie kože.

Dermatologička radí, že podozrivé znamienka možno rozpoznať aj doma na základe tzv. pravidla ABCDE, ktoré je odvodené od anglických skratiek:

A = Asymetry (znamienko je asymetrické, niektorá časť z neho vytŕča)

B = Border (znamienko je neohraničené, okraje akoby boli rozpité)

C = Colour (znamienko mení farbu, prípadne je časť inak sfarbená)

D = Diameter (znamienko mení veľkosť, rizikové sú najmä tie nad šesť milimetrov)

E = Elevation (z plochého znamienka sa stáva vypuklé, má nerovný povrch).

Včasná diagnostika zníži riziko

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce zhubné druhy kožných nádorov patria bazalióm, spinocelulárny karcinóm a malígny melanóm, ten patrí medzi najzhubnejšie nádory vôbec. Včasná diagnostika spolu s liečbou umožňujú znižovať riziko a počet úmrtí na toto ochorenie.

Vyšetrenie znamienok vykonáva dermatológ. Znamienko najskôr skontroluje voľným okom a následne dermatoskopom. Ten ho zväčší a osvetlí.


Dodržiavate preventívne opatrenia pred rakovinou kože? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, TASR
Odporúčame