Randíte s niekým, kto už prekonal rozvod? Toto sa ho určite opýtajte!

rozvod

thinkstockphotos.com

Neveselé štúdie naznačujú, že na Slovensku takmer každé druhé manželstvo končí rozvodom. To však rozhodne nie je dôvod, aby sme na lásku zanevreli. Aj vo vyššom veku totiž môžeme nájsť sťastie v harmonickom vzťahu s partnerom, ktorý prekonal rozpad predošlého oficiálneho zväzku. Poradíme vám, ktoré veci by ste si s ním mali vyjasniť skôr, než prvotné poblúznenie prerastie do hlbšieho citu.

Každý rozvod je iný

Dnes nie je žiadnou raritou, pokiaľ sa mladý párik rozvedie už krátko po sobáši alebo ešte predtým, ako stihne priviesť na svet potomstvo. V takejto situácii to zvyčajne obidvaja partneri nesú ako klasický rozchod po dlhšom období randenia. Úplne iná situácia nastáva vo chvíli, pokiaľ manželia strávia bok po boku desaťročia, majú spoločný majetok, najrôznejšie spomienky aj deti. Žiadne definitívne odlúčenie nebýva jednoduché, no pokiaľ chcete poznať perspektívu vzťahu s rozvedenou osobou, musíte mať v určitých záležitostiach jasno. Existuje 5 vecí, ktoré by ste sa jej mali opýtať hneď na začiatku.

1. Dokážeš o svojom rozvode otvorene hovoriť?

Osoba, ktorá sa téme rozvodu oblúkom vyhýba a všemožne zahovára, nie je s touto bolestnou skúsenosťou vonkoncom vyrovnaná. Červená kontrolka by mala zasvietiť predovšetkým v prípade, ak na bývalého partnera stále myslí alebo je s ním emocionálne prepojená. To by sa neskôr mohlo nepriaznivo odraziť na vašom novom vzťahu. Vyhýbanie sa téme rozvodu pravdepodobne znamená, že osoba na nový začiatok ešte nie je pripravená alebo niečo skrýva.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie dôvody rozvodu po päťdesiatke: Toto sú oni


2. Chceš sa znova zosobášiť?

Táto otázka je mimoriadne dôležitá najmä v prípade, ak jeden z partnerov manželstvo nikdy neokúsil a ten druhý je už rozvedený. Pre niektorých je totiž svadba splneným snom a prirodzeným vyústením vážneho vzťahu. Súčasne však existujú ľudia, ktorí sú rozhodnutí, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpia. Ak raz zažijú rozvod, v sobáši viac nevidia zmysel a kategoricky ho odmietajú. Mali by ste sa preto názorovo zhodnúť v otázke, či by váš vzťah aspoň v teoretickej rovine mohol skončiť na radnici.


Mohlo by vás zaujať: Rozvádzate sa? Spoznajte možné príčiny, pre ktoré vás partner opúšťa


3. Veríš, že s niekým dokážeš stráviť život?

Ak patríte medzi ľudí, ktorí si na oficiality a sobášny list nepotrpia, máte spolovice vyhrané. No hoci ani jeden z vás o manželstvo nemá záujem, mali by ste si ujasniť, či vás spája jedna zo základných hodnôt – byť niekomu verný a stráviť s ním zvyšok života aj bez obrúčky. Ak je rozvedená osoba natoľko sklamaná, že neverí na dlhotrvajúcu lásku a porozumenie, mali by ste sa mať na pozore.

4. Chcel/a si sa rozviesť?

Podľa Stanfordskej univerzity až 70% všetkých rozvodov iniciujú ženy. V prípade vášho objektu záujmu sa pokojne mohlo stať, že s rozvodom vonkoncom nesúhlasil a doteraz sa cezeň nepreniesol. Odpoveď vám vyšle signál, či rozvedenú osobu s bývalým partnerom ešte stále niečo spája alebo nie.


Mohlo by vás zaujať: Dobré rady priamo od žien. Týmito 6 vecami vo vzťahu zaručene zabodujete


5. Ako vnímaš svojho/svoju ex?

Nie každý dokáže o bývalom partnerovi rozprávať v superlatívoch. Ak ale u rozvedenej osoby badáte zlosť či agresivitu, mali by ste zbystriť pozornosť. Rovnako ako v prípade, keď sa váš nový objav snaží zvaliť vinu na expartnera. Za vzájomné odcudzenie a následné odlúčenie sú totiž zodpovední obaja manželia a každý nesie svoj podiel nedostatkov. Ak sa preto raz rozhodnete randiť s niekým po rozvode, premyslite si, či by ste dobre cítili v koži manžela či manželky číslo 2.


Aké je to žiť s rozvedeným partnerom? Napíšte svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame