Ranné vtáča alebo nočná sova: Ako vplýva spánkový režim na vašu osobnosť?

Žena

thinkstockphotos.com

Necítite sa vo forme a neviete sa zbaviť nepríjemných myšlienok? Možno je chyba vo vašom spánkovom režime. Ako by mal vyzerať ideálny nočný oddych, ktorý vás naplní novými silami a posilní psychiku?

Aby ste nadobudli pokoj a boli šťastní, stačí sa odobrať včas na lôžko. K tomu vyzývajú Meredith Colesová a Jacob Nota z americkej Binghamtonskej univerzity, ktorí v časopise Cognitive Therapy and Research zverejnili štúdiu ukazujúcu vzťah medzi spánkom a negatívnymi myšlienkami.

Spánkom ku šťastiu

Kto chodí skoro spať a spí bez prerušenia, tendenciu mať pozitívne myslenie a netrpí tak často úzkostnými stavmi. Naopak ten, kto chodí na lôžka neskoro a koho spánok je prerušovaný, sa blíži k vtieravým myšlienkam plným úzkosti a pesimizmu. Nestačí teda spať dostatočný počet hodín, ale je potrebné spať v terapeutických hodinách, pretože nie všetky hodiny spánku majú rovnakú hodnotu.

Nekvalitný spánok – pesimistické myšlienky

Vedci z Binghamtonskej univerzity pod vedením Colesovej a Notu predložili skupine stovky mladých dobrovoľníkov dotazník, ktorý ukázal ich zvyky týkajúce sa spánku. Každý účastník prieskumu potom vypĺňal test vyhodnocujúci pretrvávajúce obavy a vtieravé myšlienky. Výsledky ukázali zjavný vzťah medzi tendenciou zaoberať sa prehnane minulosťou a znepokojovať sa budúcnosťou a medzi nedostatočným a zlým odpočinkom. Úzkosti, depresie, chmúrne myšlienky: to všetko javy, ktoré v súvislosti s nedostatkom spánku, či so spánkom nekvalitným vystupujú výrazne do popredia.

Štúdia zdôrazňuje súvislosti, ktoré už skôr ukázali iné prieskumy a ktoré potvrdzuje zdravý rozum. Je známe, že správne striedanie činnosti a odpočinku prináša dobrú psychickú rovnováhu a podporuje ju.


Mohlo by vás zaujať: Jedno z tajomstiev spánku odhalené: Prečisťuje nám hlavu od mozgového odpadu


Ranné vtáčatá sú na tom lepšie

Výskum z Binghamtonskej univerzity však tiež naznačuje rozdiely medzi dvoma typmi ľudí: nočnými sovami a rannými vtáčatami. Ide o dve výrazne sa líšiace kategórie, na ktoré sa delí celé ľudstvo: na tých, ktorí večer nikdy nejdú spať, a na tých, ktorí odchádzajú skoro na lôžko, aby sa ráno zobudili podľa hesla Ranné vtáča ďalej doskáče. Práve tieto ranné vtáčatá sú podľa vedcov vo výhode, zatiaľ čodruhí majú tendenciu neustále si pripúšťať tú istú myšlienku znovu a znovu a tým si sami vyvolávajú strach a negatívne myšlienky.

Otravné myšlienky

Dobrovoľníci, ktorí uviedli, že chodia neskoro spať, sa tiež ukázali byť ľahkou korisťou vtieravých myšlienok, ktoré nie sú schopní kontrolovať. Experti nabádajú, aby ľudia, ktorí chodia neskoro na lôžka, nepodceňovali svoje vtieravé myšlienky, pretože tie je ťažké kontrolovať a môžu sa stať základom pre vážne duševné poruchy. Ostatne liečba či skôr prevencia proti znečisťovaniu mysle vtieravými myšlienkami je jednoduchá: stačí, aby sme sa uložili skoro k spánku, a prebudíme sa pokojnejšie. Aj keď sa často stáva, že nedokážeme zaspať skoro práve kvôli tomu, že nám nedoprajú kľud negatívne myšlienky.


Mohlo by vás zaujať: Mesiac, v ktorom ste sa narodili: Čo všetko prezrádza o vašej povahe či zdraví?


Pozor na nehody

Ak sa stále akosi neviete dospať, myslite na to, že neubližujete len svojej psychike, ale možete si zapríčiniť aj fyzické zranenie. Nedostatok kvalitného spánku sa totiž spája s vyšším počtom nehôd – či v domácnosti, za volantom alebo v práci. Preto spánok nepodceňujte a doprajte si ho toľko, aby ste sa cítili po ňom odpočinutí.

Pre dobrý spánok

Ak máte problémy so zaspávaním, môžete vyskúšať niektorý z nasledujúcich trikov.

  • doprajte si čaj – najmä medovkový, kamilkový a ľubovníkový – asi 30 až 45 minút pred spaním
  • vypite pred spaním pohár teplého mlieka s trochou medu
  • od štvrtej poobede (alebo podľa vášho pocitu) sa vyhnite kofeínovým nápojom – káve, čiernemu čaju, kole
  • na večeru uprednostnite ľahšie jedlo, ideálne bez cukru
  • voňajte levanduľu – dokáže pomocou svojej vône upokojiť myseľ, zrelaxovať a navodiť pokojný a hlboký spánok

Ako je to s vašim spánkom, kam sa radíte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame