Rastlinka menom rodinné šťastie: Nájde si miesto aj vo vašom príbytku?

Soleirolia soleirolii

wikimedia.org

Rastlinka, ktorá vytvára v kvetináči hebučký koberček, je ideálnym darčekom pre blízkych. Poznáme ju pod názvom rodinné alebo domáce šťastie. Existuje viacero druhov, ktoré sa líšia najmä veľkosťou lístkov a odtieňmi zelenej, no pestovanie je veľmi podobné. Viete, ako sa o rodinné šťastie správne starať?

Soleirolia soleirolii, Helxine soleirolii či detské (anjelské) slzy pochádzajú zo stredomorských oblastí, kde sa im výnimočne darí. Korzičania a Sardínčania ich pestujú ako trávnik. Nechýbajú ani na terasách a sú ozdobou skaliek. Len pre zaujímavosť, rastlinku pomenovali podľa jej objaviteľa kapitána Jozefa Francoisa Soleirolia, ktorý sa venoval zberu rastlín na Korzike v 19. storočí.

Kde sa bude domácemu šťastiu dariť?

Stredomorské oblasti sa vyznačujú vlhkosťou, ktorá je pre životnosť a najmä krásu rastliny veľmi dôležitá. Ako zabezpečiť domácemu šťastiu dostatočnú vlhkosť? Najjednoduchší spôsob spočíva v použití vlhkého štrku. Jednoducho položte kvetináč na misku so štrkom, ktorý je potrebné neustále zalievať vodou.

Domáce šťastie umiestnite do polotieňa. Vyhovujúce je aj svetlejšie miesto, priame slnečné žiarenie však rastlina neznáša! Rastlinku zalievame do misky, ktorá nesmie nikdy zostať prázdna (pričom zálievka v zime je o niečo menej intenzívna ako v lete). Pokiaľ sa budete o domáce šťastie správne starať, vydrží vám niekoľko rokov a odmení vás drobnými bielymi kvietkami.


Mohlo by vás zaujať: Zelené pľúca vášho príbytku: Tieto izbové rastliny prečisťujú vzduch najlepšie


Správna pôda, teplota i živiny sú dôležité

Čo sa týka pôdy, anjelské slzy náročné nie sú. Darí sa im v kyslých i zásaditých pôdach, ktoré sú bohaté na živiny. S pokojom môžete použiť hlinu zo záhradky, ktorú zmiešate s rašelinou, poprípade s trochou piesku. Rastlina sa hnojí počas vegetačného obdobia štandardným hnojivom na izbové rastliny dvakrát mesačne. V zime stačí „izbovku“ prihnojiť raz do mesiaca.

Čo sa týka teploty, nemala by klesnúť pod 15 stupňov Celzia. V lete sa ju snažte umiestniť na miesto s teplotou okolo 20 stupňov Celzia. Ak bude v horúcom prostredí, výrazne to ovplyvní jej vzhľad, bohužiaľ, negatívne.

Vädne, schne a odmieta rásť? Niekde robíte chybu…

Soleirolia je známa pomerne rýchlym rastom. Ak ju máte niekoľko týždňov či dokonca mesiacov a rastlina nerastie, najpravdepodobnejšou príčinou je nedostatok vlahy. Snažte sa zintenzívniť zálievku. Nedostatočne vlhký substrát môže byť aj príčinou schnutia lístkov.

Pekný tvar domáceho šťastia udržiavame pravidelným strihaním, ktoré zároveň zabezpečí, aby všetky lístky mali dostatok svetla. Ak aj napriek tomu lístky v strede vädnú, rastlina je pripravená na rozmnožovanie.


Všetko o bývaní, záhrade, stavbe nájdete na www.mojdom.sk


Darujte vlastnoručne vypestovanú rastlinu

Domáce šťastie sa rozmnožuje veľmi jednoducho. Zvládne to aj úplný začiatočník. Mladé trsy, ktoré majú svetlejšiu farbu, oddelíme od rastliny a zasadíme do pripravených kvetináčov s vlhkým substrátom. Skúsenejší pestovatelia odporúčajú použitie fólie, ktorou čerstvo zasadené rastliny prikryjeme, a tak lepšie zakorenia. O niekoľko dní môžete rastlinku darovať.


Aké máte skúsenosti s pestovaním rastlinky rodinné šťastie? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikimedia.org, wikimedia.org, Mirka
Odporúčame