Oleje lisované za studena z olejnatých semien, jadier a orechov sú bohaté na vitamíny rozpustné v tukoch, esenciálne mastné kyseliny a fytosteroly. Tie pri kozmetickom použití dodávajú pokožke výživu, hydratujú ju a posilňujú jej ochranný film.
Sú súčasťou mnohých kozmetických prípravkov, najmä pleťových krémov a mliek, kde však tvoria len malú časť výrobku. Použitie čistých kvalitných rastlinných olejov je zatiaľ málo rozšírenou formou komplexnej starostlivosti o pokožku a nechty. Začnite naplno využívať ich pozitívne vlastnosti čo najskôr!
Oleje sú účinné
Účinok rastlinných olejov je prínosný nielen obsahom vzácnych, pre pokožku prospešných látok, ale i tým, že prenikajú do najhlbších vrstiev pokožky bez toho, aby ju narušovali. Na rozdiel od minerálnych olejov, získaných z ropy a ropných derivátov, sú zložky rastlinného pôvodu prirodzené ľudskému telu, majú príjemnú vôňu a výborne sa vstrebávajú.
Tiež by vás mohlo zaujať: 10 tipov ako zužitkovať olivový olej v domácnosti: Na nábytok aj pri manikúre
Olej na mastnú pokožku?
Častou reakciou na možnosť používanie rastlinného oleja ako kozmetiky je to, že sa nehodí na mastnú pokožku a upcháva póry. Túto skúsenosť má veľa ľudí vďaka kozmetickým prípravkom, v ktorých sa používa na premasťovanie parafín, vazelína, či iné už spomínané minerálne oleje. Mnoho detských olejov a opaľovacích prípravkov ich obsahuje, pretože sú lacné a ľahko dostupné. Kozmetika, ktorá neobsahuje tieto zložky, sa označuje ako „mineral oil free“. Naopak rastlinné oleje sa do pokožky výborne vstrebávajú a podporujú obnovu prirodzeného hydrolipidického bariérového filmu. Preto sa stáva, že pokožka, ktorá sa javí ako mastná, sa po určitom čase zdraviu prospešnej starostlivosti rastliným olejom mení na normálnu. Je to len vďaka tomu, že sa obnovili prirodzené mechanizmy, ktoré regulujú tvorbu kožného mazu a pokožka je dobre hydratovaná.
Dôležitý vitamín E
Vitamín E, ktorý rastlinné oleje obsahujú, je nepostrádateľným pre pokožku, kde pôsobí podobne ako vitamín C v tele – ako účinný antioxidant. Používa sa aj v dermatológii ako liečivo. Jeho prínosom pre pleť je:
- podpora regenerácie buniek a obranyschopnosti pleti pre vonkajšími vplyvmi (prach, vietor, zima, UV žiarenie, vysušovanie z klimatizácie)
- redukcia tvorby vrások a stareckých škvŕn
- zlepšenie elasticity a vyhladenie pleti
- zvyšuje ochranný faktor
- preniká hlboko do pokožky, prekrvuje ju a hydratuje
- urýchľuje hojenie a zmierňuje zápal i svrbenie
Tiež by vás mohlo zaujať: 13 spôsobov, ako použiť sódu bikarbónu: Zažiarite s ňou vy aj vaša domácnosť
Čistiace účinky
Schopnosť olejov viazať nečistoty a prebytočný tuk z pokožky z nich robí výborných pomocníkov pri čistení a odličovaní pleti. Čistenie je jemné a šetrné, pokožku prevonia a vyživuje.
Druhy olejov
Kozmetické využitie má mnoho rastlinných olejov, niektoré sú zároveň využiteľné aj ako doplnky výživy. Podľa zrelosti, typu a citlivosti pleti si môžete vybrať vhodné prípravky na masáž, výživu i regeneráciu pleti a nechtov. Jednotlivé oleje sa môžu vzájomné kombinovať, husté riediť tekutejšími. Ako základné nosiče sú vhodné i pre esenciálne oleje (silice), ktoré pôsobia povzbudzujúco, protizápalovo, podporujú lymfatickú sústavu a krvný obeh. Najčastejšie používanými sú tieto oleje:
- jojobový – hustý výživný olej, vhodný pre všetky typy pleti, vrátane citlivej, zriedený pomáha zlepšiť stav aknóznej pokožky
- mandľový – pre jemnú, suchú a popraskanú pokožku
- olej z marhuľových jadier – vhodný pre detskú pokožku, pri spálení pobytom na slnku, upokojuje a hydratuje
- arganový – vyhladzuje a spevňuje pokožku, hojí zádery a lámavé nechty
- šípkový – podporuje hojenie jaziev, pôsobí ako prevencia vznikú strií, je účinný aj ako zriedený v kombinácii s inými olejmi
- makadamiový – regeneračný, vhodný suchú a poškodenú pokožku i na poškodené vlasy
Tiež by vás mohlo zaujať: Zabudnite na chemikálie: 10 tipov ako mať čistú domácnosť len s použitím citróna
Jednoduché použitie
Rastlinné oleje sa aplikujú na vlhkú pleť, pár kvapiek stačí rozotrieť v dlaniach a krúživými pohybmi naniesť na pokožku. Emulzia sa vstrebe do 10-15 minút, nezanecháva mastny film a pocit ťažoby. V zimnom období sa oleje nanášajú na suchú pokožku a nechajú vsiaknuť. Malá fľaštička s objemom 20ml alebo 50ml vydrží oveľa dlhšie ako balenie pleťového krému, keďže sa rastlinné oleje nanášajú v menšom množstve. Cenovo teda ide o porovnateľnú variantu.
Na čo všetko využívate v domácnosti rastlinné oleje vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.
Zdieľať na