7 rastlín, ktorým sa darí aj v tieni: Sú krásne a hrajú farbami!

Rastliny, kvety

Aj tmavší kút môže vyzerať čarovne (Zdroj: GettyImages)

Tiež máte radi, ak je to vo vašej záhrade krásne rozkvitnuté? Niektorým rastlinám sa darí na slnku, iné dokážu potešiť svojimi kvetmi a listami aj na tienistom mieste. Práve tu si zvyčajne pôda udržuje vyššiu vlhkosť a slnko sem príde iba na pár hodín denne, ak vôbec. Tieň síce nie je miestom pre pestrofarebné letničky, no za to sem môžete smelo vysadiť rastliny z nasledujúceho zoznamu.

Nenáročná hosta

Ak túžite po záhrade, ktorá je takmer bezúdržbová, stavte na hostu. Je krásna a rozmanitá. Od jednoduchých zelených, až po panašované a vzorované, najčastejšie srdcovitého tvaru. Spestrením naviac budú kvety na vyšších vzpriamených stonkách v odtieňoch bielej až po fialovú.

Tip: Hosta je vhodná do polotieňa až tieňa, znáša mrazy do – 20 °C, listová časť narastá do výšky cca 40 cm. Čím zelenšie listy, tým menšie nároky na svetlo. Priame slnko môže listy dokonca spáliť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Хоста для сада (@hosta_dlya_sada)

Astilba s nádhernými kvetmi

Neprekonateľná ozdoba tienistých miest! Svojimi pútavými kvetnými metlinami si pýta pozornosť už z diaľky. Poteší rýchlym rastom a hustou vrstvou listov, ktoré zabraňujú prerastaniu buriny. Farebnosť kvetnej časti je široká – od jemnej bielej po jemné ružové a broskyňové farby, až po ohromujúcu červenú.

Tip: Astilba, hoci na pohľad krehká, patrí k mrazuvzdorným rastlinám, niektoré kultivary zvládajú aj mrazy – 25 °C. V kvete dorastá do výšky 60 cm. Odoláva škodcom a obchádzajú ju aj slimáky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Allusik Simpampusik (@allusechka655)


Mohlo by vás zaujať: Záhrada pred domom či v okne: Prinesie vám radosť, oddych aj úžitok


Heuchera v niekoľkých farbách

Spolu s vyššie spomínanou hostou si často podáva ruku zaujímavá heuchera. Je pre ňu typická obrovská farebná škála a krásna kresba listov. Dekoratívne listy heuchery sú bohato vykrajované. Potešia tiež kvety na stonkách, ktoré sa objavujú v letnom až jesennom období.

Tip: Heuchera jej nenáročná na svetelnosť. Dobre sa jej darí na slnku, v tieni, aj polotieni. Je mrazuvzdorná do teploty – 30 °C. Pútavá je črepníková výsadba, kde skombinujete rôzne farebné kultivary.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Wells Medina Nursery (@wellsmedinanursery)

Výrazná bergénia

Pestovanie bergénie nie je náročné. V našich končinách ich možno poznáte aj pod názvom slonie uši. Majú výrazné kožovité listy, ktoré sa od jesene začínajú sfarbovať do tmavších bordových až fialových odtieňov. Bohaté kvety, ktoré vyrastajú z mohutných stoniek, potešia už skoro na jar.

Tip: Bergénia tiež výborné znáša mráz až do – 28 °C. Najvýraznejšia je na jar a na jeseň. V lete zelené listy efektne vypĺňajú prázdne miesta. Veľmi dobre sa kombinuje s okrasnými trávami.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Britt Lindqvist (@brittlindqvist61)

Očarujúca konvalinka

Omanná vôňa konvaliniek opantala už nejednu nevestu, ktorá po nich siahla do svojej svadobnej kytice. Hovorí sa však o nich aj ako o kolonizátoroch záhrady. Ak im totiž nestanovíte hranice a majú sa u vás dobre, zrazu rastú všade. Ich jemnosť je však očarujúca!

Tip: Drobné zvončeky konvalinky (bielej aj ružovej) sa objavujú medzi jarnými kvetmi. Zvládajú mrazy až do – 34 °C! Po odkvitnutí vytvárajú kompaktný zelený podrast pre vyššie rastliny. Pozor však, rastlina je jedovatá pre ľudí aj zvieratá.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa bronwyn mahu (@bronwynmahu)


Mohlo by vás zaujať: Tie pravé rastliny pre váš domov: Pivónie áno, kaktusy radšej nie


Romantická srdcovka

Rastlina, z ktorej bude mať radosť každá romantická duš. Jej biele až tmavšie ružové kvety sú totiž v tvare srdca. Kvitne od mája až do polovice júla. Nezaostávajú ani jej zaujímavo vykrojené listy. Pri výsadbe jej do susedstva umiestnite iné košaté trvalky. Po odkvitnutí sa totiž listy srdcoviek postupne zaťahujú do zeme.

Tip: Ďalšia nenáročná tieňomilná trvalka, ktorej neprekážajú ani silnejšie mrazy do -28 °C. V kvete dosahujú niektoré až výšku až 80 cm.

Paprade sú istota

Tieto stálozelené tieňomilné trvalky sú v prípade tmavých miest v záhrade stávkou na istotu. Pohľad na papraďové listy s krásnou štruktúrou chvíľami evokuje pocit, že aj vo vašom zákutí bývajú malí škriatkovia.

Tip: Paprade môžete vysadiť spolu s astilbami, bergéniami a hostou aj pod ihličnany. Konkurenciu znášajú veľmi dobre, no zvoľte dostatočné medzery, aby sa navzájom neutláčali. Mrazom spoľahlivo odolávajú až staršie, viac zakorenené rastliny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Patitak (@patitak2)


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame