Raz za čas si dá takmer každý: Čo ste o alkohole možno ani netušili!

alkohol

sxc.hu

Alkohol mal v spoločnosti odjakživa špecifické postavenie a bol vnímaný z hneď niekoľkých uhlov. Jeho pitie má totiž veľkú moc – utužuje priateľské vzťahy, rozväzuje jazyk, posilňuje zdravie, no v mnohých prípadoch je tiež počiatkom hlbokej životnej priepasti. Aj preto sa štúdiu alkoholu venujú vedci po celom svete. Zistite, čo všetko s popíjaním súvisí a čo pri obracaní pohárov hore dnom ovplyvňuje našu výdrž.

Alkohol – manipulátor

Aj keď prvé náznaky alkoholu v podobe kvasenia ovocia v prírode sú staršie ako ľudstvo samo, prvú zmienku o jeho výrobe treba hľadať „až“ u národov úrodného polmesiaca. V období okolo roku 5000 pred Kristom sa varením piva začali zaoberať Sumeri. Je takisto známe, že litre alkoholu nechýbali ani ťažko pracujúcim robotníkom pri stavbe pyramíd v Egypte. Žeby v opojení podávali lepšie fyzické výkony? Je celkom možné, že v tomto prípade alkohol pôsobil aj ako analgetikum – muži mali otupené centrum bolesti a svalovú horúčku z každodennej driny znášali lepšie. Tak či onak, pravidelného prídelu alkoholu v podobe naturálií sa dostávalo aj drobným roľníkom a ostatným poddaným. Rozdávaním alkoholu si totiž panstvo utužovalo svoju moc. Jednoduchí ľudia boli vďaka opitosti ľahšie manipulovateľní a poddajní.


Mohlo by vás zaujať: Aj alkohol treba vedieť vyberať: Rozoznajte kvalitu, ktorá vám ulahodí!


Tajomstvo výdrže pri poháriku

Za opitosť (odbornejšie ebrietu) môže etylakohol obsiahnutý v alkoholickom nápoji. To, aké množstvo etylakoholu sa na našom správaní prejaví, však závisí od mnohých faktorov:

pohlavie – je známe, že ženy sa opijú ďaleko rýchlejšie ako muži. Za odbúravanie alkoholu v krvi je totiž zodpovedný enzým alkoholdehydrogenáza. A toho majú ženy v metabolizme približne o polovicu menej.

vek – bolo dokázané, že aj muži po štyridsiatke už neznesú toľko, čo za mladi

rasa – už ste niekedy žúrovali s Japoncami? Aziati vo všeobecnosti pri alkoholických excesoch priveľa nevypijú, pretože sa narodili s ešte nižšou hladinou alkoholdehydrogenázy ako európske ženy. Na poriadnu „opicu“ im spravidla postačí už pár drinkov.

konzumované jedlá – keďže alkohol s výborne viaže na tuky, vašu výdrž podporia ťažšie pokrmy ako klobásy či slanina. Sčasti preto sa ku pivu podávajú špeciality typu bravčové rebrá, kolená alebo jednoducho chlieb s masťou a cibuľou.

tekutiny – predovšetkým čistá voda. Tá sa totiž v metabolizme alkoholu spotrebúva v naozaj veľkom množstve. Ak chcete pri poháriku vydržať dlhšie, medzi alkoholické nápoje zaraďte aj nealko.

gény – v súvislosti s alkoholizmom môže genetická výbava zohrávať naozaj veľkú úlohu – 40 až 60% rizikových faktorov. Samozrejme, vždy všetko závisí od prostredia a vnútornej rovnováhy človeka. Vedci však dokázali, že závislosť od alkoholu sa prenáša z otca na syna a z matky na dcéru. Na vzniku závislosti sa podieľa asi desiatka génov.


Mohlo by vás zaujať: Účinný liek aj nepríjemný bolehlav: Aké tajomstvá v sebe ukrýva slivovica?


Zvláštnosti a paradoxy

  • Alkohol sa sčasti vstrebáva už v ústnej dutine, následne v žalúdku a v dvanástniku.
  • Hoci sa alkohol prezýva aj „tekutý sveter“ v skutočnosti telesnú teplotu nezvyšuje, práve naopak – podporuje úniky tepla a tým urýchľuje podchladenie.
  • Alkohol vo svete medicíny predstavuje aj liečivo – napríklad ako prvá pomoc pri otrave metylalkoholom.
  • Chýba vám doma gél či výživa na vlasy? Vyskúšajte si namáčať vlasy v rume, ako to robili ženy z 19. storočia. Účes vám skvele zafixuje pár kvapiek piva.
  • Odlišné pohľady na popíjanie mali aj vodcovské typy v politike. Zatiaľ čo Adolf Hitler sám seba prehlasoval za abstinenta, sir Winston Churchill patril k najťažším alkoholikom.
  • Pôda v istej francúzskej vinici sa považuje za takú vzácnu, že robotníci sú pred odchodom domov povinní oškrabať si obuv.
  • Odhaduje sa, že v jednej fľaši šampanského sa nachádza až 49 miliónov bubliniek.
  • Mladí ľudia vo veku menej ako 21 rokov by sa mali mať v Missouri na pozore aj pri vynášaní odpadkov. Ak vás prichytia s prázdnou fľašou v smetiach, môžu vás obviniť z nelegálnej držby alkoholu.

Ako alkohol vnímate vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame