Raz za čas zlyhá každý: Takto otočíte neúspech vo svoj prospech

Práca

gettyimages

Rôzna forma neúspechu predstavuje poriadny úder do nášho sebavedomia. Ihneď nás zaplaví príliv negatívnych emócií, výčitiek a strachu. Samých seba presviedčame o tom, že keby sme sa viac snažili, situácia by rozhodne dopadla inak.

Na druhej strane je však práve neúspech dôležitou a nevyhnutnou lekciou, ktorou si treba prejsť. Vysnívaná práca nemusí byť pre vás tou pravou, odmietnutie partnera či partnerky sa možno neskôr ukáže ako to najlepšie, čo sa vám mohlo stať. Naučte sa s neúspechom vyrovnať. Tu je niekoľko užitočných spôsobov, ktoré vám pomôžu.

Prejavte pocity

Je to dôležité najmä v prvotnej fáze vyrovnávania sa s neúspechom. Ak sa budeme snažiť samých seba presvedčiť, že sme v poriadku a nič sa nestalo, ťažko tomu uveríme. Vypíšte sa z negatívnych pocitov alebo sa o ne podeľte s blízkym človekom. Je normálne, ak vás zaplaví vlna negatívnych pocitov, veď do svojich zmarených plánov ste vložili množstvo času, energie a úsilia. Podstatné však je, aby netrvali príliš dlho.

Zmenšujte problém

Niekedy vie aj drobné zlyhanie vytvoriť veľký mrak nad naším životom. Strácame motiváciu, nič nemá zmysel a spytujeme svoje konanie v každom smere. Sebakritika je dobrý sluha, ale zlý pán. Nedovoľte omylom preniknúť do všetkých oblastí vášho života, naopak, pokúste sa ich váhu eliminovať. Nikto nie je dokonalý a v skutočnosti je zlyhanie nevyhnutným stupienkom k dosiahnutiu našich cieľov. Vieme, že cesta k nim nebola vôbec jednoduchá, a preto si ich aj viac ceníme.

Mohlo by vás zaujímať: Ako premôcť duševné vyčerpanie? Prekonajte strach a neutápajte sa zbytočnosťami

Nájdite ponaučenie

V prvom momente sme v šoku a neraz za svojimi chybami hľadáme druhého vinníka. Zo svojho neúspechu obviňujeme celý svet. Naučte sa brať zlyhanie ako skúsenosť, nie ako problém. Je dobré si spraviť si podrobnú analýzu toho, čo sa stalo. Možno ste niečo zanedbali a na danú situáciu sa nepripravili práve najlepšie. Nájdite v zlyhaní ponaučenie a príležitosť pre osobný rast. A nabudúce sa v podobnej situácii môžete zachovať úplne inak.

Čítajte o úspechu druhých

To najhoršie, čo môžeme urobiť, je hodiť „flintu do žita“. Žiadne zlyhanie nie je dostatočne veľké na to, aby sme si kvôli nemu nechali zničiť svoj sen. Ak sa pozriete na ľudí, ktorí niečo dosiahli, zistíte, že aj tí najúspešnejší ľudia museli čeliť nejednému zlyhaniu. Thomasovi Edisonovi neustále vtĺkali do hlavy, že je príliš hlúpy na to, aby sa niečo naučil. Dnes mu patrí čestné miesto v školských učebniciach. Inšpirujte sa motivačnou literatúrou alebo vyhľadávajte príbehy úspešných ľudí, ktorým sa podarilo prekonať nepriazeň osudu. Každé zlyhanie je zároveň malým krôčikom k úspechu, preto bojujte.

Mohlo by vás zaujímať: Život môže byť naozaj fajn: 5 tipov, ktoré vás naučia myslieť pozitívne

Myslite pozitívne a odreagujte sa

Pozitívne momenty nášho života väčšinou vnímame ako samozrejmosť. Avšak akékoľvek zlyhanie si v hlave dokážeme nosiť roky. Nezáleží na tom, koľko času prešlo od neúspechu, občas sa ho vieme držať ako kliešť a negatívne momenty si prehrávať stál dookola. Naberte odvahu a prepíšte scenár svojho života. Nepríjemné myšlienky vymeňte za pravidelný šport, nový koníček, alebo stretnutie s priateľmi. Ak sa zlyhania v sebe samých nepustíme, ľahko nás ovládne strach a nepohneme sa z miesta.

Zasmejte sa. Hlavne na sebe

Nedovoľte, aby neúspech určoval to kým ste a kam smerujete. Hľadajte nové príležitosti, komunikujte s ľuďmi a pracuje na vlastnom sebavedomí. Jednou z najlepších zbraní proti strachu je humor. Naučte sa nebrať sa až tak vážne a uvedomte si, že nikto sa nebude trápiť vaším neúspechov. Každý má totiž dosť práce sám so sebou.

Ako sa s neúspechmi vyrovnávate vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mia, gettyimages
Odporúčame