Recept na dlhovekosť potvrdený: Základ je kontakt s rodinou

Starší pár

thinkstockphotos.com

Je mnoho ľudí, ktorí by chceli žiť večne. To je ešte stále nemožné, no človek môže aspoň aktívne zapracovať na tom, aby bol jeho život čo najdlhší. Môže športovať, stravovať sa zdravo, vyhýbať sa alkoholu či cigaretám, ale tiež obklopiť sa najbližšími. Aspoň to vychádza z výskumov, ktoré potvrdzujú, že najdôležitejší je blízky kontakt s rodinou.

Najdôležitejšia je rodina

V posledných rokoch vedci rozsiahlo študovali priaznivý vplyv okolia pôsobiaceho proti sociálnej izolácii a depresiám. Nie je to len otázka zdravia a pocitu radosti. Ak sa človek môže oprieť o niekoho, komu verí, predovšetkým v starobe, ovplyvňuje to pozitívne aj dĺžku života. Starí ľudia, ktorí okolo seba majú aspoň troch rodinných príslušníkov okrem partnera a pravidelne sa s nimi stýkajú, žijú dlhšie ako tí, ktorí sami. Priatelia naopak nemajú na dĺžku života žiadny vplyv.

Najlepší je fyzický kontakt

Pozitívny vplyv spoločnosti druhých, či už to kolegovia pri športe alebo zábave, susedia, priatelia, partneri, deti či vnuci, je značný od detstva. Kanadská štúdia, ktorá sa zamerala na starých ľudí, ukázala, ako je v treťom veku vplyv tesného vzťahu s rodinnými príslušníkmi dôležitý pre zdravie seniorov, ktorí už prestali pracovať. Stačí mať aspoň tri blízke osoby a často sa s nimi vídať, byť s nimi vo fyzickom a citovom kontakte, či už ide o vzájomné telefonovanie, spoločný obed či spoločnú prechádzku, aby sa človek dožil vyššieho veku.


Mohlo by vás zaujímať: Mozog a telo vo forme do stovky: Inšpirujte sa týmito radami


Nižšie riziko úmrtia

Vedci z Torontskej univerzity sledovali 3000 osôb vo veku od 57 do 85 rokov. Zisťovali ich rodinný stav a prítomnosť priateľov a príbuzných v ich každodennom živote. Sledovaní mali zostaviť zoznam najviac piatich osôb, ktoré sú im blízke, a uviesť, či sú to príbuzní alebo priatelia.

Väčšina opýtaných mala manžela alebo manželku, tešila sa dobrému zdraviu, označovala sa za šťastných a uvádzala, že okolo seba má v priemere troch rodinných príslušníkov (deti, vnukov, súrodencov či bratranca), s ktorými je v takmer každodennom kontakte. Kanadskí vedci porovnali tieto výsledky so štatistickými údajmi Chicagskej univerzity a zistili, že ten, kto sa cítil byť veľmi spojený so svojimi príbuznými, mal šesťpercentné riziko úmrtia do piatich nasledujúcich rokov, zatiaľ čo tí, ktorí uvádzali, že sa so svojimi príbuznými príliš nestýkajú, mali štrnásťpercentné riziko smrti.

Priatelia nie sú rodina

Napodiv nie sú priaznivé účinky spoločnosti na dlhovekosť tak silné, keď ide o okruh priateľov. Ten, kto uviedol, že sa pravidelne schádza s priateľmi a známymi, nevykazoval tak výrazný vplyv na dlhovekosť ako ten, kto bol obklopený rodinou. Avšak jedna nedávna britská štúdia ukázala, že tí, ktorí s priateľmi zdieľajú nejaký šport či koníček, alebo tí, ktorí sú členmi náboženskej skupiny, sa tešia lepšiemu zdraviu než tí, ktorí sa po odchode do dôchodku venujú individuálnym aktivitám.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračná „pôstová“ diéta: Získajte dlhší život a pevnejšie zdravie bez rakoviny


Manželstvo predlžuje život aj napriek hádkam

Vedci vysvetľujú rozdiely medzi priateľmi a rodinou takto: je pravda, že medzi príbuznými často dochádza ku sporom, a to oveľa častejšie ako u priateľov, príbuzní však dodávajú citovú silu a bezpečnosť svojou prítomnosťou a poskytujú podporu, keď je potrebné, napríklad pri zdravotných problémoch alebo významných rozhodnutiach. Ich blízkosť nielen chráni pred samotou, ale prináša potrebnú podporu pre pokojný život. Táto teória sa obzvlášť zreteľne prejavuje u dlhoročných manželstiev. Skoršie štúdie už preukázali, že ten, kto starne spoločne s manželom, žije dlhšie, aj keby v tomto zväzku prepukali spory. Lepšie je teda udržiavať vzťahy s príbuznými a žiť v páre, aj keby tieto vzťahy boli búrlivé, než byť sám.


Snažíte sa udržiavať kontakty s rodinou? Darí sa vám to? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, pixabay.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame