Recept na dlhovekosť: Takto udržujú svoj mozog aktívny obyvatelia Hongkongu

Hong Kong

sxc.hu

Môžete ich vidieť hneď za svitania pod mrakodrapmi alebo v záhradách, rozrážajú vzduch v bojovej choreografii: hongkongskí seniori, zapálení hráči mahjongu a horliví milovníci tai-či, čaju a zeleniny, sú dnes tí najstarší na svete.

Číňania držia svetový primát v dlhovekosti, a to už viac ako jedno desaťročie. Ženy prvýkrát za štvrťstoročie predstihli Japonky. Dĺžka života Japoniek vlani klesla na 85,9 roka, zatiaľ čo rok predtým to bolo 86,3 roka. Podpísali sa na tom prívalová vlna tsunami a jadrová havária z 11. marca 2011. Ženy z Hongkongu naopak vlani žili v priemere do 86,7 rokov a v roku 2010 do 86 rokov.

Malé územie so sklenenými a oceľovými vežami, medzi ktorými cirkuluje nepretržitý prúd automobilov, autobusov a kamiónov, je skôr známe odporným ovzduším, zbesilým životným rytmom a smrteľnými pandémiami.

Aké je teda tajomstvo jeho najstarších obyvateľov?

Experti uvádzajú prístup ku kvalitnej starostlivosti, fyzickú a duševnú aktivitu, tradičnú hongkongskú kuchyňu a dokonca mahjong, starú čínsku hru, ktorá cvičí pamäť.

„Rada cestujem, objavujem nové veci a denne sa stretávam s priateľmi pri yum cha,“ hovorí Mak Yin, čulá osemdesiatročná dáma a šesťnásobná babička, pri cvičení tai-či v mestskom parku. Yum cha je hongkongský výraz pre tradíciu popíjania čaju s malými zákuskami. Čaj, bohatý na antioxidanty, je zdarma a dostanete ho čo hrdlo ráči. „Moji priatelia sú vo veku okolo šesťdesiatky a myslia si, že mám tiež toľko,“ smeje sa. Mak Yin si denne varí zeleninu na pare, je ryžu a ovocie. Hongkonská kuchyňa je známa varenými rybami a zeleninou, pripravovanými bez nasýtených tukov, ktoré upchávajú tepny.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete žiť dlhšie? Podľa týchto zásad by sa to malo podariť


Tai-či údajne zlepšuje rovnováhu a posilňuje srdce. Podľa štúdie uverejnenej vo februári v New England Journal of Medicine pomáha predchádzať pádom a zrejme zlepšuje rovnováhu u niektorých osôb s Parkinsonovou chorobou.

Ďalším faktorom dlhovekosti je práca. V Hongkongu nemajú oficiálne stanovený vek pre odchod do dôchodku a často môžeme vidieť sedemdesiatnikov či osemdesiatnikov predávať v obchode, na trhoviskách alebo pracovať v reštauráciách po boku mladších. „Mnoho starých ľudí v našom meste zostáva dlho v práci a to prispieva k lepšiemu duševnému aj fyzickému stavu,“ tvrdí prezident hongkongskej gerontologickej asociácie Edward Leung. „Naopak starí ľudia, ktorí nepracujú, trpia prázdnotou, čo spôsobuje duševný stres,“ vysvetľuje.

Šesťdesiatsedemročný predavač rýb Lee Woo-Hing nachádza svoju inšpiráciu v Li Ka-Shingovi, najbohatšom mužovi Ázie, ktorý aj po osemdesiatke ďalej vládne svojmu rozsiahlemu impériu. „Ak Li Ka-Shing pracuje v 84 rokoch, prečo by som mal ja prestávať?“ pýta sa otec štyroch detí, ktorý pracuje 14 hodín denne na rušnom trhovisku.


Mohlo by vás zaujímať: Tu a teraz: Vyskúšajte si najobľúbenejšiu hru Číňanov mahjong!


V Hongkongu sa dá zastaviť čas aj pomocou mahjongu, akéhosi náročného domina, ktoré podľa Alfreda Chana, experta na dlhovekosť na univerzite Lingnan v Hongkongu, umožňuje bojovať proti demencii. „Stimuluje tie zóny v mozgu, ktoré kontrolujú pamäť a poznávacie schopnosti. Pomáha starým ľuďom udržiavať si pamäť,“ hovorí. Hra má zložité pravidlá a počítajú sa v nej body, čo je významné pre cvičenie intelektu.

Podľa expertov ide v Hongkongu teraz o to, aby si udržal svoje svetové prvenstvo v dlhovekosti a zároveň bojoval proti chorobám dýchacích ciest, ktoré sa tu v znečistenom ovzduší neustále šíria.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK
Odporúčame