Recepty na dlhovekosť od najstarších na svete: Spánok, whisky aj surové vajcia

Retro

thinkstockphotos.com

Emma Moranová je najstarším človekom na svete – dnes už jediným narodeným v 19. storočí. Aký je jej recept na dlhovekosť? Tri vajcia denne, z toho dve surové, a trochu mletého mäsa, tiež čiastočne surového. A aké sú ďalšie rady storočných, ako sa dožiť vysokého veku?

Treba poriadne spávať – ale koľko je poriadne?

Minulý týždeň vo veku 116 rokov zomrela v New Yorku Američanka Susannah Mushatt Jonesová. predtým vysvetľovala svoj rekord okrem iného vajíčkami so slaninou na raňajky a dlhým spánkom, tiež vraj nefajčila a nepila alkohol. Ako recept na dlhý život sa často spomína práve dobrý spánok. Podľa Misao Okawovej, ktorá zomrela vlani vo veku 117 rokov, stačí osem hodín denne. Nič sa totiž nemá preháňať. Aj keď sa Kamato Hongová preslávila tým, že dva dni spala a dva dni bola hore, a dožila sa 116 rokov.

Do hrobu treba ísť zhumpľovaný

Naopak britský vojnový veterán Henry Allingham, ktorý zomrel v roku 2009 vo veku 113 rokov ako recept na dlhovekosť uvádzal cigarety, whisky a divoké ženy. Tri pivá denne a panáka whisky odporúča aj teraz 110-ročná Američanka Agnes Fentonová, ktorá ale dodáva: ,,Musíte mať v živote vieru v Boha.


Mohlo by vás zaujať: Recept na dlhovekosť: Takto udržujú svoj mozog aktívny obyvatelia Hongkongu


Všetko je v nastavení

,,Všetko je o tom byť pozitívny,hovorievala Alice HerzováSommerová, ktorá zomrela v roku 2014 v Londýne. Táto pražská rodáčka sa dožila 110 rokov a bola považovaná za najstaršieho človeka, ktorý prežil nacistické vyhladzovanie Židov.

Pomáha aj tanec či celibát

Britka Ethel Langová, ktorá zomrela pred rokom vo veku nedožitých 115 rokov, zase milovala tanec a nikdy nefajčila. Najstaršia Škótka, vlani zosnulá Jessie Gallanová, sa dožila 109 rokov, vraj vďaka ovsenej kaši, pleteniu a vyhýbaniu sa mužom (nikdy sa nevydala).


Mohlo by vás zaujať: 6 drobností, ktoré vám môžu predĺžiť život: Buďte vďaka nim dlhšie fit!


Najstaršia je dnes Emma Moranová

V súčasnosti je najstarším človekom sveta Emma Moranová, ktorá sa narodila 29. novembra 1899. Minulý týždeň jej k rekordu zablahoželal aj pápež František a taliansky prezident Sergio Mattarello. Moranová tiež tvrdí, že k jej vysokému veku prispelo, že opustila manžela. Dôvodom boli ale jeho násilnícke sklony. Moranová preto od neho odišla už v roku 1938, kedy ešte rozvod nebol možný.

Moranová sa už nikdy nevydala, deti tiež nemala, jediné dieťa jej zomrelo v siedmich mesiacoch. Sama ale nikdy nebola, ako rozpráva. Bola zamestnaná v továrni na jutové vrecia, potom ako kuchárka. Pracovať prestala v 75 rokoch.

Až v poslednej dobe je ale jej sociálny život trochu obmedzený, aj keď ju často navštevuje rodina a denne ošetrovateľka. ,,Jej dlhoroční priatelia sú už všetci na cintoríne,“ vysvetľuje sedemdesiatdvaročná príbuzná Rosi Santoniová.

Moranová, ktorá už skoro nepočuje, zle vidí, ale inak je relatívne zdravá, má dlhovekosť v génoch. Jej sestra zomrela v 107 rokoch, matka v 91. Harvardova univerzita vraj už študuje jej DNA.


Akého najstaršieho človeka máte vo svojom okolí vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, The Daily Telegraph
Odporúčame