Rekordmani živočíšnej ríše: Toto všetko dokážu

Gepard

sxc.hu

Človek je síce pánom tvorstva, no tvorstvo ho v mnohých disciplínach poráža. Ani telesná veľkosť, dlhovekosť, či rýchlosť nepatria medzi naše hlavné devízy. Budeme sa musieť uspokojiť s tým, že sme „len“ najinteligentnejšími stvoreniami na Zemi. Ostatné naj si právom zasluhujú iní.

Rýchly ako gepard, pomalý ako slimák…

Keď berieme do úvahy suchozemské živočíchy, azda najzaujímavejšou disciplínou je maximálna rýchlosť. Pre lepšiu predstavu si najprv povedzme, že najrýchlejší ľudský šprintéri dosahujú rýchlosti okolo 38 km/h. Najrýchlejší človek planéty – Usain Bolt zabehol 100 metrovú trať za 9,58 sekundy. To, že by ho predbehol taký gepard nikoho neprekvapuje, no Boltovi by ukázal päty aj obyčajný zajac.

  • Najrýchlejšie zviera je gepard – dosiahne rýchlosť 100 km/h, podľa niektorých zdrojov dokonca 120 km/h
  • Ak by sme brali do úvahy telesné rozmery a vyvinutú rýchlosť, viedol by pavúk – Pokiaľ by sme chceli dosiahnuť vzhľadom na rozmery jeho tela rovnakú rýchlosť, muselo by to byť až 500 km/h
  • Ťava pri dostatku vody zvládne prejsť až 150 km denne
  • Pomalý ako slimák? Reálne to znamená prejsť 6 cm za minútu
  • Žaba na jeden skok prekoná 4-5 metrovú vzdialenosť
  • Naj skokanom je blcha – skáče 30 cm do výšky a 50 cm do diaľky. Ak by sme mali my takéto schopnosti k pomeru nášho tela, skákali by sme do výšky 150 a dĺžky 250 metrov

Mohlo by vás zaujímať: Ľudský mozog je malý zázrak: Čo všetko o ňom ešte neviete?


Na zmysly zvierat nemáme

Niektoré zvieratá nás porážajú aj svojimi zmyslami. Napríklad taký pes má oveľa citlivejší čuch ako my. Ak zacítime istý pach do vzdialenosti 4 metrov, pes ho zacíti už pri 25 metroch. Podobné je to aj so zrakom. Zorné pole človeka je približne 125 stupňov. Ak by ste boli jedným z druhov pavúkov, videli by ste skutočne všetko. Ich zorné pole zahŕňa celých 360 stupňov.

Výkony v morských hlbinách

Aj pri morských živočíchoch začneme rýchlostnými rekordmi. Skutočným živým torpédom je mečúň. Jeho telo má dokonale aerodynamický pretiahnutý tvar a v spojení so svalnatým telom dokáže vyvinúť rýchlosť až 110 km/h.

Veľmi zaujímavým rekordom je ten, ktorý sa spája s vorvaňom. Obrovský morský cicavec sa dokáže ponoriť do hĺbky až 3 000 metrov. Človek by tu neprežil, nakoľko by mu tlak spôsobil smrteľné zranenia.

Ďalším rekordérom je jeho príbuzný – vráskavec ozrutný. Je nielen najväčším morským, ale aj suchozemským živočíchom – meria 30 metrov a váži 150 ton.

Ľudský rekord v zadržaní dychu pod morskou hladinou je 22 minút. Pre bežného smrteľníka nepredstaviteľná hodnota. No taký morský had by sa tomu len pousmial. Ak sa pod vodou aktívne pohybuje, zásoby kyslíku mu vystačia až na dve hodiny. A ak je pod vodou len nečinne, bez potreby nadýchnuť sa vydrží nepredstaviteľných šesť hodín.


Mohlo by vás zaujímať: Čísla a fakty o ľudskom tele: O niektorých možno ani netušíte


Rekordéri vo vzduchu

Aj naša obloha je plná rekordov. Vo vzduchu je však všetko oveľa rýchlejšie ako na zemi. Veď len obyčajný holub dokáže vyvinúť rýchlosť až 160 km/h.

O level vyššie je sokol. Jeho obyčajný pokojný let dosahuje rýchlosť okolo 100 km/h. Karta sa obráti v momente, keď zazrie svoju potenciálnu večeru. Vtedy pri kolmom páde dokáže vyvinúť rýchlosť až 380 km/h.

Ešte o 20 km/h rýchlejšia je fregata. Nemýľte si ju s bojovou loďou, ide o vtáka, ktorý dokáže v rýchlosti 400 km/h vyloviť z vody rybu.

Najväčším cestovateľom v ríši vtákov je jednoznačne rybár dlhochvostý. Vtáky sa rozmnožujú v blízkosti severného pólu a následne keď sa ochladí, migrujú cez celú zemeguľu na južný pól. Tento let im trvá dlhé 3 mesiace a za rok tak absolvujú približne 40 000 km.

Zaujímavým spôsobom sa zistilo, do akej výšky sú vtáky schopné sa dostať – lietadlo sa totiž zrazilo s vtákom až vo výške 11 km nad zemou – išlo o supa jarabého.

Preslávený frekvenciou pohybu svojich krídel je kolibrík. Za jedinú sekundu nimi pohne až 60 krát, v dôsledku čoho jeho let akusticky pripomína hmyz.

Svet je plný tajomstiev, záhad a rekordov aj bez zásahu človeka. O mnoho zaujímavostí sa postará príroda sama. Človek si v porovnaní s niektorými z týchto živočíchov uvedomí, že nielen on je pozoruhodným tvorom, ale celý svet prírody si zasluhuje pozornosť.


Poznáte ešte nejaké ďalšie rekordy zo živočíšnej ríše? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame