Remeslo má zlaté dno: Spoznajte umelca, ktorý vracia život zabudnutým pamiatkam

Reštaurátor

Ako ste sa vlastne dostali k tomuto netradičnému povolaniu? Vždy som reštaurátorstvo obdivoval a túžil som sa mu venovať prakticky od škôlky. No moje cestičky ma viedli najskôr na učňovku, kde som sa vyučil za elektrikára. Už v škole som však namiesto zapájania elektrorozvádzačov maľoval a vyrýval do pracovného stola ornamenty. Cesta to zdá sa …

Ako ste sa vlastne dostali k tomuto netradičnému povolaniu?

Vždy som reštaurátorstvo obdivoval a túžil som sa mu venovať prakticky od škôlky. No moje cestičky ma viedli najskôr na učňovku, kde som sa vyučil za elektrikára. Už v škole som však namiesto zapájania elektrorozvádzačov maľoval a vyrýval do pracovného stola ornamenty.

Cesta to zdá sa nebola jednoduchá. Môžete nám priblížiť svoje začiatky?

Najskôr som reštauroval len pre svoju potrebu. Svojpomocne som sa venoval oprave našej chalupy, kde som robil hlinené omietky a repliku pôvodného sedliackeho stropu. Musel som siahnuť hlboko do rodinného rozpočtu a postupne si zadovážiť potrebnú techniku.

Nie je to ľahké ani dnes, táto činnosť ide aj na úkor rodiny a nedá sa vykonávať bez pochopenia. Rád by som sa preto poďakoval aj mojej manželke Gabike, za trpezlivosť a láskavosť. Reštaurovanie a obnova starých vecí boli a sú mojím snom. Pomaly si ho aj úplne plním.

Je niečo, na čo sa špecializujete?

Najviac ma zaujímajú zabudnuté, opustené a schátrané sakrálie. Tam viem byť nápomocný, ak je vôľa zo strany kompetentných. Takisto treba spomenúť, že aj cintoríny skrývajú nádherné a spustnuté kamenné pomníky. Týmto takisto venujem pozornosť. Moje práce patria medzi naivistický štýl, ako podotkol akademický sochár Peter Meszároš.

Čo záchrana a obnova starého pomníka vyžaduje?

Základom je mechanicky očistiť a umyť pomník od machov, lišajníkov a povrchových nečistôt, prípadne podľa potreby aj opieskovať. Po mechanickom očistení pomník treba natrieť hĺbkovým odstraňovačom korienkov machov, ktoré sú hlboko v póroch pieskovca.

Keď potom dokonale vyschne, opravia sa trhliny, praskliny a domodelujú sa mechanicky poškodené a chýbajúce časti. Niekedy je treba naniesť fixujúcu nano-vrstvu, ktorá spomalí degradáciu pieskovca a predĺži jeho životnosť. Každá práca je však individuálna a žiada si osobitný prístup a postup.

Ako je to s pamiatkami u nás? Je ich veľa zničených?

Na Slovensku existuje množstvo pamiatok, ktoré tvoria kultúrne dedičstvo, nesú duchovný odkaz a pripomínajú udalosti a tradície. V mestách je väčšina z nich zreštaurovaná. Sú to objekty v zoznamu kultúrnych pamiatok SR. O tie sa vzorne starajú pamiatkari a reštaurátori. Na dedinách je však veľa práce. Tam pamiatky v zozname zapísané nebývajú a, žiaľ, veľmi často sa im preto nevenuje pozornosť.

Čo vás na práci napĺňa najviac?

Ako som spomínal, pamiatky v malých obciach do veľkej miere chátrajú a potrebujú nutnú údržbu, ba v niektorých prípadoch aj záchranu. Je podľa mňa dôležité, aby sa zachovali aj pre nastávajúce generácie. A o to sa pri svojej práci snažím.

Páčila by sa vám práca reštaurátora? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame