Reumatoidná artritída trápi množstvo ľudí: Čo všetko o nej potrebujete vedieť?

artritída

sita

Bolesti, opuch, začervenanie a zvýšená teplota kĺbov signalizujú reumatoidnú artritídu (RA). Ide o najčastejšiu zápalovú reumatickú chorobu vyvolanú tým, že imunitný systém prestal normálne fungovať. Trpí ňou 0,5% až 1% populácie. Patríte do tejto skupiny aj vy?

Reumatoidná artritída väčšinou postihuje ženy – až 80 percent. Ochorenie sa prejaví vo veku 20 až 60 rokov, najmä u ľudí, ktorí už majú v rodine toto ochorenie. Odhaduje sa, že genetické faktory predstavujú približne 50 až 60 percent rizika vzniku RA. V posledných rokoch bolo dokázaných niekoľko nových génov, ktorých zmeny sú spojené so zvýšeným rizikom RA. Stále však, žiaľ, nevieme príčinu nadmernej aktivácie imunitného systému vyvolávajúceho zápal kĺbov. Pozitívne je, že poznáme chorobné procesy, ktoré prebiehajú v postihnutých tkanivách a vieme podľa toho zvoliť najlepší terapeutický a liečebný postup,“ uviedol MUDr. Richard Imrich, PhD., riaditeľ Molekulárno-medicínskeho centra SAV na klinicko-vedeckej konferencii zameranej na oblasť výskumu reumatoidnej artritídy. Okrem zápalu kĺbov RA často   postihuje aj iné orgány, predovšetkým pľúca, cievy, srdce, oči. Mimokĺbové ochorenia a komplikácie skracujú život pacienta v priemere až o 10 rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Prípravky na artrózu: Účinná pomoc alebo vyhodené peniaze?


Biele krvinky – pomocník aj škodca

Za normálnych okolností imunitný systém svojimi bielymi krvinkami, ktoré vytvárajú protilátky, bojuje proti infekciám. Keď nefunguje tak, ako má, protilátky môžu vyvolať zápal a biele krvinky začnú napádať vlastné tkanivá a bunky a poškodzovať ich. Postupujúce ochorenie postupne ničí chrupavku a kosť v kĺbe a môže viesť až k oslabeniu svalov, väzov a šliach zabezpečujúcich stabilitu kĺbov. Reumatoidná artritída sa preto označuje aj pojmom autoimunitné ochorenie.

Spúšťače ochorenia

Doposiaľ nie sú známe presné príčiny vzniku ochorenia. Okrem vyššie uvedených genetických predispozícií majú významnú úlohu pri vzniku RA:

  • bakteriálne alebo vírusové infekcie
  • hormonálne poruchy
  • spôsob života
  • alergény
  • psychický stres

Začiatok ochorenia sa tiež často spája aj s nepriaznivými meteorologickými podmienkami (najmä jar a jeseň), obdobiami fyziologických zmien v organizme (klimakterické, popôrodné alebo pubertálne obdobie).


Mohlo by vás zaujímať: Vyhnite sa boľavým kĺbom a osteoporóze: Pomôcť vám môže žraločia chrupavka


Príznaky ochorenia

Príznaky RA sa môžu v závislosti od stupňa postihnutia u pacientov prejavovať rôzne – od miernych až po ťažké, takisto rôznou frekvenciou niekto trpí bolesťami a stuhnutosťou kĺbov a únavou každý deň, iný menej často. Zápalová aktivita sa najčastejšie prejavuje stuhnutosťou postihnutých kĺbov, ktorá sa zhoršuje pri inaktivite a tiež zápalom najmenej troch kĺbov (najčastejšie sú postihnuté malé kĺby prstov ruky, zápästia, lakťa, kolena, členka a prstov nohy). Postihnuté kĺby sú bolestivé a horúce, dávajú o sebe vedieť v priebehu dňa i v noci. Pokračujúci  zápal vedie k poškodeniu  kĺba, ktorý zhrubne, má obmedzenú pohyblivosť, nestabilitu. Môžu sa objaviť deformity či postupné stuhnutie až nepohyblivosť kĺba. Pri 10-ročnom trvaní choroby je až 50 percent postihnutých invalidizovaných.

Postihnutí môžu mať aj mimokĺbové príznaky (reumatické uzlíky, zápal obalov srdca, zápal a zväčšenie lymfatických uzlín, zväčšenie sleziny, znížený počet bielych krviniek, zápal ciev, anémia a pod.) a tiež všeobecný chorobný pocit spojený so slabosťou, mierne zvýšenou telesnou teplotou, stratou hmotnosti (môžu však byť príznakmi aj iných závažných ochorení). Popri pohybových obmedzeniach pacienti s RA môžu mať aj depresie zo sociálnej izolácie.

Diagnostikovanie reumatoidnej artritídy je náročné, keďže viaceré príznaky sa vyskytujú aj pri iných ochoreniach a je vo výlučnej kompetencii špecialistu – reumatológa.

Stupne postihnutia

I. stupeň: minimálna zápalová aktivita v kĺbe – slabšie bolesti v kĺboch, krátka ranná stuhnutosť, ktorá trvá okolo 30 minút, pracovná schopnosť sa spravidla zachováva, ale do istej miery môže byť obmedzená (ťažká práca je zakázaná).

II. stupeň: mierna aktivita – bolesti v kĺboch nie iba pri pohybe, ale aj v pokoji, stuhnutosť trvá až dopoludnia, zjavné bolestivé obmedzenie pohyblivosti v kĺboch. Pracovná schopnosť sa spravidla stráca, postihnutý má problémy s každodennými činnosťami – obliekaním, obúvaním, hygienou.

III. stupeň: vysoká aktivita – silné bolesti v pokoji, značný opuch kĺbov a zvýšenie teploty, stuhnutosť počas celého dňa, zjavné obmedzenie pohyblivosti. Postihnutý potrebuje stálu starostlivosť.


Mohlo by vás zaujímať: Nedajte zápalom šancu: V boji proti nim vám pomôžu tieto potraviny


Liečba je náročná

Liečba reumatoidnej artritídy si vyžaduje úzku spoluprácu s internistami, reumatológmi, ortopédmi, liečebnými fyzioterapeutmi a je zameraná na zmenšenie akútnosti zápalového procesu v kĺboch. V posledných rokoch došlo k významnému zlepšeniu kvality starostlivosti o pacientov s reumatoidnou artritídou zavedením tzv. biologickej liečby založenej na monoklonálnych protilátkach blokujúcich špecifické molekuly imunitného systému. Na Slovensku sú pacienti s týmto ochorením liečení na špičkovej úrovni v Národnom ústave reumatických chorôb v Piešťanoch, ako aj v sieti ambulantných reumatológov,“ podčiarkol Richard Imrich.

Tak ako sa líšia príznaky ochorenia u jednotlivých pacientov, tak sa líši aj ich liečba. V každom prípade je dôležité, aby sa so správnou liečbou začalo včas, ešte pred poškodením kĺbov. Liečba si vyžaduje úzku spoluprácu pacienta so svojím reumatológom, ktorý ho pravidelne sleduje a upravuje liečbu v závislosti od reakcie na zvolenú terapiu s cieľom zabrániť zbytočnému zaťažovaniu kĺbov a predísť predčasnej invalidite.

Medikamentózna terapia – pôsobiaca na zmiernenie príznakov reumatoidnej artritídy – liečba bolesti a zápalu

  • injekcie kortizónových preparátov do kĺbov
  • glukokortikosteroidy (majú výrazný protizápalový účinok)
  • nesteroidné protizápalové preparáty (zmierňujú bolesť a stuhnutosť kĺbov)
  • analgetiká
  • lokálna protizápalová a analgetická terapia

Biologická liečbabráni imunitnému systému napádať vlastný organizmus.

Fyzioterapia, ergoterapia a rehabilitácia – liečebná gymnastika a fyzikálna terapia (masáže, kúpele, lokálne aplikácie chladu, kryoterapia) – rozcvičovania kĺbov a posilňovanie svalov je zamerané na udržanie rozsahu pohybu a zvýšenie svalovej sily.

Operatívna liečbasynovektómie a rekonštrukčná chirurgia – pri ťažkých deformitách kĺbov, odstraňovanie zapálenej kĺbovej blany, alebo sa  implantujú umelé náhrady kĺba.


Mohlo by vás zaujímať: Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami


Zdravý životný štýl 

Pacienti s RA majú zakázanú ťažkú prácu, ale to neznamená, že v rámci svojich možností sa nemajú hýbať a cvičiť. Práve primeraná fyzická aktivita pomáha potláčať zápalové prejavy a bolesť. Cvičiť treba napriek bolesti, lebo len tak možno udržať hybnosť kĺbov. Denné aktivity treba prispôsobiť celkovému zdravotnému stavu a treba si dopriať dostatočný oddych, ktorý prispieva k zníženiu celkových prejavov zápalu a únavy.

Z jedálneho lístka je vhodné vylúčiť potravinové alergény, najmä kravské mlieko, morské živočíchy, bravčové mäso, údeniny, arašidy, pšenicu, kukuricu. Treba si všímať, ktoré potraviny zhoršujú prejavy ochorenia. U jednotlivých pacientov to môže byť rôzne, odporúča sa však opatrnosť pri citrusoch, kakau, alkohole, sýtených nápojoch, čokoláde, červenom mäse, paprike, baklažáne, rajčiakoch. K výraznému zmierneniu až vymiznutiu príznakov zápalu a návratu hybnosti kĺbov prispievajú potraviny s veľkým obsahom síry (cesnak, cibuľa, pór, pažítka, kapusta, brokolica, kaleráb, špargľa) a histidínu (aminokyselina, ktorá podporuje detoxikáciu organizmu od kovov – naturálna ryža, pšenica, raž).Úplný alebo čiastočný (zeleninový) pôst jeden deň v týždni  pomáha „resetovať“ imunitný systém. Ak máte nadváhu alebo obezitu, upravte svoju hmotnosť, lebo obezita zaťažuje kĺby a zosilňuje zápal v organizme,“ poradil MUDr. Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy.

Každodennú podporu pacientom trpiacich reumatickými ochoreniami a ich rodinným príslušníkom a priateľom poskytuje na Slovensku Liga proti reumatizmu so sídlom v Národnom ústave reumatických chorôb v Piešťanoch a pobočkami vo viacerých okresoch Slovenska. Využiť môžu usporadúvané prednášky, poradenstvo, cvičenia v rámci liečebnej rehabilitácie a rekondičné pobyty. Bližšie informácie o živote s reumou sú pre záujemcov na webovej stránke www.mojareuma.sk.


Máte vy alebo vaši blízki nejaké skúsenosti s reumatoidnou artritídou? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sita, sita, Viola
Odporúčame