Rizikové skupiny, ktoré ohrozuje cukrovka: Máte dôvod na obavu?

Foto: GettyImages

Close up of asian woman hands using lancet on finger to check blood sugar level by glucose meter, Healthcare medical and check up, diabetes, glycemia, and people concept

Ochorenie, pri ktorom pankreas neprodukuje takmer žiadny inzulín. Ten je obzvlášť dôležitý pre reguláciu glukózy v krvi. Normálna hodnota glykémie, čiže cukru v krvi je 5,5 mmol/l. Zatiaľ čo diabetes I. typu sa zaraďuje sa k ochoreniam imunitného systému, k rozvoju II. typu si mnohí ľudia vo veľkej miere pomôžu sami. Vedeli ste, že približne 1 zo 4 ľudí vôbec netuší, že má toto ochorenie? Zistite, či k rizikovým skupinám patríte aj vy.

Príznaky, ktoré by ste mali poznať

Hoci sa často označuje ako tichý zabijak, má predsa len niekoľko príznakov, ktorým sa oplatí venovať pozornosť:

– zvýšený pocit hladu
– zvýšený počet smädu
– časté močenie
– hmlisté videnie
– strata hmotnosti
– extrémna únava
– vredy, ktoré sa nehoja

Vznik cukrovky ovplyvňuje niekoľko faktorov, medzi ktoré patrí napríklad:

1. Nadváha

Jedným zo spúšťačov vzniku diabetu II. typu je nadváha či obezita, ktorá je úzko spojená s konzumáciou nezdravých potravín. Podľa magazínu Healthline, približne 80 percent pacientov chorých na cukrovku II. typu, zároveň trpí aj obezitou. Ťažké jedlá zaťažujú nielen naše trávenie, ale vedú aj k zvýšenému nároku na inzulín.


Mohlo by vás zaujať: Cukrovkárov na Slovensku stále pribúda: Pozor by si mali dávať aj na zrak


2. Vysoký krvný tlak

Takmer 70 percent dospelých diabetikov má krvný tlak vyšší ako 140/90 mm Hg. Ak trápi aj vás, mali by ste si dať aspoň 2x do roka skontrolovať hladinu cukru v krvi. U pacientov trpiacich cukrovkou aj vysokým tlakom sa zvyšuje riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Samotné ochorenie môže viesť aj k rôznym poškodeniam obličiek, môže poškodiť aj centrálny nervový systém či zrak v dôsledku zeleného zákalu. Okrem krvného tlaku si pacienti musia strážiť aj hladinu LDL cholesterolu (takzvaného zlého). Ten by u diabetikov nemal presahovať úroveň 3,0 mmol/l.

3. Vek nad 65 rokov

S vekom nám pribúdajú nielen vrásky, ale aj riziko vzniku rôznych ochorení. Ani cukrovka nie je výnimkou. Najviac ohrozenou skupinou vzniku cukrovky II. typu sú ľudia nad 65 rokov. Podľa National Diabetes Statistics Report až 25,2 % z nich trpí diabetom.

4. Pohlavie

Ženy to majú ťažšie. Najmä tie, u ktorých sa počas tehotenstva vyskytla takzvaná tehotenská cukrovka a tie, ktorých dieťa malo pôrodnú váhu viac ako 4 kilogramy. Ďalším z faktorov, ktoré zvyšujú riziko cukrovky, je PCOS (polycystický ovariálny syndróm). Ak sa u vás vyskytli vyššie spomínané veci, mali by ste si pravidelne dať skontrolovať hladinu cukru v krvi.


Mohlo by vás zaujať: Choroba, ktorá mení životy: Cukrovkár by mal mať doma radšej dva glukomery


5. Rodinná anamnéza

Možno ste aj vy zaregistrovali, že sa vás lekár pravidelne pýta na rodinnú anamnézu. A má na to príčinu. V prípade, že sa cukrovka vyskytla aj u vašich rodičov či súrodencov, rovnako u vás je zvýšené riziko tejto choroby. Preto by ste rozhodne nemali zanedbávať preventívne prehliadky.

Čo robiť, aby vám bolo lepšie?

V prípade, že vám lekár diagnostikoval cukrovku, netreba hádzať flintu do žita. Hoci ide o neliečiteľné ochorenie, pri správnej liečbe môžete bez väčších problémov viesť plnohodnotný život. Okrem liečiv vám môžu pomôcť tieto odporúčania:

– pite dostatok vody
– dbajte na pravidelný pohyb
– vyhýbajte sa alkoholu
– živočíšne tuky nahraďte rastlinnými
– jedzte menšie porcie
– ak fajčíte, skoncujte s tým

Život s cukrovkou nebýva jednoduchý. Neraz si vyžaduje množstvo obmedzení a obrovskú disciplínu. Tá však trénuje silu nášho ducha a to rozhodne nie je na škodu.


Aké skúsenosti s cukrovkou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame