Robí vám nosenie zubnej protézy problémy? Odstráňte bolesti, opuch aj baktérie!

Zubná protéza

thinkstockphotos.com

Zubné protézy predstavujú riešenie pri čiastočnej i úplnej strate zubov. Tak ako sú užitočné, môžu spôsobovať aj veľké bolesti a nepohodlie, a to najmä na začiatku ich nosenia. Podľa zubných lekárov až u 50% pacientov so zubnou protézou dochádza pri jej nosení k problémom.

Pri prvom použití zubnej protézy môžu jej nositelia pozorovať bolesti, či opuchy ďasien, červené vriedky pod zubnou náhradou, biele škvrny spôsobené kvasinkami, ale i sucho v ústach. K obvyklým príčinám týchto problémov patrí prítomnosť baktérií v ústach alebo na zubnej protéze, nekvalitné zubné protézy, zlá ústna hygiena a konzumácia tvrdších potravín, ktoré spôsobujú trhliny v zubnej protéze. Je pravda, že zubné protézy prirodzene predstavujú isté nepohodlie, no to neznamená, že pri ich nosení musíte nevyhnutne znášať bolesť. Nepohodlie či bolesti zmiernite vďaka nasledujúcim radám.

Soľ zmierňuje opuchy

Soľ poskytuje nesmiernu úľavu v čase, keď si na protézu ešte len zvykáte. Pomáha totiž zmierniť opuch a bolesť ďasien. Navyše znižuje výskyt a šírenie baktérií v ústnej dutine, čím znižuje riziko vzniku vredov a zmierňuje sucho v ústach. Po vybratí protézy jemnými krúživými pohybmi potierajte ďasná soľou niekoľko sekúnd. Následne ich opláchnite teplou vodou. Slanou vodou môžete ústa aj vyplachovať počas tradičnej večernej hygieny.


Mohlo by vás zaujať: Predĺžte život svojej zubnej náhrade: Starajte sa o ňu správne


Klinčeky proti bolesti

Ak pri nosení zubnej protézy pociťujete dlhodobo diskomfort a bolesti, vyskúšajte klinčeky, ktoré bežne používate v kuchyni. Eugenol, hlavná zložka klinčekov, pôsobí protizápalovo a má analgetické vlastnosti. To znamená, že pri pravidelnom používaní ostraňujú pôsobia ako liek proti bolesti a tiež pomáhajú dezinfikovať ústa. Čajovú lyžičku klinčekového prášku (prípadne drvených klinčekov) zmiešajte s niekoľkými kvapkami olivového oleja a touto zmesou potierajte boľavé ďasná. Nechajte pôsobiť 5 minút, potom opláchnite vlažnou vodou. Postup opakujte dvakrát denne, až kým bolesť úplne nezmizne.

Zmiernite bolesť čiernym čajom

Vrecko čierneho čaju predsavuje úľavu od bolestí vďaka takzvané tanínovým kyselinám. Tie odpudzujú zlé baktérie, sťahujú bolesti a zmierňujú opuch ďasien. Klasickým spôsobom pripravte čierny čaj, vrecko ale po vylúhovaní nevyhadzujte. Nechajte ho vychladnúť a potom priložte na bolestivé miesta v ústach na 10 až 15 minút. Potom ústa vypláchnite vlažnou vodou. Pred a počas aplikácie vrecka na bolestivé miesta nič nekonzumujte ani nepite nič okrem vody.


Mohlo by vás zaujať: Krásny a žiarivý úsmev po celý život: Môžete ho mať aj vy


Kurkuma zmierňuje zápal

Hlavnou zložkou kurkumy je takzvaný kurkumín, ktorý má antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Kukruma teda tlmí bolesti, zmierňuje opuch a zápal ďasien. Navyše zabraňuje i množeniu škodlivých baktérii v ústnej dutine. Zmiešajte ¼ čajovej lyžičky práškovej kurkumy s niekoľkými kvapkami vody. Vzniknutú pastu naneste na bolestivé ďasná. Nechajte pôsobiť 5 minút, potom ďasná jemne masírujte niekoľko ďalších minút. Nakoniec ústa starostlivo vypláchnite vlažnou vodou.

Aloe vera proti suchým ústam

Ďalším účinným prostriedkom, ktorý vás môže zbaviť bolestí spôsobených nosením zubnej protézy je aloe vera. Táto rastlina má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu obmedziť rast škodlivých baktérií v ústach, upokojiť zapál ďasien a zmierniť ich bolesť. Vytlačte z listu aloe vera gél. Pomocou vatového tampónu aplikujte gél priamo na bolestivé ďasná. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom dôkladne gél vypláchnite. Hodinu po aplikácii gélu na ďasná nič nejedzte. Ak vám používanie protézy spôsobuje sucho v ústach, pite džús alebo šťavu z aloe vera denne.


Aké skúsenosti s nosením zubnej protézy máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame