Romantické kanály nie sú len v Benátkach: Potešte sa ďalšími malebnými mestami

Benátky

wikipedia.org/Nonofromannecy

Benátky sú azda najzvláštnejším mestom sveta. Po stáročia stoja na mohutných drevených koloch a odolávajú prívalom slanej vody. Byť v nich je cieľom takmer každého turistu. Na svete sa však nachádza viacero miest, ktoré tie originálne Benátky v mnohom pripomínajú.

Benátky Francúzska: Annecy

Annecy

Mesto s 50 000 obyvateľmi sa nachádza na brehu jazera Lac d´ Annecy, ktoré patrí k najčistejším a najkrajším jazerám celej Európy. Je neďaleko hranice so Švajčiarskom, do Ženevy je to len 40 km a do Chamonix pod Mont Blancom sa dostanete po 90 km cesty. Mestečko ako stvorené pre milovníkov poznávania aj turistiky.

Zaujímavosťou mesta je kanál, ktorý bol vybudovaný v roku 1132. Nečakajte množstvo kanálov ako v Benátkach, tu je jediný, inak ide o klasické francúzske mestečko. Jedinečným ho okrem kanálu robí aj čarokrásna príroda. Annecy bolo kedysi hlavným mestom ženevského kniežactva, má bohatú históriu a prechádzka zachovalým centrom popri kanáli pôsobí očarujúco. Najvýznamnejšími pamiatkami sú sídlo grófov a palác d´Isle priamo v kanáli. Uskutočňuje sa tu medzinárodný filmový festival animovaných filmov a návštevu tohto mesta rozhodne odporúčame.


Tiež by vás mohlo zaujať: Top cestovateľské zážitky v roku 2012: Tieto miesta musíte vidieť!


Benátky Francúzska po druhé: Port Grimaud

Port Grimaud

Mestečko sa nachádza priamo na pobreží Francúzskej riviéry. Má mimoriadne výhodnú polohu blízko známych turistických atraktivít. Jednou z nich je určite 7 km vzdialené mesto Saint-Tropez. Do známeho Cannes to je len 80 km, do Nice vyše 100 km a do Monackého kniežactva približne 130 km.

V tomto prípade nejde o mesto s dlho tradíciou a históriou ale práve naopak. Port Grimaud je mestečko postavené len v 60. tych rokoch 20. storočia. Za jeho vznikom stojí François Spoerry, architekt, ktorý si celú túto krásu sám vysníval. Dielo sa mu podarilo zrealizovať nad svoje očakávania. Ročne navštívi prístavné mestečko až 400 000 návštevníkov. Čaká na nich až 12 km mól a 7 km vodných kanálov. V blízkosti mestečka sa nachádza množstvo kempov, ktoré sú obľúbené hlavne v letných mesiacoch pre turistov dovolenkujúcich na Francúzskej riviére. K tomu prechádzky popri kanáloch a vy budete mať pocit ako v tých pravých Benátkach.


Tiež by vás mohlo zaujať: 10 magických miest: Treba ich vidieť aspoň raz za život


Benátky Holandska: Giethoorn

Giethoorn

Giethoorn, tento názov by mali do zoznamu vysnívaných dovolenkových destinácií pripočítať tí, ktorí milujú ticho a pokoj. Mestečko, či skôr dedinka s niečo viac ako 2 500 obyvateľmi, leží 120 km severovýchodne od holandského hlavného mesta – Amsterdamu.

Čím je Giethoorn zaujímavý? Predovšetkým systémom kanálov, ktorý pripomína ten v Benátkach. Mestečko vzniklo v 13. storočí založením osadníkmi z pobrežia Stredozemného mora. Architektúra mestečka je presne taká istá ako pred 200 rokmi. V čase sa vrátite do starobylého holandského mestečka, ktoré okrem kanálov ponúka ešte jednu zaujímavosť. Nenájdete v ňom autá. Centrum nemá dokonca ani cesty a domáci sa prepravujú výhradne na loďkách v kanáli alebo na bicykli po cyklotrasách. Množstvo zelene a všadeprítomný pokoj sú hlavnými ťahákmi Benátok severu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov: Viete, ktoré to sú?


Benátky Číny: Suzhou

Suzhou

V Číne je všetko väčšie a masovejšie. Počtom obyvateľov ide o obrovské mesto a aj tak o ňom pravdepodobne počulo len málo z vás. Suzhou má až 5,5 milióna obyvateľov, nachádza sa 100 km západne od 11. najväčšieho mesta sveta – Šanghaja.

Toto čínske mesto má až 1 700 rokov starú históriu. Kedysi bola vodná doprava najobľúbenejšou, bola totiž najlacnejšia a najdostupnejšia. Preto sa začalo roku 486 s budovaním kanálov po celom meste. V iných mestách Číny boli kanály postupne nahrádzané cestami, Suzhou tento trend až tak nepoznačil. Kanálov je síce o dosť menej, no aj tak budete mať možnosť okúsiť atmosféru čínskych Benátok. V meste sú mimoriadne obľúbené tradičné verejné čínske záhrady. Najznámejšou záhradou mesta je Leví háj Shizilin a ak sa vám do nej niekedy podarí dostať, určite v nej načerpáte množstvo pozitívnej energie.


Navštívili ste už niektoré zo spomínaných miest? Ak áno, ktoré to boli? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii. 

Zdroj: wikipedia.org/Nonofromannecy, port-grimaud.fr, wikipedia.org/Sergio Sedoglia, Pascal3012, CrazyPhunk, Nonofromannecy, David
Odporúčame