Romantika za dverami: Spoznajte čaro českých hradov a zámkov túto jeseň aj vy

Hrad

hrad-karlstejn.eu

Nie len Francúzsko a údolie rieky Loire sú európskou Mekkou prenádherných zámkov. Máme pre vás niekoľko tipov na veľmi zaujímavé výlety, ktoré sú doslova za dverami. U našich západných susedov – v Česku, nájdete mnohé rozprávkové zámky, o ktorých ste možno ani netušili.

Červená Lhota: Ako z rozprávky

Zámok Červená Lhota

Malý zámoček, o ktorom vie len veľmi málo ľudí, ale jeho návšteva stojí za to. Nachádza sa niekoľko kilometrov južne od mesta Tábor a jeho žiarivo červená farba je nezameniteľným poznávacím znamením. Zámok pochádza z polovice 13. storočia, sprístupnený pre verejnosť je však len čosi viac ako 60 rokov. Za tú dobu na ňom už bolo natočených niekoľko českých rozprávok.

Vnútri budete mať možnosť vidieť na vlastné oči spôsob života a zariadenie honosného nábytku najvyšších vrstiev tej doby. Vstupné do zámku sa platí pomerne netradične vzhľadom na malé rozmery zámku, na každé poschodie zvlášť. Prehliadka celého zámku vás bude stáť 190 korún českých. Vzhľadom na drahocenné zariadenie a nábytok na zámku však ide o primeranú cenu. Zaujímavým bonusom navyše je možnosť plavby na loďke okolo zámku.


Mohlo by vás zaujať: Pre milovníkov prírody aj histórie: V Banskej Štiavnici si prídete na svoje!


Hluboká: Český Windsor

Zámok Hluboká

Mesto České Budějovice je krásne už samo o sebe. Len pár kilometrov od neho sa však nachádza pre mnohých jeden z najkrajších českých zámkov. Bol postavený v polovici 13. storočia ako mnohé ostatné. Vystriedalo sa niekoľko jeho majiteľov a zámok si prešiel viacerými prestavbami. Jeho súčasnú charakteristickú podobu mu dodali Schwarzenbergovci, ktorí prestavovali zámok v štýle známeho Windsoru. A naozaj sa im to podarilo. Prekrásna architektúra a upravené záhrady takmer v ničom nezaostávajú za svojou anglickou predlohou. Do parku máte vstup zdarma, ostatné vstupy sú platené. Hlavný okruh vás bude stáť 150 korún českých, vyhliadková zámocká veža ďalších 40.


Mohlo by vás zaujať: Objavte jesennú krásu Bavorska


Lednice: Niečo pre pravých romantikov

Zámok Lednice

Nádherná príroda, dobré víno a prekrásny zámok, v ktorom by aspoň na pár dní chcel žiť každý z nás. Leží kúsok od známeho mesta vína – Mikulova. Po ochutnávke tradičných českých vín je skvelou voľbou výlet na zámok a za jeho obrovskými záhradami s najrôznejšími rastlinami a stromami. Ak vás tento zámok dostane už zvonku, tak v jeho interiéri naozaj stratíte všetky slová. Prehliadka celého zámku stojí 350 korún českých. Zámok postavený v 17. storočí je v podobnom štýle ako ten v Hlubokej a svojím zovňajškom pripomína známy Windsor. Unikátom zámku je rozmerná botanická záhrada, na ktorej konci sa nachádza tamojší unikát – romantický minaret. Ide teda o ideálny tip pre tých z vás, ktorí máte výročie svadby, alebo chcete milo prekvapiť svoju milovanú polovičku. Ide skutočne o jeden z najromantickejších zámkov Strednej Európy.


Mohlo by vás zaujať: Viac o cestovaní čítajte na www.dromedar.sk


Karlštejn: Opradený legendami

Známy český hrad Karlštejn

Hrad bol založený už v roku 1348 kráľom Karolom IV. Dvesto rokov tu boli uchovávané české korunovačné klenoty. Na hrade je pozoruhodná jeho zachovalosť. Predovšetkým jeho hradby, ktoré z niektorých uhlov pripomínajú veľký Čínsky múr. Prehliadku hradu si budete môcť zvoliť v rôznej dĺžke, 50 alebo 90 minútový okruh. Cena vstupného a pohybuje od 170 do 300 českých korún. Ide o zaujímavý výlet, ktorým si môžete ozvláštniť napríklad návštevu Prahy.


Mohlo by vás zaujať: Tip na výlet: Vychutnajte si noc na slovenských zámkoch


Možností je viacero

Spomenuli sme len malý zlomok všetkých nádherných hradov a zámkov Česka, ktoré by ste mali vidieť. Ostatné už len v skratke spomenieme. Určite nespravíte chybu návštevou Pražského hradu, Českého Krumlova, hradu Loket a Frýdlant, zámku Sychrov či Dečín.

Ako na to?

Ako spoznať takéto krásne miesta? Veľmi populárnou a obľúbenou možnosťou je zakúpenie si pobytu pomocou najrôznejších zľavových portálov. Predĺžený víkend kdesi pri zámku môže byť príjemnou zmenou a únikom z každodenného stereotypu. Keďže ide veľakrát o menšie obce, ubytovanie pre dvoch na dve noci s raňajkami nie je problém zohnať už za 60 eur. Ak chcete vidieť viac zámkov, cestovné kancelárie organizujú zájazdy po tých najkrajších. Ako príklad uvádzame krátky, no programovo bohatý výlet po štyroch českých zámkoch, s jednou nocou v Prahe za zaujímavú cenu 89 eur na osobu. Podobných ponúk nájdete neúrekom, stačí len hľadať a určite nájdete alternatívu, ktorá je ako šitá práve pre vás.


Ktoré hrady a zámky v Českej republike ste už navštívili? Podeľte sa o svoje zážitky s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: hrad-karlstejn.eu, oficiálne weby uvedených hradov, David
Odporúčame