Rosenie okien, okuliarov či zahmlené sklá v aute? Vieme, ako si s tým poradiť

Zarosené sklo

gettyimages

Zimný výhľad cez okná môže veľmi rýchlo pokaziť rosenie a stekajúce prúžky vody. Rovnako tak môžete mať problémy so zahmlievaním skiel v autách a ak nosíte okuliare, otravnému čisteniu skiel v rámoch sa zrejme nevyhnete aj niekoľkokrát za deň.

Rosenie skiel nie je nič iné ako kondenzovanie vodnej pary na studenom povrchu. Tým je najčastejšie sklo, ale nevyhýba sa ani chladným plastovým alebo dreveným rámom, či gumovým častiam. Ako vyhrať nad týmto fyzikálnym javom a aké triky či postupy dokážu rosenie zmierniť?

Rosenie okien nie je len estetická vada

Zarosené okná neobchádzajú nové ani staré príbytky. Vo veľkej miere sú však problémom moderných vzduchotesných domov, ktoré vznikali posledné desaťročia. Pri snahe znížiť tepelné straty nevymieňajú teplo ani vlhkosť s okolím. Z tohto dôvodu sa izolujú, vnútorná vlhkosť počas zimy stúpa a vodná para pri kontakte s najstudenejšími časťami domu kondenzuje. Vyberie si extra hladký povrch, ktorý je priam ideálny na kondenzáciu a zároveň chladnejší ako steny – sklo.

Kondenzáciu najčastejšie pozorujeme v kúpeľniach po sprchovaní, rovnako tak aj v kuchyniach pri dlhšom varení. Zdrojom vlhkosti je však aj človek a rastliny. Čím dlhšie v miestnosti pobudnete, čím viac kvetov v miestnosti máte, tým je rosenie okna výraznejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Budíte sa ráno pri zarosených oknách? Takto s vlhkosťou môžete bojovať


Pozorovať môžete 3 druhy rosenia okien:

  • Rosenie okien z vonkajšej strany – v takom prípade máte veľmi kvalitné okná s výbornými izolačnými a materiálovými vlastnosťami.
  • Rosenie medzi okennými tabuľami – znamená vážnejšie poškodenie konštrukcie okna, nakoľko tento priestor (či už máte dvojsklo, alebo trojsklo) by mal byť vzduchotesný. Ak sa vodná para objavuje medzi tabuľami okien, ktoré majú iba pár rokov, je to dôvod na reklamáciu.
  • Rosenie okien z vnútornej strany – problém, ktorý dokážete zmierniť pravidelným vetraním. Okno z vonkajšej strany chladí vzduch. Na tento chladný povrch naráža vodná para vnútorného prostredia, ktorá sa zráža. Okrem estetického problému však môže voda pri stekaní spôsobiť aj vážne podmáčanie stien a následné rozšírenie plesní.

Základné opatrenia

Pokúste sa udržať vlhkosť v obytnom priestore na hodnote 40 %. Výbornou pomôckou je vlhkomer.

Ako vetrať? Pootvorenie sklopného okna na “vetračku” nevyrieši nič. Práve naopak – tabuľa okna sa bude ešte viac ochladzovať, vlhkosť vzduchu v interiéri sa zmení iba minimálne a rosenie bude naďalej pokračovať.

Vetrací režim vášho príbytku by mal byť nasledovný – otvorte okná na 5 minút v celej domácnosti. Ideálne, ak vznikne prievan a vzduch sa v celom priestore nárazovo vymení bez toho, aby došlo k vychladnutiu radiátorov, stien, nábytku. Toto zopakujte trikrát denne a vlhkosť budete mať pod kontrolou aj v hlavnej vykurovacej sezóne. Vzduch s nižšou vlhkosťou je dokonca omnoho jednoduchšie zohriať a na nákladoch za vykurovanie dokážete ušetriť až 20 percent.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Typické problémy ľudí s okuliarmi: Zbavte sa rosenia i škrabancov


Rosenie skiel v aute

Stačí pár minút na to, aby ste zrazu z vozovky nevideli nič. Akonáhle vstúpite do auta, zvyšujete vlhkosť aj teplotu interiéru auta a všade okolo vás sú už len zarosené sklá. Ak ste deň predtým nastúpili do auta s mokrými alebo zasneženými topánkami a rohože zostali počas noci mokré, vlhkosť sa dá krájať.

Čo musíte v priebehu krátkej doby urobiť?

  • Potvorte okno na pár centimetrov na každej strane auta.
  • Zapnite ventiláciu a kúrenie na maximálny výkon zo zacielením výduchov na sklá, aby sa čo najskôr zahriali.
  • Ak je auto vybavené priamym ohrevom okien – zapnite ho.
  • Majte po ruke utierku špeciálne určenú na zotieranie okien – nerobí šmuhy.

Náš tip: Istú dobu sa internetom šírila vychytávka, pri ktorej stačilo naplniť ponožku silikátovým stelivom pre mačky pevne uviazať a položiť na palubnú dosku počas noci. Silikát pohlcuje vlhkosť aj zápach a kvôli tomu by mal byť problém s rosením okien minulosťou. Tento postup čiastočne funguje a zo skúseností možno povedať, že minimálne na väčšiu časť predného okna aj zaberá. Nie však na celé auto. Z podobného súdka domácich tipov je aj potretie vnútorných skiel prekrojeným surovým zemiakom. V zahraničí sa k tomu odhodlalo množstvo nadšencov áut.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Rosia sa vám okuliare? Vyskúšajte tento trik!


Rosenie okuliarov

S týmto problémom sa stretávajú nielen ľudia, ktorí nosia okuliare na korekciu zraku, ale aj motorkári, potápači, či ktokoľvek, kto z času na čas nosí prilbu s priezorom. Ak nosíte okuliare, rosenie skiel dôverne poznáte od októbra do apríla alebo aj vtedy, ak vstúpite do kúpeľne, pijete čaj alebo kávu, alebo vyberáte plech z vyhriatej rúry. Medzi vnútornou stranou skiel a vašimi očami sa prirodzene udržuje vlhkosť a teplo z vašej pokožky. Ak sú sklá v okuliaroch chladnejšie, výsledkom je otravné zahmlievanie, aj niekoľkokrát za deň. Ako si pomôcť?

  1. Noste okuliare o niečo ďalej od koreňa nosa.
  2. Existuje špeciálny antifog sprej alebo gél, ktorý na istú dobu ochráni sklá v okuliaroch od rosenia. Zvyčajne ho nájdete v optikách.
  3. Na istú dobu tiež pomôže potrieť sklá opatrne z vnútornej strany tuhým alebo tekutým mydlom a jemne vyčistiť. Odskúšané je aj preleštenie penou na holenie.

Ako so zahmlievaním okien či okuliarov bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame