Rozchod po rokoch je ťažkou životnou skúškou: Vy ju však zvládnete

Muž

thinkstockphotos.com

Všetko sa zdalo byť v poriadku… aspoň na prvý pohľad. No niekde to drhlo, škrelo, škrípalo. Rozišli, prípadne rozviedli ste sa so svojou polovičkou a svet akoby zastal. Pravdou však je, že čas neustále beží. Krok po kroku, deň po dni máte šancu získať nadhľad a znovu si užívať život. Prípadne sa pozrieť na skrachovaný vzťah s nadhľadom a poučením do budúcna.

Dostať sa cez rozchod nie je práve príjemný prežitok. Najmä v prípade, že ste spolu roky vychádzali dobre, prežili veľa krásnych a plnohodnotných chvíľ a zrazu sa našlo hneď niekoľko dôvodov, prečo vzťah ukončiť. Prípady sa líšia. Verte však, že sa znova môžete cítiť dobre, aj keď sa to v tejto chvíli tak nezdá. Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi a radami, prípadne navštívte odborníka. Proces ,,liečenia“ sa tak urýchli a budete sa cítiť lepšie na duši. Nie len vy, ale aj vaše deti či blízke okolie.

Nebojte sa sĺz

Rozchod bolí. Hlavne v prípade, že ste spolu prežili niekoľko dlhých rokov. Možno je pre vás myšlienka single života priam nepredstaviteľná. Nebojte sa svojich emócií a dajte ich von. Počkajte na chvíľu, kedy budete sami a vydajte zo seba všetko, čo cítite. Existuje mnoho spôsobov, ako na to. Niekto potrebuje kričať, dupať, písať, schúliť sa do klbka – záleží aj na fáze rozchodu, v ktorej sa nachádzate. Ak vám to pomôže, roztrhajte vankúš či hoďte na dlážku tanier či pohár. Nebojte sa plakať na hlas, uľaví sa vám.

Odreagujte sa fyzickou aktivitou

Keď vám pochmúrne myšlienky pôjdu hore krkom a prílišné analyzovanie bude skôr na škodu ako na úžitok, odreagujte sa fyzickou aktivitou. Pokojne to môže byť aj šport. Beh, kardio či vysoko intenzívny intervalový tréning sú fajn. No ak nemáte chuť alebo nie ste športový typ vyskúšajte upratovanie. Všetko od utierania prachu, umývania okien, vysávania, triedenia dokumentov či iných drobností, na ktoré ste si doteraz nevedeli nájsť čas. Upriamite svoju pozornosť inam a konečne si trochu oddýchnete.


Mohlo by vás zaujímať: Kto trpí rozchodom viac: Muži alebo ženy?


Zbavte sa predmetov, ktoré vyvolávajú spomnienky

Tento krok môžete vykonávať postupne. Vyhodiť, prípadne poslať späť oblečenie, šperky a iné veci, ktoré vám ho alebo ju pripomínajú. Chcete sa predsa pohnúť vpred a keďže sa čosi zmenilo vo vašom živote, musí sa tak stať aj v priestore, kde žijete. Predídete tak nepríjemným ľútostivým myšlienkam, pocitom a bude sa vám lepšie dýchať. Aj v prípade, že ste sa odsťahovali urobte to isté. Môže ísť aj o darčeky či spoločné fotografie. Niekedy je tento krok urobiť ťažké a boľavé a keď sa istých vecí nechcete zbaviť, naukladajte ich do škatúľ a skryte na miesto, kde sa k nim len tak ľahko nedostanete a pohľadom na ne si nebudete nechtiac jatriť rany.

Vyrazte na čerstvý vzduch

Môže, ale nemusí ísť o prechádzky v lese, či turistické túry do hôr. Stačí sa poprechádzať po meste, možno so sebou zobrať kamaráta alebo kamarátku a vyrozprávať sa zo svojich problémov, alebo naopak na ne úplne zabudnúť a zaviesť rozhovor celkom inam.  

Pozhovárajte sa s deťmi

Nezáleží, či sú vaše ratolesti v období dospievania, alebo už vedú svoje vlastné životy  a nebývajú s vami. Hovorí sa, že deti prežívajú rozchod rodičov ešte intenzívnejšie ako oni. Skúste sa pozrieť na situáciu z ich pohľadu. Ako sa asi cítia? Prečo konajú tak, ako konajú? Možno začali rebelovať, vzbúrili sa, alebo sú naopak ticho a tvária sa, že sa nič nedeje. Toto je však trochu komplexnejšia téma, preto na ňu niet univerzálna rada. Ak ste so svojim bývalým partnerom či partnerkou mali viac starostí ako radostí, uľavilo sa vám, ale aj deťom. V každom prípade sa s nimi snažte čo najviac komunikovať, poskytnite im váš pohľad na vec a vypočujte si ich názor.


Mohlo by vás zaujímať: 10 dôvodov, prečo si nič nezačínať s kolegyňou. Aj keď je fakt sexi!


Oceňujte a buďte vďační

V tomto ťažkom období nie je jednoduché oceňovať krásu okolitého sveta, stojí to však za pokus. Každý deň si spomeňte na niečo, za čo ste vďační. Akákoľvek maličkosť to je. Vytvorte si rituál, napríklad každé ráno alebo večer, keď zavriete oči a v duchu si vybavíte všetko pekné a milé, čo sa vám v ten daný deň prihodilo alebo ste niečo zaujímavé videli.

Napíšte list

Ak nie ste schopní pozrieť sa bývalému partnerovi či partnerke do očí a povedať, čo máte na srdci, nebuďte zúfalí. Niekedy to ani nie je možné. Vtedy si zoberte do ruky pero a papier a píšte. Adresát: ex. Takýchto listov môžete napísať niekoľko a nikdy ich neodoslať. Ide o to, že zo seba znova vydáte emócie a všetko prehodnotíte.

Uzmierte sa s minulosťou

Keď vám niekto ublíži, citovo či fyzicky zraní, je normálne cítiť zlosť či hnev. Keď sa tohto pocitu nechceme vzdať, môže sa stať, že ho presunieme aj do budúcnosti a do ďalších skúseností s budúcimi partnermi. Samozrejme, zrada bolí. No ak sa budete stále držať pocitu krivdy, budete stáť na jednom mieste a nikde sa nepohnete. Je dôležité pochopiť, odpustiť a nechať ísť. Len tak budete emočne slobodní a schopní pohnúť sa v živote ďalej.


Aké skúsenosti máte s rozchodmi vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame