ROZHOVOR Ľadová medvedica radí, ako na otužovanie: Studená sprcha je horšia, najlepšie je rovno vojsť do jazera

ľadové medvede

Otužilci zo skupiny ľadových medveďov (Zdroj: Súkromný archív EM)

Eva Medveďová pôsobí v OZ Slovenské ľadové medvede, otužovaniu sa venuje už 5 rokov a tento životný štýl si pochvaľuje. Prečo treba začať s otužovaním v lete, v čom je otužovanie zdravé a pre koho nie je vhodné? Opýtali sme sa za vás.

Ako ste sa dostali k otužovaniu? 

V lete roku 2016 som sa zúčastnila plaveckej akcie na rieke Morava, kde som spoznala zopár otužilcov zo SĽM (Slovenské ľadové medvede). Tento životný štýl ma zaujal a rozhodla som sa, že to vyskúšam. Začala som s nimi dvakrát do týždňa plávať na Draždiaku za každého počasia. Prvé plávanie bolo v auguste pri teplote 35 stupňov a 27-stupňovej vode, čo sú pre otužilca začiatočníka úplne ideálne podmienky.

Prečo sa otužujete vy?

Hlavne pre zdravie a lepšiu imunitu, pre väčšiu odolnosť voči chladu aj horúčavám, ale hlavne pre dobrú náladu, skvelý kolektív rovnako zmýšľajúcich ľudí, a pretože všeobecne milujem vodu a vodné športy. Mám dedičné ochorenie ciev, takzvanú žilovú nedostatočnosť, za sebou tri operácie a odkedy otužujem, progres ochorenia sa mi výrazne spomalil.

Čo všetko by mal vedieť každý začiatočník o otužovaní a ako by mal s otužovaním začať?

V prvom rade treba vedieť, že otužovanie nie je módny trend, nejde tu o žiadne výkony, ani fotky na sociálnych sieťach. Je to zdravý životný štýl. Vraví sa tiež, že dosť návykový. Ideálne je začať v lete a pravidelne za každého počasia, aspoň dvakrát do týždňa chodiť plávať do jazera, alebo sa namočiť do rieky, potoka, suda (čo má kto po ruke) a telo si samo postupne zvyká na znižovanie teploty aj na chlad. Nie je ale žiadne pravidlo, ako začať. Pokojne môžete začať aj v decembri, ale takto to bude pre telo najmenej šokujúce.

Hovorí sa, že na začiatok stačí krátka ľadová sprcha doma. Je to tak?

Hovorí sa to, ale ja osobne nemám takú skúsenosť, pre mňa bola vždy studená sprcha horšia ako vojsť do jazera, ale je to individuálne. Ak niekomu vyhovujú sprchy, nech sa sprchuje, je to lepšie ako nič. Avšak treba podotknúť, že teplota úplne studenej vody napríklad v bratislavskom paneláku sa pohybuje okolo 10-12 stupňov, čo nie je ľadová voda, ale len chladná. V lete to fajn osvieži, ale medzi sprchou a ponorením tela do ľadovej vody je obrovský rozdiel.

Pri sprchovaní nie je celý povrch tela naraz schladený, a preto pri ňom nedochádza k tak výraznému stiahnutiu a následnému roztiahnutiu ciev, odtoku krvi z končatín do stredu tela a prekrvovaniu vnútorných orgánov. Na internete je možné nájsť veľa odborných článkov o tom, aký termoregulačný proces sa v tele deje počas otužovania v ľadovej vode. Ja som iba laik, takže sa o tom nebudem rozpisovať.

ľadové medvede
Otužilci z radov ľadových medveďov sa do vody vyberajú počas celého roka (Zdroj: Súkromný archív EM)

Sú nejaké zdravotné riziká späté s nesprávnym otužovaním?

V prvom rade by každý človek, ktorý sa rozhodne otužovať, mal poznať svoj zdravotný stav. Ideálne je dať si predtým spraviť základnú lekársku prehliadku, hlavne EKG. Pri ponorení tela do ľadovej vody sa prudko zvýši krvný tlak aj tep. Takže ľudia s vysokým tlakom alebo chorí na srdce by mali byť opatrní a prípadne zvážiť len sprchy, kde k tomuto procesu nedochádza, alebo nie tak výrazne.

Taktiež netreba preháňať dĺžku pobytu vo vode, každý má inú stavbu tela a vrstvu tuku, a preto je čas strávený vo vode individuálny. Každému jeho telo povie, kedy má ísť von, a tým predchádza vážnejším podchladeniam. Rovnako aj nosenie neoprénových topánok a rukavíc kvôli ochrane končatín je individuálne, niektorí to odsudzujú. Ja osobne som prvú sezónu nenosila žiadne pomôcky, ale po tom, čo som stratila cit v prstoch na rukách na 4 mesiace, som to prehodnotila.

Otužujete sa celoročne? Kde najradšej?

Plávam celoročne, avšak v lete sa vzhľadom k teplote vody nedá úplne hovoriť o otužovaní. Studené sprchy sú preto vítané. V lete preferujem plávanie v Dunaji, ktorého teplota je aj v horúcom počasí približne 20-22 stupňov. Inak chodievam plávať na Draždiak.

Leto znamená aj vlny neznesiteľných horúčav. Ako sa otužovať zdravo počas horúcich dní?

V lete nie je veľa možností na otužovanie, takže asi len tie studené sprchy. Hovorí sa, že otužilci sú postupne odolnejší nielen voči chladu, ale aj voči extrémnym horúčavám. Ja to môžem len potvrdiť.

ľadové medvede
Pláva sa aj v lete (Zdroj: Súkromný archív EM)

V OZ organizujete v zime hromadné otužovania. Prečo je dobré otužovať sa v skupine?

Otužovanie v skupine má veľa výhod. Či už zdravotných, kedy na seba navzájom dávame pozor a pri akomkoľvek probléme vieme rýchlo zasiahnuť a pomôcť, až po spoločenské, pretože sa vieme vzájomne povzbudiť a čas vo vode strávený napríklad rozhovorom ubehne akosi rýchlejšie. Z bezpečnostných dôvodov sa ani neodporúča otužovať v ľadovom jazere individuálne bez dozoru.

Zvonku to pôsobí ako akýsi rituál. Ako vyzerá príprava na takéto skupinové otužovanie a aký je priebeh celej akcie?

Nie je to žiadny rituál, proste sa vyzlečieme do plaviek a vlezieme do vody. Nie je k tomu potrebná žiadna špeciálna príprava, skôr po plávaní dobre padne napríklad teplý čaj a trošku sa zahriať cvičením alebo poklusom. Do vody ideme iba raz, nie je žiadny dôvod ísť tam opakovane v jeden deň, keďže pre telo je to dosť veľká záťaž porovnateľná so športovým výkonom a trvá istú dobu, kým sa telo dostane naspäť do tepelnej rovnováhy. Niekomu to trvá pár minút, niekomu aj pár hodín.

S akými predsudkami o Ľadových medveďoch a otužovaní sa stretávate najčastejšie?

Keď som pred piatimi rokmi začínala, nebolo až tak veľa ľudí v zime vo vode, ako je tomu posledný rok. Takže okoloidúci nás mohli považovať za čudákov. Nikdy som sa však nestretla so žiadnymi negatívnymi reakciami, skôr naopak. Avšak doba sa mení a možno aj vďaka pandémii si stále viac ľudí uvedomuje, že svoje zdravie a dobrú imunitu majú v prvom rade vo svojich vlastných rukách a otužovanie je jednou z možností, ako si svoje zdravie upevniť.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: plnielanu.sk, zimneplavanie.sk
Odporúčame