ROZHOVOR Skúsený cestovateľ Martin z Travelistanu: V Afrike zažijete safari s gorilami aj veľkú chudobu – je drahá, ale stojí za to

Rozhovor Travelistam

Náš rozhovor s Martinom vás prenesie až do Afriky (Zdroj: Unsplash)

Martin Navrátil je autorom knižnej série Okolo sveta a zakladateľom portálu Travelistan. Zvyčajne necestuje za romantickými plážami s naklonenými palmami a lacným mojitom, ale za príbehom a ďalekým dobrodružstvom. Navštívil množstvo fascinujúcich afrických krajín, napríklad nebezpečné Somálsko, v ktorom ho na každom kroku musela sprevádzať ochranka.

Prečo sa Slováci Afriky (neoprávnene) boja, ktoré krajiny sú na tomto kontinente cenovo dostupné, prečo si na afrických trhoch dáva pozor na miestne masky a ktoré safari odporúča zažiť?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Travelistan (@travelistan.sk)

Na africkom kontinente ste videli už takmer 30 krajín. Ktorá vám prirástla k srdcu a prečo?

Každý deň by som vám povedal podľa nálady inú africkú krajinu (smiech). Ak by som sa mal podľa tohto riadiť, asi poviem Čad, ktorý je skutočne krásny. Nájdete tu Saharu, neuveriteľné prírodné scenérie, a ak sa vydáte do prírodnej a kultúrnej rezervácie Ennedi, aj veľké cestovateľské dobrodružstvo. Úžasný je aj Sudán… Jednoducho celá Afrika mi prirástla k srdcu. Bolo by mi blbé povedať, že len jedna krajina je tá „naj“.

Mnohí do Afriky cestujú hlavne kvôli safari. Kde hľadať tie najkrajšie zážitky z divokej prírody?

Závisí od toho, aké safari by ste chceli vidieť. Jedno z najkrajších je pre mňa Ngorongoro v Tanzánii. Keby som mal odporučiť niečo, čo sa vám skutočne vryje pod kožu, určite by šlo o pozorovanie horských alebo nížinných goríl v Rwande alebo Kongu. Sedíte v hmle medzi gorilami, pozeráte na seba tvárou v tvár, okolo behajú malé gorilíčatá aj dospelí jedinci… A vám pritom nič nehrozí, sú to mierumilovné stvorenia. Pre mňa to bol jeden z najsilnejších zážitkov v rámci safari.

Veľa ľudí má z Afriky strach kvôli bezpečnosti, vy ste napríklad do Afganistanu vzali aj vašu mamu. Ktoré ďalšie krajiny navštívila a aké dojmy si z Afriky doniesla?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Únik zo zimy do tepla: Stavte na históriou opradený Egypt - poradíme, čo sa oplatí vidieť

Maminu som vzal do viacerých afrických krajín — do Mozambiku, Malawi, Sudánu či Eritrei. Cestovala kade-tade, kam sa, samozrejme, bolo možné vydať. Tiež by vám nepovedala, ktoré krajiny sú top, v tomto sme rovnakí. Podstatný je pre nás kontakt s domácimi, aký typ rozhovoru s nimi vedieme…

Na Afrike je krásna jej živelnosť — keď je Afrika smutná, tak je smutná a keď je veselá, tak je veselá. A najlepšie to zažijete na miestnych trhoch. Je pravda, že za zážitkami sa tu musí dlho cestovať, ale keď už niečo príde, zvyčajne ide o veľmi silné momenty.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Travelistan (@travelistan.sk)

Čo je podľa vás najväčší cestovateľský mýtus, ktorý sa spája s Afrikou?

Jeden z tých najväčších je, že celá Afrika je nebezpečná. Áno, sú tu krajiny, v ktorých zúri vojna, ako napríklad Somálsko, Kongo, Južný Sudán —  cesta sem nie je bezpečná. Na druhej strane, bojuje sa aj v Barme (poznámka editora: teraz nazývaná Mjanmarsko) či Afganistane a napriek tomu sa sem nebojím cestovať…

Veľa ľudí má tiež pocit, že to, čo nepoznám, je automaticky nebezpečné. Nie je to pravda. Množstvo afrických krajín má krásny úspešný príbeh! Ako Slovákov nás hnevá, že si nás (ani vzdelaný západný) svet nevie nejako zaradiť — mýlia si nás so Slovinskom, stále o nás hovoria ako o Československu atď. Ale čo robia Slováci? Ani oni nevedia o afrických krajinách takmer nič a radšej sa uchyľujú k jednoduchým záverom — napríklad k tomu, že celý kontinent je životu nebezpečný.

Vieme, že Afrika je drahý kontinent na cestovanie, pretože dopyt je veľký a ponuka služieb a turistická infraštruktúra slabá. Ktoré krajiny sú, povedzme, cenovo dostupné, a pri ktorých treba siahnuť hlboko do vrecka?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
ROZHOVOR Polyglotka Lýdia: Naučiť sa cudzí jazyk zvládnete aj sami, takto vás to bude skutočne baviť

Je to presne ako vravíte — veľký dopyt a malá ponuka. Chcete si prenajať auto, no tých je málo, navyše si s autom musíte zaplatiť aj šoféra… Afrika je neskutočne drahá. Platí, že čím chudobnejšiu krajinu chcete navštíviť, tým viac zaplatíte. Asi najdrahšie je Somálsko, ktoré je v prvej štvorke najchudobnejších krajín sveta. Bez ozbrojenej stráže sa jednoducho nikam nepohnete.

Kongo taktiež nie je lacnou záležitosťou. Mesiac nízkonákladového cestovania vyjde aj na 5 000 dolárov, a to do toho nerátam letenky. Čo sa týka cenovo dostupných afrických krajín, zaradil by som sem Maroko, Sudán, Egypt, ale aj väčšie exotiky ako Malawi, Tanzániu, Kamerun či Senegal.

Keby organizovali anketu o afrických divoch sveta, ktoré tri by ste nominovali?

Jednoznačne Saharu ako celok, pričom je jedno, či ju uvidíte v Alžírsku, Maroku alebo v Čade. Nominoval by som aj spomínanú prírodnú rezerváciu Ennendi. Vyzerá to tam, akoby ste zmiešali všetky americké národné parky a postavili ich na jediné miesto… Neuveriteľný je aj Konžský prales. Boli sme prví Slováci, ktorí ho prešli z východu na západ. Je neuveriteľný.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Travelistan (@travelistan.sk)

Pred časom ste sa vrátili z Nigérie. V meste Lagos ste navštívili (azda) najväčšie vodné slumy Makoko na svete, kde sa na malej ploche tlačí 250-tisíc ľudí. Musel to byť silný zážitok.

Slumy si často spájame s nebezpečím a chudobou. Chudoba tu bola veľká, ale necítil som sa nebezpečne. Fascinovalo ma, ako nás ľudia prijali. Chceli sme tu stráviť len pár hodín, nakoniec sme zostali dva dni. Nedá sa opísať slovami, čo sa tam deje. Na prvú šupu vás prekvapí strašný smrad, na ktorý si ale po chvíli zvyknete. Ako človeku zo Západu sa vám v hlave rojí množstvo otázok — chcete pochopiť, ako takto ľudia môžu a vedia žiť…

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
ROZHOVOR Hubárska sezóna je v plnom prúde: Ako nájsť dobré miesta a vždy rozpoznať jedlé huby?

Keď sa domáci dozvedeli, že sme sem neprišli robiť biznis, ale len ukázať, ako žijú, vzali nás medzi seba. Boli sme v ich príbytkoch, v miestnom bare, pozvali nás na modlitbu… Vysvetlili nám, že sú to rybári, ktorí sem prišli za lepším životom.

Asi nebudete typ cestovateľa, ktorý na cestách nakupuje magnetky. Aký typ suvenírov si domov nosíte z Afriky?

Suveníry vôbec nezbieram a už tobôž nie magnetky (smiech). Z Afriky si domov beriem maximálne masku, ale aj voči tomu mám veľký rešpekt. V afrických maskách sa musí človek vyznať. Mnohé z nich sú posmrtné a niečo na tom bude, že človeka dokážu uhranúť. Dávam si na to pozor a kupujem len tie, o ktorých som presvedčený, že sa používali napríklad na slávnostné účely. Pohrebné alebo vúdú masky určite nekupujem.

Odporúčame