ROZHOVOR O rastlinách, ktoré vám svojou krásou vyrazia dych: Sumy za netradičné izbovky sa šplhajú aj do výšky tisícok eur!

Monstera Deliciosa Thai Constellation

Monstera Deliciosa Thai Constellation patrí medzi vyhľadávané raritky (Zdroj: GettyImages)

Bez rastlín by bol náš život rozhodne o niečo smutnejší. Okrem tých klasických rastlín, ktoré sa nachádzajú vo väčšine slovenských domácností, existuje však aj niekoľko menej častých, netradičných izboviek. Aké sú to nám prezradila Diana, ktorá spravuje na facebooku skupinu Unikátnych izboviek.

Predstavte sa nám na úvod, kde žijete a čo robíte?

Volám sa Diana, pochádzam z Nových Zámkov a od svojich 18 rokov žijem tak trochu ako taký malý kočovný nomád. V roku 2020 po vypuknutí  covidu som sa vrátila späť (verím, že už definitívne) na naše Slovensko a bola som, ako mnohí z nás, donútená prehodnotiť celé svoje doterajšie kariérne pôsobenie. Mám to šťastie, že ma živia aj moje vášne, ktoré sa môžu na prvý pohľad javiť absolútne protichodné, ale v skutočnosti to tak nie je. Venujem sa moderným marketingovým nástrojom pri predaji nehnuteľností, baví ma drobné investovanie do starších nehnuteľností, ich pretváranie a v neposlednom rade sa s láskou venujem svojmu botanickému hand-made kráľovstvu Flor.elle.

Čo vás viedlo k tomu k tomu vytvoriť facebookovú skupinu o rastlinách?

Dôvody boli absolútne pragmatické. Taký ten dobre známy mix zúfalstva nad správcovskou úrovňou podobných rýchlo kvasených skupín (na ktorú som ako používateľ často narážala), mojej vrodenej netrpezlivosti a akéhosi vnútorného večného presvedčenia, že sa veci dajú robiť vždy lepšie. Facebooková skupina, ako ju vidíte v dnešnej podobe, nevznikla zo dňa na deň. Predchádzalo jej ohromné množstvo investovanej energie, času, pokusov, úspechov, ale aj nesprávnych rozhodnutí a nezdarov. Obrovská úcta a rešpekt patrí členom admin tímu a jednotlivcom, ktorí sa podieľajú na určitých vstupoch v skupine.

Kde čerpáte informácie o rastlinách?

Rada sledujem rôznorodé domáce aj zahraničné skupiny, kde je zberateľstvo, pestovanie a investovanie do ojedinelých druhov rastlín životným štýlom, rastlinných maniakov na Instagrame či Youtube. Často neprejde ani týždeň, aby som neprepadla úžasu nad (pre mňa) novým prekrásnym kultivarom, do ktorého sa zamilujem a posúvam ho na svoj rastlinný wishlist.

Čo sa týka umenia pestovania (a nezabitia) rastliniek, patrím skôr do skupiny intuitívnych pestovateľov. Rada sa však učím aj od tých, pestovateľov, ktorí si vopred naštudujú všetky parametre o prirodzených podmienkach konkrétnej rastlinky a tomu prispôsobujú postupy starostlivosti a ošetrovania rastlín. Z praxe však môžem jednoznačne potvrdiť, že najúspešnejší pestovatelia, ktorým sa daria vypestovať ohromné kúsky aj v slovenských domácich podmienkach sú tí, ktorí zvolili zlatú strednú cestu. Ja ich volám „srdciari“. Sú to pestovatelia – nadšenci, ktorí rastlinku sledujú, „počúvajú“, trpezlivo prispôsobujú v rámci daných podmienok a ktorí disponujú nemalou dávkou sedliackeho rozumu.

V našej skupine máme počas sezóny pravidelné rubriky niekoľkokrát do týždňa na rôzne pestovateľské a rastlinárske interaktívne témy, kde neraz nastal veľmi zaujímavý a plodný názorový stret medzi vyštudovanými botanikmi a pestovateľmi – nadšencami. A pestovateľský výsledok 0:1 (smiech).

Myslíte si, že Slováci sú kreatívnym národom, čo sa týka rastlín?

To záleží z akého uhla sa na otázku pozeráme. Nie je náhoda, že sa v potravinových reťazcoch rozrastajú oddelenia s predajom izbových rastlín a doplnkov, čo bolo kedysi nemysliteľné. Doba covidová zmenila nazeranie aj na činnosť, akou je pestovanie rastlín, a posunula ho do úplne inej dimenzie, ale to je na dlhšiu úvahu.

Som presvedčená o tom, že na Slovensku máme hlboko zakorenenú lásku k pestovaniu izbových rastlín, čo vnímam aj z vlastného detstva. Moja stará mama prechovávala až do svojej smrti silný vzťah k rastlinkám. Jej palmy, papraďe dlhé až po zem, „divný Jano“  ťahajúci sa po policiach na veľkej stene sú obrazy, ktoré mám doteraz vryté v spomienkach. V obmedzených podmienkach dokázala vypestovať výstavné kusy. Dvakrát do roka umývala obrovské listy Dieffenbachie čiernym pivom a dedko sa hneval toľkému plytvaniu.

Fotky a členská základňa v hobby skupinách na Facebookuu sú jasným dôkazom, že pestovanie izbových rastlín je súčasťou životov slovenských rodín, žien aj mužov. Verím, že sa prirodzeným nenásilným spôsobom pretaví aj do nasledujúcich generácií. Považujem to za nesmrteľné.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa florelle (@florelle.sk)


Pozorujete nejaké stereotypy spojené s pestovaním rastlín, ako napríklad, že v každej domácnosti musí byť orchidea?

Stereoty tu určite sú, ale skôr podliehajú trendom a náladám na trhu. Môžu trvať aj niekoľko rokov, dokonca dekád a preto sa ukotvujú v našom podvedomí. Orchidey zo supermarketov, ktoré sú v skutočnosti vo väčšine prípadov phalaenopsisy, často dostávame do daru namiesto kytice kvetov a nakoľko bežná slovenská domácnosť hostí návštevy až niekoľkokrát do roka, tak sa veru nazbierajú.  Vianočné ruže, teda prýštec (Euphorbia pulcherrima), zase v drvivej väčšine končia na smetisku spolu so živým vianočným stromček. Pravdou však je, že starostlivosť o ne mimo sezónu je náročná, pokiaľ máme ambíciu, aby nám znovu zakvitli na ďalšie vianočné sviatky.

Sterotypizácii podliehajú druhy rastlín späté najmä s dobou a prostredím. Karafiáty, svokrine jazyky a čínske ruže sa „tešia“ nálepke „socíkovské rastliny“. Čo je samozrejme absolútny nezmysel. Stačí si pozieť výborné dobové seriály dosadené do 60. rokov minulého storočia, ako napríklad Mad Man z prostredia newyorkskej Madison Avenue. Dizajnéri tu spomínané karafiáty používajú ako kulisu modernej reklamnej agentúry a provinčného domu. Mojím obľúbeným stereotypom je však tvrdenie, že v spálni nesmú byť rastliny. Nuž, my spíme v džungli a zatiaľ sa každý z nás vyspal do ružova bez vážnejšej ujmy.

Naši čitatelia sa dozaista potešia dobrým radám o rastlinách. Posledné mesiace nás naučili čas tráviť najmä doma na home office. Aké rastliny by ste odporučili do tohto priestoru a prečo?

Nerada by som zovšeobecňovala. Naopak, každého chcem podporiť, aby sa nebál a zadovážil si do pracovného ale aj súkromného priestoru rastlinku, ktorá sa mu páči. Mohla by som vymenovať chronicky známe rastliny, ktoré prečisťujú vzduch ( svokrine jazyky, nefrolepky, zelenec, aglaonémy ) alebo také, ktoré nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť (kulkas zamiolistý), ale nemám rada takéto obmedzovanie. Každý nech si zvolí rastlinu, ktorá s ním rezonuje.

Určite je namieste, vopred si odpovedať na otázky, kde vlastne máte home office, aké je tam miera osvetlenia, kam rastlinu chcete umiestniť… (je to visiaca rastlina, šplhavka či statická rastúca do výšky). Väčšina rastlín má neuveriteľnú schopnosť prispôsobiť sa. Áno, možno váš filodendron nebude mať listy ako dlaň dospelého človeka, ale bude prosperovať, rásť a robiť vám spoločnosť a radosť.

Na izbové rastliny sa pozerám ako na živý doplnok, na ich tvar, proporcie, smer rastu, farbu a tomuto prispôsobujem aj obaly na kvetináč. Rozmiestňujem ich rovnomerne, nemôže sa stať, že všetky umiestnim k oknám a zvyšok miestnosti ostane botanicky a farebnedisproporčný. Ak máte svoj obľúbený rastlinársky obchod alebo súkromného pestovateľa, nebojte sa pri kúpe opýtať na otázky, ktoré vás zaujímajú. Mňa sa moji zákazníci pýtajú a som im za to vďačná.

Máte vy osobne doma aj nejakú vzácnu rastlinu?

Áno, nájdu sa u mňa raritnejšie druhy, ktoré môžeme zaradiť medzi tie vzácnejšie. Prišla som k nim od súkromných zberateľov a pestovateľov. Spomeniem z nich Dieffenbachiu macrophylla s poznávacím znamením „mramorového“ sfarbenia stonkovej časti, strieborný Ficus salicifolia a Passifloru trifasciata (druh múčňatky). Je nutné rozlišovať medzi raritnými-vzácnejšími a unikátnymi. Nie je to to isté. Unikátny môže byť tisíckrát v Holandsku a Japonsku namnožený kultivar, ale je stále unikátny, nakoľko sa ešte vyhol masovému predaju v bežných reťazcoch a dopyt po ňom je stále silný.

Ako príklad uvediem rastlinu roka 2020, panašovanú monsteru, ktorá dokázala vyprodukovať takú celosvetovú vlnu komerčného úspechu, ktorý sa už pravdepodobne nikdy nezopakuje pri žiadnej inej rastline. Cenu si viac-menej drží aj napriek úspešným snahám o jej množenie. Je to taká stredná trieda rastlinárskeho zberateľského sveta. Raritné sú vzácne, ojedinelé, absolútne nekomerčné druhy, ktoré väčšinou ani nemajú ambíciu vzhľadom na cenu a samotný vizuál rastliny sa skomercionalizovať (napríklad im chýba atribút, ktorý často o cene rozhoduje, a tým je panašovanie alebo zaujímavá fenestrácia ako u monstier).

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa florelle (@florelle.sk)

Ktoré rastliny teda patria medzi tie vzácnejšie?

Najvzácnejšie sú bez výnimky tie, ktoré spĺňajú podmienky ako nekomerčnosť, ojedinelosť, vzácnosť, alebo zaujímavý a výnimočný atribút ako panašovanie, farba či fenestrácia (otvory, dierkovanie na listovej časti). Rozhoduje o nich aj cena na základe týchto splnených podmienok.

Ak by som mala spomenúť pár príkladov, aby si čitatelia vybrali, boli by to Anthurium aos, Anthurium papilliaminum, Anthurium Chamberlainii, Anthurium luxurians, Monstera Obliqua, Monstera deliciosa var. Sierrana, Mostera Mint Variegated, Monstera Adansonii marble variegated, Monstera Barrieri Croat, Phildendron Micans Pink Variegated, Philodendron Joepii, Philodendron Florida beauty, Rhapidophora hayii variegata, Rhaphidophora Tetrasperma Aurea Variegata, Syngonium Strawberry ice, Syngonium Steyermarkii,Syngonium Frizzly white či Hoya Carmelae.

A čo ich hodnota z pohľadu peňazí? Ktoré izbovky sú najdrahšie a ako ich možno získať?

Škála je relatívna široká. Od niekoľkých desiatok eur za odrezok, cez niekoľko stoviek až tisíc. Ojedinele sa nájdu krásne panašované raritky, za ktoré sú v medzinárodných aukciách alebo tzv. Best offer ponukách (Najlepšia ponuka) ochotní niektorí ponúknuť aj sumy v hodnote auta. Môže to znieť šokujúco alebo šialene pre niekoho, kto si rád pestuje povymieňané či darované rastlinky zo swapov alebo si ju zadováži zo supermarketu za pár eur. Pre týchto ľudí je to však viac ako len úspešné pestovanie alebo interiérový živý doplnok. Je tam nadhodnota ako vzácnosť, výnimočnosť a satisfakcia z úspechu pri jej získaní do vlastnej súkromnej zbierky.

Niekto dnes zbiera veterány, známky či mince, niekto čajníky či porcelánových sloníkov a iní zasa rastlinky. Je to v poriadku. Nemá tu miesto žiadne pohoršovanie a už vôbec nie moralizovanie. V našej skupine máme tiež prísny zákaz komentovať ceny. Takéto rastlinky sa verejne získavajú v predajných skupinách podobných tej našej, len na medzinárodnej úrovni. Väčšinou zoskupujú segment ľudí, zberateľov alebo len fanúšikov.

Dáva to napríklad zmysel pre členské štáty EÚ hneď z viacerých hľadísk. Finančnej (mena a hodnota), z legislatívneho (platné phyto certifikáty), ale aj z hľadiska časovo bezpečného transferu. Nakoľko sú rastliny živé entity, eliminuje sa riziko, ktoré by mohlo nastať pri prevoze do krajín, kde obsah balíkov podlieha clu. Pri rastlinách by bolo v týchto prípadoch povinné aj doloženie phyto pasu. Napríklad po Brexite boli mnohí predajcovia či pestovatelia nútení vyradiť svojich anglických zákazníkov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa florelle (@florelle.sk)


Rastú v našej krajine prirodzene nejaké zaujímavé, netradičné rastliny? Ak áno, kde a aké sú to?

Určite áno, máme veľa chránených a tým pádom vzácnych druhov rastlín. Vzácne sú voľne rastúce krásne orchidey známe pod  slovenským názvom črievičník papučkový alebo kruštík tmavočervený. My sa však aj v skupine aj v mojom ateliéri špecializujeme na interiérové pestovanie.

Podliehajú aj rastliny trendom? Aký je aktuálne najväčší trend medzi milovníkom rastlín?

Ako všetko, veru aj svet izbových rastlín podlieha neustálym trendovým vlnám. Asi nikoho neprekvapí, keď poviem, že dlhodobým trendom sú panašované rastliny, predovšetkým monstery, philodendróny, ale aj iné druhy a ich kultivary. Ľudí absolútne fascinujú tieto albo „anomálie.  Až natoľko, že sa začali laboratórne kultivovať a množiť. Samozrejme, pre nič iné ako pre prvoplánový zisk.

Svoj návrat už dlhodobo slávia svokrine jazyky (aj ich unikátnejšie kultivary) či zelená Monstera deliciosa. Zachovajme si však zdravý sedliacky rozum. Určite si robme radosť, ale premýšľajme už pred rozhodnutím kúpiť si rastlinku či botanický doplnok. Zistime si zdroj, podporujme domácich slovenských pestovateľov (často sú to ľudia, ktorí si s láskou niečo dopestovali a takýmto spôsobom si privyrábajú). Spájajme sa s existujúcimi komunitami, akou je napríklad aj naša skupina, a hlavne si užívajme a zveľaďujme dušu touto tisícročia overenou činnosťou, ktorou je pestovanie izbových rastlín.



Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame