Aj deti môže zasiahnuť krutá diagnóza: Odborníčka radí, kedy neváhať s návštevou lekára

Dieťa u lekára.

Zdroj: Getty Images

Zdravotné problémy, bohužiaľ, neobchádzajú ani malých pacientov. Aj deťom môžu lekári diagnostikovať onkologické ochorenie. O konkrétnych počtoch, ale aj šanci na vyliečenie nám viac porozprávala špičková slovenská expertka a prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie NÚDCH a LF UK Bratislava prof. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD.

Aké druhy konkrétnych onkologických ochorení u detí sa na Slovensku vyskytujú najčastejšie?

Na Slovensku ročne ochorie asi 180 detí a adolescentov na onkologické ochorenie. Najčastejšie sú akútne leukémie, nasledujú nádory centrálneho nervového systému a potom skupina tzv. solídnych nádorov, ktoré postihujú orgány ako napríklad obličky, pečeň, oko, kosti a podobne.

Je to rozdiel v porovnaní napríklad s Európou či inými krajinami vo svete?

Nie je tam rozdiel. Vieme to na základe registrácie detských onkologických ochorení. Od roku 2000 zbierame a zaznamenávame údaje o detských onkologických ochoreniach do nášho interného registra detských onkologických ochorení z troch centier na Slovensku, kde sa deti liečia – Bratislava, Banská Bystrica a Košice. V porovnaní s ostatnými krajinami v Európe a vo svete máme porovnateľný výskyt.

Aká je percentuálna šanca na vyliečenie onkologických ochorení u detí? Je výrazne vyššia, než u dospelých?

Onkologické ochorenia v detskom veku majú inú biológiu, teda iné východiská a iné správanie ako onkologické ochorenia v dospelosti. Šanca na vyliečenie je v súčasnosti na Slovensku úplne porovnateľná s najvyspelejšími krajinami sveta, ako je západná Európa, Severná Amerika, Austrália, Japonsko a ďalšie. Tá šanca je, že viac ako 80 % detí a adolescentov sa vylieči. Pribúda skupina tzv. survivors, mladých ľudí, ktorí prekonali onkologické ochorenie v detstve. Veľká pozornosť sa preto venuje neskorým následkom liečby a kvalite života po vyliečení na onkologické ochorenie. Na svete sú však krajiny, kde tá šanca, že sa deti diagnostikujú a vyliečia, je oveľa nižšia – 60 %, 40 %, 20 %, 0 %.

Alexandra Kolenová.
Alexandra Kolenová. zdroj: súkromný archív A. K.

Kam sa zaraďuje Slovensko v porovnaní s inými krajinami v liečbe detských onkologických ochorení?

Výsledkami liečby sa zaraďujeme k najvyspelejším krajinám sveta. Sme akceptovaní najpokrokovejšími skupinami pre detskú onkológiu. Máme širokú spoluprácu s pracoviskami v Európe, Amerike a Austrálii.

Pri dospelých sa veľa hovorí o prevencii. Máte nejaké rady a odporúčania aj pre rodičov, ako pomôcť včas diagnostikovať vážne ochorenie u detí?

O prevencii v detskom veku ťažko hovoriť, niekedy je onkologické ochorenie diagnostikované už napríklad pri narodení. Dôležité je však včas navštíviť svojho pediatra v prípade, že je na dieťati niečo nové, neobvyklé. Pri leukémii je to nadmerná únava, bledosť, modriny, bolesť nožičiek, odmietanie chodiť, zväčšené uzliny. Pri nádoroch mozgu to môže byť ranné opakované vracanie, bolesti hlavy, dvojité videnie, poruchy chôdze. Pri solídnych nádoroch je to rôzne podľa toho, kde je nádor situovaný – rast bruška, opuch kolena a podobne.

Čo je pre vás osobne v tejto práci najnáročnejšie a čo možno označiť pre zmenu za najkrajšie?

Najnáročnejšie je, keď čelíme nevyliečiteľnému ochoreniu a rodičov a pacienta informujeme, že nikde na svete neexistuje liečba, ktorá by ochorenie vyliečila. Spoločne potom hľadáme cestu, ako prežiť ostávajúcu časť života milovaného dieťaťa čo najzmysluplnejšie. Najkrajšie je pomôcť navrátiť choré dieťa s rakovinou späť do normálneho života.

Lidl podporil tri kliniky detskej onkológie

Zdravie je to najcennejšie, čo máme. Nie každý však má také šťastie. Deťom s neľahkým osudom na Slovensku pomáha aj spoločnosť Lidl. V roku 2022 podporila zo svojho nadačného fondu v Nadácii Pontis tri kliniky detskej onkológie v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici sumou 340 000 eur. Nie je to prvá podpora Lidla pre onkologické pracoviská.

V roku 2019 sa podieľal na kampani ministerstva zdravotníctva o prevencii rakoviny prsníka. Diskont vtedy uviedol do predaja špeciálny produkt – hráškovú polievku a z výťažku predaja zakúpil Východoslovenskému onkologickému ústavu štyri infúzne pumpy. Spolu s Nadáciou Markíza prispel Lidl v roku 2015 aj k modernizácii Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP v Bratislave.

VIAC O PROJEKTOCH LIDLA

Lidl.
Zdroj: Lidl

Advertoriál pripravený v spolupráci s Lidl.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame