Rozhýbte lenivé črevá: Vláknina vás prečistí, nájdete ju v týchto potravinách

Bolesti

gettyimages

Rady lekárov, aby sme jedli menej cukrov a tukov, nám zvyčajne prídu logické. Prečo ale prijímať vlákninu, ktorá nemá žiadnu kalorickú hodnotu a neobsahuje žiadne vitamíny ani minerálne látky?

Vraj už legendárny Hippokrates pár stoviek rokov pred naším letopočtom vyzdvihoval pozitívny vplyv vlákniny na ľudské zdravie. Antický „otec medicíny“ hovoril o priaznivých účinkoch celozrnného chleba na činnosť hrubého čreva. Potom sa však na jeho tvrdenia akosi pozabudlo a až v súčasnosti sa opäť začala zdôrazňovať ako dôležitá ochrana pred toxickými látkami. Prezradíme vám, prečo by ste ju do svojej stravy mali zaradiť aj vy.

Prirodzená očista

Pod vlákninou rozumieme zložité cukry, ktoré organizmus nevie stráviť, preto ho opúšťajú bez zmeny. Nachádza sa len v rastlinnej potrave a viaže na seba vodu, čo konzumovanej strave dáva objem a vyvoláva v nás pocit sýtosti. Pri konzumácii potravy bohatej na vlákninu treba organizmus dostatočne zásobovať tekutinami, v opačnom prípade hrozí zápcha a dehydratácia. Ak má telo tekutín dostatok, zlepšuje priechod potravy cez tráviace ústrojenstvo. Pevné častice vlákniny mechanicky čistia steny čriev a zabraňujú tak vzniku výrastkov. Odvádza z tela toxíny, ktoré môžu mať karcinogénne účinky, čím preventívne pôsobí proti rakovine hrubého čreva.

Prevencia na všetkých frontoch

Okrem nestráviteľnej, a teda nerozpustnej zložky, obsahuje vláknina aj rozpustnú, ktorá vo vode doslova napučí. Táto časť v organizme zhoršuje vstrebávanie ďalších prvkov výživy, napríklad cukrov. To je pre organizmus výhodné – viac vlákniny totiž znamená nižšie riziko vzniku cukrovky. Vláknina je účinným prostriedkom aj pre ľudí trpiacich zápchou, hemoroidmi a problémami so žlčníkom. Rozpustná vláknina znižuje aj vstrebávanie niektorých tukov vrátane cholesterolu, ktoré predstavujú pre organizmus záťaž. Jej pozitívny vplyv tak hrá úlohu tiež v rámci prevencie porúch lipidového metabolizmu, ktorý vedie k postihnutiu ciev, vysokému krvnému tlaku, infarktu či mŕtvici.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Cigánski Diabli – turné s novým CD KONE

Kde ju hľadať?

Ako sme už spomínali, vláknina sa prirodzene vyskytuje vo všetkých potravinách rastlinného pôvodu.

  • Jej najbohatšou zásobárňou sú výrobky z celozrnných obilnín, teda celozrnné pečivo.
  • Z príloh je to kuskus, celozrnné cestoviny a ryža natural.
  • Najobľúbenejším zdrojom vlákniny však zostáva ovocie a zelenina – rozpustnú obsahujú najmä citrusové plody, banány, jablká, hrušky, ríbezle alebo šípky
  • Zo zeleniny je to kôpor, mrkva či kapusta.
  • Nájdeme ju aj v strukovinách ako fazuľa, bôb, hrach, sója, šošovica a cícer.

Nie je tmavé ako tmavé

Dospelý človek by mal denne prijať približne 30 gramov vlákniny. Nedostatočný príjem sa pripisuje konzumácii nekvalitných potravín, najmä bieleho pečiva, ale tiež vysokému príjmu živočíšnych produktov. Tie neobsahujú žiadnu vlákninu. Zmena pritom nie je nijako náročná. Stačí ísť krôčik po krôčiku, a napríklad od zajtra si namiesto klasickej žemle dávať na raňajky celozrnný variant či grahamový rožok.

Ak sme sa rozhodli vylepšiť svoje vlákninové „skóre“, mali by sme byť predsa len trocha obozretní. Nie každé pečivo, ktoré je označované ako tmavé, a teda zdravšie, také aj skutočne je. Často totiž ide o výrobok z bielej múky, ktorý je len prifarbovaný, napríklad karamelom. Okrem toho, niektoré výrobky, ktoré pôsobia ako celozrnné, sú semienkami len posypané. Spotrebiteľovi tak nezostáva iné, len čítať etikety, študovať zloženie alebo nakupovať v overených maloobchodoch.

Koľko vlákniny si denne zhruba doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame