Rozkošní psíci v oblečkoch: Títo chlpáči vedia, čo sa nosí

Max

www.plnielanu.sk

V Spojených štátoch a Veľkej Británii sa rozrastá trh s oblečením pre zvieracích miláčikov. Ide ale o prejav citlivej starostlivosti alebo len nezmyselný módny výstrelok?

Ktokoľvek, kto počas posledných chladných zimných dní vyšiel do parku, uvidel najskôr psov v zimných kabátikoch. Oblečenie pre domácich miláčikov je novým trendom, ktorý by tento rok len vo Veľkej Británii mohol prelomiť hranicu 30 miliónov minutých libier, odhaduje firma pre prieskum trhu MTW Research.

V USA je tento boom ešte väčší. Kým vo Veľkej Británii obchod, ako je Argos, predáva iba funkčné zimné kabátiky pre psov, v amerických predajniach, ako je Target, sa dá kúpiť čokoľvek od farebných tričiek až po kostým stegosaura.

Existuje dlhá tradícia pre špeciálne funkčné oblečenie pre zvieratá. Vojaci dávnej gréckej armády dávali kožené topánočky na nohy svojich koní, aby ich chránili pred snehom. Policajné zvieratá dostávajú svietiace pokrývky. Ale súčasný boom sa odohráva v oblasti menej funkčného oblečenia – butiky ponúkajú všetky druhy výstredných oblečkov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chceli by ste psíka? Poradíme, kde, ako a za koľko


Louis je pes. Zároveň je ale tvárou dvoch zvieracích butikov v západolondýnskej štvrti Notting Hill, ktoré vedie jeho pán Andre Carless. Ako módny návrhár Carless najprv používal odstrižky látok, z ktorých šil tričká pre psov. Potom sa posunul k prepojeným radom oblečenia pre mužov a ich psov, a potom už psiu líniu úplne oddelil a začal sa na ňu špecializovať.

Civko„Louis je inšpiráciou pre všetko, čo robím,“ povedal Carless. „Robil som veci pre neho a ľudia sa ma stále pýtali, kde som to kúpil. A tak som vedel, že je o to záujem,“ dodal.

Trh s oblečením pre domácich miláčikov je všeobecne rozdelený na „praktické“ a „pôžitkárske“ kúsky. Kráľovská spoločnosť na ochranu zvierat (RSPCA) zastáva postoj, že za niektorých okolností je pre zvieratá oblečenie vhodné. Pre lysé, vypĺznuté, štíhle, drobné alebo choré psy môže byť vrstva textílie poskytujúca teplo alebo ochranu pred vlhkom prínosná.

Majitelia anglických chrtov už dávno používali pre svoje psy dečky podobné pokrývkam, aké dávajú majitelia koňom. Zatiaľ čo by podľa RSPCA mala u zvieracieho oblečenie vždy funkčnosť prevážiť nad módou a mať jasné zdravotné prínosy, trh je plný vecí, ktoré zachádzajú ďaleko za hranice rozmaznávania zvierat a márnivosť majiteľov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pes, had alebo korytnačka: Čo o vás prezrádza váš domáci miláčik?


Spadajú sem ale aj kategórie „funkčného rozmaznávania“, povedal David Lummis, analytik firmy Packaged Facts. „Najzaujímavejšie produkty z posledných rokov sú tie, ktoré sú zacielené na starších či špeciálnu starostlivosť vyžadujúcich miláčikov. Spĺňajú také potreby, ako je ochrana labiek alebo udržanie zvieraťa v teple počas liečby kĺbových problémov,“ dodal Lummis. Kúpiť sa dajú „terapeutické kabátiky“ pre zvieratá s bolesťami kĺbov vrátane problémov s bedrovým kĺbom a psie artritídy.

MaxAle míňanie za zvieracie oblečky nie je vždy funkčné a rozhodne nie je zacielené len na psov. Carless má na sklade celú škálu produktov, vrátane slnečných okuliarov pre mačky so zrakovými problémami až po kašmírové svetríky ideálne pre bezsrsté mačky, ktorým by mohla byť zima.

Iní ľudia potom kupujú veci len preto, aby obliekli svojich miláčikov na jednorazové fotenie. Americká firma Kitty Wigs ponúka parochne pre mačky. Sú v troch rôznych farbách – Pink Passion (ružová vášeň), Silver Fox (strieborná líška) a Electric Blue (elektrizujúca modrá).

Majiteľka Julie Jacksonová a jej múza, siamská mačka Boone, ponúkajú čisto rozmarné kúsky označované výhradne ako fotografické rekvizity. Na internetových stránkach stojí varovanie „Ak o to vaša mačka naozaj nemá záujem, nenúťte ju“ a rada začať seansu plechovkou mačacieho kŕmenia, aby si majiteľ zaistil spoluprácu svojej mačky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


Majú ale mačky a psy naozaj radi tento druh pozornosti, alebo šialenstvo okolo zvieracieho oblečenia skôr odráža túžby a rozpoloženie ich majiteľov? RSPCA varuje majiteľa, že zvieratá nie sú módny doplnok a nemali by im byť obliekané kúsky obmedzujúce ich pohyb alebo schopnosť vylučovania.

Existujú ale ešte o niečo zložitejšie problémy. „Zviera si je vedomé, že sa s ním niečo deje, rovnako ako vie, že mu pán nasadzuje obojok. Ak sa zdá, že zviera obliekanie toleruje a nebráni mu to v normálnych funkciách, teda chôdzi, behu, odpočinku, toalete, potom v tom nie je problém,“ myslí si odborníčka na zvieracie správanie Pippa Hutchisonová.

„Problém ale môže nastať pri komunikácii s ostatnými psami,“ dodala. frustrovaní a sám sa začne správať agresívne,“ dodala.

Zdroj: www.plnielanu.sk, www.plnielanu.sk, čitatelia, ČTK, www.plnielanu.sk
Odporúčame