Rozlúčte sa s hmyzom elegantne: Odožeňte ho vhodnými kvetmi a bylinkami

Žena

thinkstockphotos.com

Máte pocit, že otravný hmyz si vás priam obľúbil a chce s vami tráviť všetok čas? V tomto takmer bezútešnom boji vás nemusí ochrániť len celoplošné pokrytie sa repelentovým sprejom. Úspešne vás ho môžu zbaviť kvitnúce kvety aj voňavé bylinky.

Aby ste si mohli dosýta vychutnávať príjemné letné večery vonku bez neustáleho sa oháňania, stavte na prírodné zbrane. Stačí strategicky rozmiestniť hmyz odpudzujúce rastlinky v záhrade či na terase. Niektoré bylinky či kvety obsahujú také éterické oleje, ktoré hmyzu príliš nevoňajú a radšej sa im už zďaleka vyhýba. Vyskúšajte  tieto a rozhodne neoľutujete.

S bazalkou varíte bez hmyzu

Táto aromatická bylinka pravdepodobne už obsadila kvetináč vo vašej kuchyni alebo aj malý priestor v záhradke. Je totiž vynikajúcou prísadou do šalátov, k mäsu aj do polievok. Ďalšou z jej nepopierateľných schopností je ale to, že odpudzuje hmyz. Nie je však presne určené množstvo, ktoré na vyhladenie nepríjemných návštevníkov potrebujete, no platí jedno: čím viac bazalky, tým menej hmyzu.

Príjemná vôňa levandule môže odpudzovať

Sympatická fialová bylinka menom levanduľa je známa najmä svojimi aromatickými účinkami, olej z nej vyživuje pokožku a má upokojujúce účinky, čo vyvolávajú spánok. Zatiaľ čo nám jej sladkastá vôňa pripadá očarujúca a často návyková, v hmyzej ríši sa až takej obľube neteší. S radosťou ju vítajú včely pri zbere peľa, no mory, blchy, muchy a komáre odpudzuje. Do domácnosti umiestnite levanduľové kytice a na slnečné miesto ku vchodu domu si ju zasaďte. Alebo jednoducho tam, kde chcete tráviť čas bez otravného hmyzu. Navyše, vyzerá to naozaj veľmi vkusne.


Mohlo by vás zaujať: Stop dobiedzavým muchám: Takto s letnou háveďou raz-dva zatočíte!


Mäta schladí aj hmyz

Chladivá mäta zas s ľahkosťou odpudzuje komáre. Odporúčame ju však pestovať v kvetináčoch. Je schopnosť zaberať si nové teritória je dosť veľká, takže by ste sa pri jej voľnom zasadení v záhradke možno museli v závere uchýliť k agresívnejším metódam, aby ste sa jej vôbec zbavili. S trochou námahy si z nej môžete vyťažiť olej a kombinovať ho s jablčným octom alebo lacnou vodkou. Vytvoríte si tak účinný repelent proti komárom.

Krása petúnií ako zbraň

Petúnie sú veľmi obľúbené najmä preto, že ich zoženiete v hocijakom farebnom zastúpení a nevyžadujú ani bohvieako náročnú starostlivosť. Jednoducho ich stačí len zasadiť a rastú, či už na záhonoch, v kvetináčoch alebo závesných košoch. Skúste ich zasadiť v blízkosti zeleniny, ako sú fazuľky, paradajky či papriky a škodcovia sa budú len z diaľky prizerať. Petúnie totiž odpudzujú  vošky, rožkatce na paradajkách, méry i chrobáky.


Mohlo by vás zaujať: Pijú vám krv komáre? S týmito trikmi nebudú mať u vás šancu!


Chryzantémy ničia škodce, no môžu byť nebezpečné

Roztomilé kvietky, ktoré často vkladáme do váz, sú veľmi účinné v boji proti záhradným škodcom. Odpudzujú šváby, mravce, kliešte, vši, rybenky, blchy, ploštice. Zložka chryzantémach je natoľko účinná, že ich využívajú viaceré americké firmy na výrobu insekticídov. Hoci kvety chryzantém môžu byť využívané na výrobu repelentov, šampónov pre zvieratá či tzv. aerosólových bômb, je dôležité poznať všetky riziká. V takejto upravenej forme môžu byť pre človeka karcinogénne. Pokiaľ ich len pestujete v záhradke alebo v črepníkoch doma, nemusíte sa obávať.

Aksamietnica nevonia ani nám ani hmyzu

Aksamietnice, skôr známe ako smradule, sú typické pre svoj nezvyčajný zápach. Ten nevonia len nám, ale aj zástupcom hmyzu. Odpudzuje vošky a komáre. Ich korene sú dobre známe aj poľnohospodárom, keď že odpudzujú hlísty. Takisto nevyžadujú príliš veľkú starostlivosť, len slnečné miesto.


Ktoré zo spomínaných kvetov a byliniek vám pri boji s hmyzom pomohli najviac? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame