Rôzne známky menopauzy na našom tele a ako zmeniť jedálniček

Pani

thinkstockphotos.com

Počas menopauzy sa naše telo mení, čo je jedným z nevyhnutných životných faktov.

Naša postava, vlasy, pokožka, náš celkový vzhľad sa zmenia, akoby sa celý proces starnutia náhle zrýchlil. Ide o vonkajšiu známku (alebo dokonca zradu) toho, že sme vstúpili do ďalšej životnej fázy. Ako by nás to teda nemalo ovplyvniť?

Prečo menopauza ovplyvňuje naše telo? 

Distribúciu tukov v tele riadia estrogény a pri poklese ich hladiny túto úlohu preberajú androgény. Tieto mužské hormóny podporujú ukladanie tuku v hornej polovici tela. Tukové bunky (adipocyty) v dolnej časti tela už estrogénmi regulované nie sú, a preto sa tu tuk ukladá menej.


Pribúdanie na váhe a strata svalovej hmoty

Hlavným problémom býva pribúdanie na váhe. Ani na okamih neverte tomu, že ste v tom sama: počas menopauzy priberie 90 % žien. V priemere ide o prírastok 4 až 7 kíl a priberanie začína už počas perimenopauzy. Okrem toho dochádza aj k zmene postavy a preskupeniu tuku z dolnej do hornej časti tela. Inými slovami, budete mať menej tuku na bokoch a stehnách, ale tuk sa vám usadí na bruchu a okolo pása…

Všetko závisí od mnohých faktorov, ale predovšetkým opäť od procesu starnutia. S vekom dochádza ku strate svalovej hmoty a menopauza tento jav ešte urýchľuje. Menej svalov znamená menej spálených kalórií, celkový metabolizmus sa spomaľuje. Pokiaľ teda nezmeníte svoj jedálniček alebo nepridáte viac fyzickej aktivity, povedie to nevyhnutne k ukladaniu tuku a k zvýšeniu telesnej hmotnosti. Počas menopauzy sa navyše menia chute – budete mať väčšiu chuť na sladké, v dôsledku čoho vám opäť hrozí prírastok na váhe.


4 zlaté pravidlá ako zmeniť jedálniček

1. Do svojho jedálnička zaraďte fytoestrogény

Fytoestrogény sú skupinou slabých rastlinných hormónov estrogénov, ktoré sú obsiahnuté v mnohých potravinách rastlinného pôvodu, najmä v sóji, ľanovom semienku či cíceri. Fytoestrogény obsahuje tiež napríklad ovos, jablká a mrkva. Tieto potraviny vyrovnávajú hladinu estrogénu v prípade, že je estrogén príliš nízky, alebo naopak blokujú silnejšie estrogény, pokiaľ estrogénu máte nadbytok. Pokiaľ sa rozhodnete do svojho jedálnička zahrnúť sóju, je najlepšie, aby bola fermentovaná tak, ako bývala tradične konzumovaná. Výborná je Miso pasta, ktorú možno primiešať do polievok, k dusenému mäsu, do ryže a omáčok!

2. Pridajte vlákninu

Vaše telo sa „starých“ hormónov zbavuje cez črevá. Pokiaľ estrogén nie je správne vylúčený, vstrebe sa späť do tela. Strava s vysokým podielom vlákniny pomôže tieto hormóny odstrániť a zlepšiť tak hormonálnu rovnováhu.

3. Obmedzte kofeín, alkohol a korenené jedlá

Tie totiž môžu prispievať k návalom tepla. Sledujte preto, kedy sa u vás návaly tepla objavujú, a prípadne tieto pochutiny zo svojho jedálnička vylúčte!

4. Zvýšte príjem omega 3 mastných kyselín 

Mnoho žien sa v dnešnej dobe snaží schudnúť tým, že zo svojho jedálnička vylúči tuky, čo ale môže viesť k nedostatku esenciálnych mastných kyselín, a predovšetkým však omega 3 mastných kyselín. Nedostatok týchto látok v tele sa prejavuje suchosťou pleti, nevýraznými vlasmi, lámavosťou nechtov, únavou, depresiou, pocitmi suchosti očí, nedostatkom motivácie, bolesťou kĺbov, ťažkosťami s chudnutím, zábudlivosťou a bolestivosťou pŕs. Všetky tieto symptómy však môžu súvisieť aj s menopauzou. Stojí určite za to obstarať si kvalitný doplnok stravy s rybím tukom, pretože v súčasnej modernej výžive je omega 3 mastných kyselín všeobecne nedostatok.
Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, PR článok
Odporúčame