Rôznorodý svet soli ochutí každú kuchyňu: Spoznajte jej druhy!

Soľ

thinkstockphotos.com

Hoci sa na Slovensku väčšinou ľudia uspokojili s jednou z dvojice kuchynská či morská, soľ má množstvo iných zaujímavých odrôd. Tie môžu šikovne obohatiť vaše recepty, prípadne lepšie pôsobiť na vaše zdravie. Je jasné, že so solením to nesmieme preháňať, či už využívame himalájsku alebo klasickú soľ. Ak však máte chuť na zmenu, môžete sa inšpirovať niektorými zvláštnymi druhmi, na ktoré môžete naraziť v obchodoch.

Kuchynská soľ

Klasická a najpoužívanejšia soľ pochádza spod zeme. Je výrazne rafinovaná a jemná. Počas tohto procesu zmiznú všetky nečistoty, ktoré často vídame pri iných druhoch solí. Kuchynskú soľ poznáme jódovanú a nejódovanú. Jód sa do soli pridáva umelo, je totiž kľúčový pre hormóny štítnej žľazy, ktoré sú dôležité pre funkciu všetkých buniek a tkanív ľudského organizmu.

Jej využitie je rôznorodé. Pre mnohých ide v podstate o jedinú soľ, ktorú v domácnosti potrebujú. Je tak mimoriadne univerzálna.

Hrubozrnná morská soľ

Morská soľ sa líši podľa miesta pôvodu. Napríklad tá z Havaju má ružovkastý nádych, niektoré odrody zase majú železitú farbu, čo sa môže prejaviť aj v jemných chuťových odlišnostiach. Záleží teda, z ktorej časti sveta pochádza. Či už je to pobrežie v Portugalsku alebo vyťažená z vyschnutých morských jazier.

Pokiaľ je morská soľ rafinovaná, nie je zdravšia ako klasická kuchynská. Má totiž rovnaké zloženie. Rozdiel je jedine v textúre. Narozdiel od vločkovej soli je vhodná predovšetkým na dochucovanie čerstvo pripravených jedál, špeciálne rýb a tiež sviežich šalátov.


Mohlo by vás zaujímať: Doprajte svojmu telu morskú soľ: Pomôže vášmu zdraviu aj kráse


Kóšer soľ/Vločková soľ

Tento názov a druh sa často používa v zámorskej kuchyni a pravdepodobne ste sa s ním stretli, ak z času na čas hľadáte recepty na internete. Aj keď sa nazýva kóšer, nemá nič spoločné s pravidlami, ktoré židovskej náboženskej obci prikazuje Tóra. Pochádza z toho, že sa s jej hrubými zrnami čistilo mäso a odstraňovali zvyšky krvi.

Kóšer soľ, občas označovaná aj ako vločková soľ, má hrubšie zrná, no veľmi dobre sa rozpúšťa. Je teda ideálna do varenia, keďže sa rýchlo premieša s chuťou pokrmu. Takisto je veľmi univerzálna, okrem mäsa sa hodí aj do polievok. Mimochodom, jej pôvod môže byť aj podzemný aj morský.

Náš tip: Vezmite vločkovú soľ medzi prsty, rozdrťte ju a jemne ňou posypte hotový pokrm.

Fleur de Sel

Jej názov je tak poetický, že sa ani neprekladá do iných jazykov. Znamená totiž soľný kvet. Táto soľ prichádza na svet najčastejśie vo Francúzsku v odparovacích nádržiach a zbiera sa ihneď, ako sa sformuje jemná kryštalická substancia.

Je zbieraná ručne a v čo najviac vyhovujúcich podmienkach. Musí byť slnečno i veterno zároveň. Aj preto sa o Fleur de Sel hovorí ako kaviári medzi soľami. Vytiahnuť na stôl by ste ju mali pri špeciálnych príležitostiach. Jej kryštály sa pomaly rozpúšťajú, preto je dobrá na dochucovanie hotových jedál.


Mohlo by vás zaujímať: Solenie od A po Z: Akú soľ používať a čím všetkým presolené jedlá zachrániť?


Sivá soľ

Podobne, ako Fleur de Sel, aj sivú soľ poznáme pod francúzskym menom Sel Gris. Získava sa z vyparovacích nádrží na pobreží Francúzska. Po zmiznutí vody získava charakteristickú farbu. Najčastejšie sa využíva pri príprave mäsa a najmä rýb, špeciálne pri pečení.

Himalájska soľ

Himalájska sa považuje sa najčistejšiu formu soli a zbiera sa ručne v pakistanskej časti známeho pohoria. Tradične sa spája s hrubými zrnami a najmä ružovou farbou. Vyskytuje sa však aj v bielej podobe. Je mimoriadne bohatá na minerály, obsahuje až 84 rôznych druhov.

Jej chuť je výraznejšia, ako pri iných soliach, napriek tomu je jej využitie univerzálne. Používa sa tak pri varení, na dochucovanie a mimo kuchyne dokonca aj pri kúpeľoch.


Ktoré druhy solí využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame