Rozpráva zvláštne, vyzerá ako opitý? Pri mŕtvici treba konať rýchlo, toto odporúčajú záchranári

Zdroj foto: Getty Images

Mŕtvica, niekedy nazývaná aj mozgová porážka alebo mozgový infarkt, zasiahne ročne čoraz viac a viac ľudí. Spolu s infarktom a rakovinou patrí k najčastejším príčinám úmrtí na svete. Poznať jej symptómy a včas zakročiť sú prvým krokmi k záchrane. Takisto je dobré vedieť, že pravdepodobnosť jej návratu do 5 rokov je vysoká. Ako však zasiahnuť, keď máme u niekoho v našom okolí podozrenie na náhlu cievnu mozgovú príhoduí?

Treba konať rýchlo

Pri náhlej cievnej mozgovej príhode (NCMP) sa netreba zdržiavať individuálnym prevozom postihnutého k lekárovi. Je potrebné okamžite kontaktovať tiesňovú linku 155, vysvetľuje hovorkyňa Operačného strediska zdravotnej záchrannej služby (OS ZZS) Alena Krčová.

„Pri NCMP dochádza k upchatiu alebo k prasknutiu ciev v mozgu, a následne k nedostatočnému okysličeniu a odumieraniu mozgového tkaniva. Pri neposkytnutí včasnej odbornej pomoci patrí k fatálnym následkom ochorenia znížená kvalita života až smrť,“ priblížila.

Stisk ruky

Ako ďalej popísala, k príznakom NCMP patrí pokles ústneho kútika alebo očného viečka, neschopnosť usmiať sa, jednostranné oslabenie – pacientovi napríklad vypadne z ruky predmet, ktorý držal. „Overíme si to tak, že ho vyzveme, aby nám celou silou stlačil obe ruky a vtedy vieme posúdiť, či sila v jednej ruke bude viditeľne slabšia,“ povedala Krčová.

Ďalšími znakmi sú silné bolesti hlavy a závraty, tŕpnutie tváre, končatín alebo polovice tela, porucha mobility a citlivosti a zlá artikulácia. „Práve reč môže byť nezrozumiteľná, bľabotavá, jazyk akoby neposlúchal. Pacient ho nevie vyplaziť vôbec alebo ho vyplazuje do jednej strany. Často vyzerá ako opitý. Neunavujeme ho nútením rozprávať a dohodneme sa, že ja budem dávať jednoduché otázky a on odpovie iba kývnutím hlavy alebo žmurknutím,“ vysvetlila.

Vzduch a pokoj

Pri niektorom z uvedených príznakov je potrebné okamžite zavolať na tiesňovú linku 155 a riadiť sa pokynmi operátora. Ak je postihnutý pri vedomí, treba ho uložiť do sedu alebo do polosedu, uvoľniť mu odev okolo krku a pásu, zabezpečiť mu prísun čerstvého vzduchu a upokojovať ho do príchodu záchrannej zdravotnej služby.

Ak je v bezvedomí a dýcha, treba ho uložiť do bočnej stabilizovanej polohy a pravidelne kontrolovať stav vedomia oslovením a dýchania do príchodu záchranárov. Ak nereaguje a nedýcha, je nutné začať s oživovaním, v pomere 30 stlačení hrudníka ku dvom vdychom. Hrudník treba stláčať do hĺbky piatich až šiestich centimetrov s frekvenciou 100 až 120 stlačení za minútu.

Zdroj: TASR
Odporúčame