Rozptýlenie na dôchodku: Skúste niektorú z týchto aktivít

Šach

thinkstockphotos.com

Doprial vám pribúdajúci vek viac času pre seba, keď už rodina nevyžaduje toľko starostlivosti? Ste na dôchodku a radi by ste sa venovali niečomu novému a zaujímavému? Hovorí sa, že začiatky bývajú ťažké, ale i to, že nikdy nie je neskoro alebo radšej neskôr ako nikdy. Ak ste sa rozhodli aktívne a zmysluplne stráviť svoj voľný čas, prinášame vám tipy na činnosti, s ktorými možno začať v každom veku.

Vďaka šachu potrénujete mozog a získate priateľov

Šach je kráľovská strategická hra, ktorá ma v sebe niečo z umenia, vedy i športu. Dodržiavanie určených pravidiel, sústredenosť a duševná aktivita pri hre podporuje pamäť, rozvíja logické myslenie aj pozornosť a cibrí schopnosť plánovať. Toto všetko je prínosom pre mozgové aktivity, preto je šach obzvlášť vhodný pre ľudí v zrelom veku. Pomáha udržiavať sviežu myseľ, trénovať mozgové činnosti a funguje ako výborná prevencia pred Alzheimerovou chorobou.

Ako inšpirácia vám môže poslúžiť pani Mária. „Šach som začala hrávať, keď som ovdovela. Deti majú svoje rodiny a žijú ďaleko, nechcela som tráviť dni sama pri telke, trkotaním o chorobách a akciách v nákupných centrách na lavičke pred bytovkou“, hovorí dôchodkyňa z malého slovenského mesta. „Šach mi dal nových priateľov, pravidelnosť mojim aktivitám a veľkú chuť učiť sa a zlepšovať. Zúčastnila som sa aj veľkého šachového turnaja v Tatrách a neobstála som najhoršie. Participujem sa súťaží družstiev, spoznávam nových ľudí a miesta, život ma baví, nerobí mi problém rozhodnúť sa, cestovať, moja pamäť i logika mi stále dobre slúži a pomáha zvládať rôzne situácie v bežnom živote.“

Možno poznáte základné pravidlá šachu a možno ani netušíte koľko má šachovnica políčok. To vôbec neprekáža v tom, aby ste sa začali pravidelne venovať hre s bielymi a čiernymi figúrkami.  Šachové kluby existujú takmer v každom meste i v mnohých obciach. Stačí si zistiť kedy a kde sa šachisti stretávajú, prísť medzi nich, prejaviť záujem a zapojiť sa. Členovia klubov sa snažia získať pre šach širšiu popularitu, zapojiť verejnosť a vytvárať podmienky pre rozvoj šachu a jeho pozitívneho vplyvu na myslenie. Kontakty na šachové kluby a informácie o aktuálnych projektoch získate na webstránke Slovenského šachového zväzu.


Mohlo by vás zaujať: Cvičenie pre seniorov aj aktívnych športovcov: Bosu pre vašu kondičku a koordináciu


Joga vás zbaví stresu

Joga je spojením fyzického cvičenia a vnímania svojho vnútra. Spočíva v kombinácii zaujatia určitej polohy, kontrolovaného dýchania a uvoľnenia. Je vhodná pre rôzne vekové skupiny a rešpektuje váš aktuálny stav. Prínosy jogy sú:

  • navodzuje harmóniu
  • zbavuje stresu
  • zlepšuje dýchanie a koncentráciu
  • povzbudzuje trávenie a fungovanie vnútorných orgánov
  • pravidelné cvičenie pomáha pri správnom držaní tela, zlepšuje rovnováhu a celkovú kondíciu

Rôzne druhy jogových cvičení môžu byť zamerané na správne dýchanie, chrbticu, slúžiť ako rehabilitačné či kompenzačné cvičenie. Štúdiá, kde sa cvičí joga, majú príjemnú pokojnú atmosféru, znie v nich relaxačná hudba, rozvoniavajú bylinkové čaje. Stačí si vybrať vhodnú skupinu a druh jogy, pri ktorom zažijete radosť z pohybu. Aj ľudia so zdravotnými problémami ako vysoký krvný tlak či pooperačné stavy môžu cvičiť jogu, je však potrebné poradiť sa odborníkom, ktorý cvičenie vedie a vyberá vhodné kombinácie asán – polôh. K cvičeniu nie sú potrebné žiadne pomôcky, postačí vám pohodlné oblečenie.


Mohlo by vás zaujať: Dajte zbohom bolestiam chrbta a ochabnutým svalom: Začnite cvičiť Pilatesa


Pilates pre zdravý chrbát

Pilates je metóda cvičenia, pri ktorej sa zlepšuje kontrola nad vlastným telom, jeho ohybnosť  a celková kondícia. Pilates môžu cvičiť deti aj seniori, aktívni športovci i začiatočníci. Rôzne cviky sa vykonávajú v pomalom tempe s dôrazom na techniku prevedenia, sú účinné na bolesti chrbta, pretože sú zostavené tak, aby šetrili chrbát a krk. Zároveň je cieľom pilates cvičení spevnenie svalstva chrbtice, brucha a končatín, čím získa telo pri pravidelnom cvičení nielen krajší vzhľad, ale zbaví sa i bolesti pohybového aparátu. Precvičenie svalov a ich aktivácia pôsobí aj ako prevencia pred bolesťami chrbta, zvyšuje sa stabilita a zlepšuje držanie tela. Podobne ako pri joge, stačí na cvičenie pohodlné oblečenie, odhodlanie a vôľa urobiť čosi pre svoje zdravie.


Ktoré ďalšie zaujímavé aktivity by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame