Rozvádzate sa? Spoznajte možné príčiny, pre ktoré vás partner opúšťa

muz

thinkstockphotos.com

Rozhodnutie ukončiť manželstvo či vzťah býva náročné, no dnes sa k tomuto kroku uchyľuje stále viac ľudí. Za najčastejší dôvod rozpadu vzťahu bývalí partneri označujú rozdielnosť pováh či to, že si jednoducho prestali rozumieť.

Spomínané dôvody rozvodov sú oficiálne znenia z rozvodových dokumentov. Také jednoduché a najmä jednoznačné to ale nie je. Rozpadu manželstva predchádzajú rôzne komplikácie či nezhody na oboch stranách. Ak vás teda odpúšťa manžel, môže za tým byť niekoľko dôvodov.

Zmenil sa on

Človek sa vekom mení. Povahu, záujmy či názory na život môžu navyše zmeniť aj ľudia, s ktorými sa stretáva, či rôzne iné okolnosti. Ak ste teda u vášho manžela či partnera spozorovali zmenu osobnosti a následne prišiel s informáciou, že chce rozvod (alebo rozchod), vedzte, že to spolu súvisí. Pravdepodobne chce od života niečo, v čom už s vami z nejakého dôvodu neráta. Začal vidieť nové perspektívy, nové sny, alebo si naopak z vašej strany uvedomil prekážky, ktoré v minulosti nepovažoval za neprekonateľné. Nemusí to ale nevyhnutne znamenať, že si našiel novú partnerku.

Zmenili ste sa vy

Lepšie povedané váš vzťah k nemu. Veľkou zmenou pre muža v partnerskom vzťahu býva už narodenie potomka, po ktorom sa žena pochopiteľne venuje výchove dieťaťa a partnerský vzťah ide do úzadia. Ak ste aj toto obdobie preskákali bez väčších ťažkostí či hádok a k rozvodu došlo až o niekoľko rokov neskôr, skúste hľadať príčinu aj v sebe. Rokmi samozrejme do partnerského vzťahu môže zasiahnuť stereotyp, pocit, že jeden druhého beriete ako samozrejmosť, alebo že spolu žijete už len zo zvyku, kvôli okoliu či deťom. Láska, romantika, vášeň či dobrodružstvo predsa nie sú určené len mladším párom.


Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšie dôvody rozvodu po päťdesiatke: Toto sú oni


Našiel si inú

Áno, táto veta býva zväčša prvou myšlienkou ženy, keď od nej partner žiada rozvod. A áno, ide o jeden z najčastejších dôvodov skrachovaných manželstiev. Antonio Borrello, psychológ z Detroitu v Michigane, však tvrdí, že nevera nikdy nie je záležitosťou iba toho partnera, ktorý podvádza. „Keď sa manžel rozhodne pre rozvod, je takmer nemožné zistiť, do akej miery je to kvôli afére a do akej miery to rozhodnutie ovplyvnili iné faktory vo vzťahu. Nevera sa totiž v šťastných manželstvách objavuje len veľmi nepravdepodobne,“ povedal.

Prestali ste si rozumieť

Žili ste spolu dlhé roky, deti už majú vlastné životy a rodiny a vy si s partnerom čoraz menej nachádzate spoločné záľuby či záujmy. Je celkom prirodzené, že vzťah rokmi prechádza rôznymi štádiami. Bláznivé mladícke zamilovanie sa časom zmení na rešpekt, úctu a hlbokú lásku. Vášeň pomaly vyprchá a vy musíte ďalší impulz hľadať nanovo. To, že vás dnes nebavia rovnaké veci ako predtým, nie je nič zvláštne. V tej chvíli treba pristúpiť ku kompromisu, alebo nájsť nové spoločné záujmy, či stratenú chuť tráviť čas spolu. „Aj zdanlivo všedné a bezvýznamné rozdiely prispievajú k pocitu, že muž už nie je vo vťahu rešpektovaný, milovaný alebo na rovnakej vlnovej dĺžke ako jeho manželka,“ tvrdí psychoterapeutka F. Diane Barthová.


Mohlo by vás zaujímať: Rozvod na „staré“ kolená: Aké bývajú jeho príčiny a ako sa s ním vyrovnať?


Cítil sa nedocenený

Svadba nie je najvyšším naplnením vzťahu. O partnerský zväzok sa treba starať presne tak, ako ste si to sľúbili pred oltárom – až kým vás smrť nerozdelí. Ak ste si istá, že si váš čoskoro bývalý manžel nenašiel novú známosť, zrejme ho bude trápiť to, ako sa váš vzťah vyvinul alebo ako sa k nemu správate, či naopak nesprávate. „Muži chcú lásku cítiť a vyjadriť. Ale keď sa váš manžel cíti nedocenený, skôr vám dá najavo hnev či nevôľu než lásku,“ vysvetľuje Alexandra H. Solomon, psychologička z Inštitútu rodiny na Northwestern University v americkom štáte Illinois.

Problémy sa riešiť dajú

Ibaže treba chcieť. To, čo v prvom rade dokáže pomôcť zažehnať akýkoľvek problém, je komunikácia medzi partnermi. Tú však treba zároveň skombinovať so schopnosťou hľadať a nájsť kompromisy. Vo vzťahu ste dvaja a vaše potreby, záujmy či sny nie sú dôležitejšie, než tie partnerove. Ak si s problémom v partnerskom živote neviete dať rady, no obaja chcete manželstvo zachrániť, zvážte návštevu odborníka. Manželská poradňa dnes nie je ničím výnimočným a potreba pomoci inej osoby nie je dôvodom na rozpaky. Naopak, za záchranu manželstva to určite stojí.


Máte vlastné skúsenosti s rozvodom? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame