Rozvoňajte svoj domov: Ide to aj bez drahých a nezdravých osviežovačov vzduchu

Levanduľa

freedigitalphotos.net

Chcete sa vo vašom byte cítiť dobre a pohodlne? Domov je tam, kde to krásne vonia škoricou, levanduľou a čajovníkom. Do ríše snov vás rýchlejšie zavedie vanilka, k lepšiemu výkonu a na sústredenie sa odporúča usušená pomarančová kôra.

Zatočte s pachmi v kuchyni

Kuchyňa je vďaka vareniu a pečeniu plná rôznych vôní a výparov. Ak v nej práve neklepete rezne na nedeľný obed a napriek tomu sa v nej chcete cítiť príjemne, skúste na radiátor pripevniť plátenné vrecúško s voňavým korením, ako je klinček alebo škorica. Aby ste sa po varení zbavili pachov z jedla, nechajte zovrieť hrniec s octovou vodou a po pol hodine ho odstavte zo sporáka. Potom vyvetrajte a to, že ste poslednú hodinu strávili prípravou fazuľovej polievky, bude pre vás minulosťou. Pri pečení ryby k nej pridajte polovicu jablka, ktoré jej dodá jemnú chuť a navyše pohltí pach. Trápia vás nie práve voňavé odpadky? Vždy používajte vrecká na smeti, ale ešte predtým vysteľte spodok koša vrstvou novín. Čo sa týka mikrovlnky, najlepším deodorantom je citrón alebo hrsť mätových lístkov. Zohrejte v rúre na tri minúty misku s vodou, vytlačte do nej citrónovú šťavu a všetko, čo ostane, je len svieža vôňa čistoty.


Mohlo by vás zaujať: Vynikajúca sóda bikarbóna: Zaručí vám čistučkú a voňavú domácnosť


Voňavá obývačka aj toaleta

Voľný čas trávime najradšej v obývacej miestnosti, kde vítame aj naše návštevy. Aby vás pri spoločných rozhovoroch nerozptyľoval smrad z koberca, pokúste sa ho odstrániť pomocou práškovej sódy. Jednoducho ju nasypte na koberec, nechajte cez noc pôsobiť a na druhý deň povysávajte. Určite ste už počuli o antiseptických účinkoch čajovníka. Jeho olejčeky nie sú skvelé len na rany, ale aj vynikajúcim dezinfekčným prostriedkom pri umývaní dlážky. Všetko pôjde od ruky, zmiznú škvrny a po upratovaní zostane sladkastá aróma. Potrebujete si nasadiť plynovú masku zakaždým, keď idete na záchod? Omnoho efektívnejšie a lacnejšie sú obyčajné zápalky, ktoré vďaka síre spoľahlivo prekryjú všetky pachy.

Rozvoňaný byt

Rovnako si môžete zaspomínať na časy na základnej škole, kedy sa súťažilo v zbere pomarančovej kôry. Vysušte si na radiátore jej šupky, ktoré navodia tú správnu atmosféru prichádzajúcich Vianoc. Citrusové vône sú príjemným povzbudením, ktoré podporujú koncentráciu a na našu myseľ pôsobia upokojujúcim dojmom. Ideálne sú najmä pre detskú izbu, v ktorej si drobci robia domáce úlohy, ale hodia sa aj do vašej pracovne. Ozvláštnite si zaspávanie a pridajte do vonnej lampy pár kvapiek éterického vanilkového oleja, ktorý decentne rozvonia celú izbu. Príjemným vedľajším účinkom vanilky je to, že zmierňuje stres a hnev a postará sa vám o bezstarostné sny.

Bojujete proti dotieravému hmyzu rôznymi chemikáliami a odpudzovačmi múch? Nemíňajte vaše financie na výrobky, ktoré síce udržia otravné živočíchy mimo vašich prahov, ale nie sú dvakrát zdravé pre vaše dýchacie cesty. Dokonalou cestou a zároveň receptom na sviežosť v domácnosti je eukalyptus, levanduľa a céder. Rozvešajte kytičky levandule alebo pokvapkajte olejčekom z týchto rastlín hygienické tampóny, rozložte ich po byte a príjemná vôňa dá navždy zbohom nepríjemným stvoreniam.


Mohlo by vás zaujať: Usadil sa vám v práčke zápach či dokonca pleseň? Takto s nimi zatočíte!


Na fajčenie mletou kávou a octom

Obrovským útokom na naše čuchové receptory je pach z fajčenia. Pohlcuje naše závesy a koberce a drží sa aj v bytových textíliách a čalúnení. Ak si neviete odoprieť vašu pravidelnú cigaretku, no napriek tomu vám nikotínový zápach prekáža, na jeho zmiernenie naplňte misky mletou kávou, ktorá by mala pach z tabaku absorbovať. Ďalším domácim fígľom sú nádoby s octom, ktorý sa dáva napríklad i do chladničky. Pach môžete preraziť aj vonnou sviečkou s citrusovou arómou, no pokiaľ je to možné, fajčite radšej na balkóne alebo počas neho aspoň vetrajte.


Ktoré ďalšie účinné tipy by ste odporučili čitateľom na rozvoňanie domácnosti? Napíšte do diskusie.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame