Ryba patrí aj na ten váš vianočný stôl: Na čo si dať pri jej kúpe pozor?

mrazené

sxc.hu

S blížiacimi sa sviatkami u nás stúpa predaj živých aj mrazených rýb. Tento druh mäsa totiž zvyčajne nechýba na žiadnom vianočnom stole – ide o jeden z najvýznamnejších kresťanských symbolov. Pri kúpe mrazených rýb by sme si však mali poriadne posvietiť na informácie uvedené na obaloch či etiketách. Až viac než 50% z nich totiž môže tvoriť len obyčajná voda. Čo si teda všímať, aby ste v obchode zaplatili najmä za kvalitné mäso a nie pridané tekutiny?

Ryba na vianočnom stole má svoj význam

Slováci si bohatý štedrovečerný stôl mimoriadne obľúbili a medzi typickými jedlami vyniká ryba podávaná so zemiakovým šalátom, ktorá v sebe nesie vzácne posolstvo. Pochádza totiž z gréckeho slova ichthys, čo je skratka pre spojenie Iesus Christos Then Hyois Soter. V tajnom jazyku veriacich tento zhluk písmen znamenal Ježiš Kristus Syn Boží Spasiteľ. Ryba sa tiež objavuje v Biblii ako symbol hojnosti, keď Ježiš rozmnožil ryby a chlieb, aby nasýtil chladných, ktorí počúvali jeho učenie. Symbol ryby môžeme nájsť aj v zadnej časti mnohých automobiloch jazdiacich po našich cestách. Nálepka dáva na známosť, že za volantom sedí kresťan.

Mrazené ryby pod lupou

Keď hlboko zmrazené filety rozbalíme, zistíme, že jednotlivé plátky sú obalené vrstvou ľadu. Súvislá hladká ľadová kôrka je prirodzená a doslova nevyhnutná – slúži na ochranu rybieho mäsa pred vysúšaním a oxidáciou. Tento technologický proces zvaný glazovanie teda rybu neznehodnocuje, práve naopak. Ak by sa dodržiavali všetky postupy do bodky, glazovanie by malo podobu tenkej a priehľadnej vrstvičky, na prvý pohľad jasne odlíšiteľnej od okraja ryby. A čo je najdôležitejšie – váha samotného mäsa by vzrástla maximálne o 5%. Bohužiaľ, realita v našich obchodoch je celkom iná.


Mohlo by vás zaujímať: Ryba nemusí byť s kosťami: Vyskúšajte tieto recepty na pangasiusa!


Umelo pridaná voda nie je ničím výnimočným

Z hľadiska kvality je najväčším kameňom úrazu voda, ktorá sa nachádza vo vnútri rybieho mäsa a je doňho pridávaná už pri spracovaní. Pýtate sa, ako k takémuto podvodu vlastne dochádza? Filety sa naložia do takzvaného kúpeľa, ktorý okrem vody obsahuje ďalšie aditíva: fosfáty, kyselinu citrónovú a iné látky. Všetky z týchto prísad slúžia na to, aby mäso nasalo čo najviac tekutín a následne ich aj zadržalo. Po správnosti by tieto prímesi mali byť uvedené na etikete, takže môžu byť varovným signálom pre spotrebiteľa pri kúpe.

Odvážlivci pridávajú vodu aj zvonka

Ak sa vám pri otvorení balíčka mrazených rýb vysype ľadová triešť, v lepšom prípade ide o jasný príznak nesprávneho skladovania. Zmrazovanie je bez pochyby najlepším spôsobom konzervácie, pokiaľ sa prevedie správne. Ryby sa totiž zmrazujú šokovo pri teplote -36°C ideálne krátko po vylovení. Ak k zmrazovaniu dochádza postupne a pomaly, v rybom tkanive sa vytvárajú kryštáliky, ktoré narúšajú jeho štruktúru. Výsledkom je nielen nepríjemná chuť, ale tiež konzistencia, ktorá na tanieri pripomína blato. Z hľadiska ceny však zákazníci bojujú aj s ďalším problémom. Od dodávateľa dorazia zásoby už zmrazených rýb, ktoré distribútor nesmie rozmraziť, aby neznehodnotil výrobok. Zmrazené ryby však môže ponoriť do ďalšieho kúpeľa a nechať šokovo zamraziť, aby sa na mäso nabalila ďalšia prebytočná voda aj zvonka. Nezriedka sa tak stáva, že z kilového balenia nám v rozmrazenom stave zostane len niečo vyše 300 gramov mäsa, čo po tepelnej úprave môže predstavovať len jednu väčšiu porciu. V prepočte na eurá v tom prípade ide o poriadne drahé jedlo.


Mohlo by vás zaujímať: Losos je ryba pre každého: Pochutnajte si na týchto receptoch ešte dnes!


Čo si treba všímať?

Podľa súčasných noriem by na obale rýb mali byť uvedené nasledovné údaje: názov konkrétneho druhu ryby, či je morská alebo sladkovodná, či pochádza z umelého chovu alebo z voľnej prírody a kde bola ulovená. Väčšina rýb sa zmrazuje dvakrát (metóda Double Frozen) – na lodi a následne po rozmrazení a spracovaní v továrni. Najlepšiu kvalitu dostanete, pokiaľ je na etikete uvedené Zmrazené na mori (Sea Frozen), to však väčšinou nájdete len u celých rýb.

Ako je to s čerstvými rybami?

Na pultoch mnohých predajní nájdeme ryby rozložené na ľade, ktoré sú vystavené a predávané ako čerstvé. Vo väčšine prípadov však ide o mrazené ryby, ktorá predajca len rozmrazil, čiže nie sú čerstvé, ale refreshované. Preto ak si chcete na Vianoce vychutnať kvalitné rybie mäso, prineste si ho domov ešte živé a spracovanie prenechajte hlave rodiny. Záleží len na vás, akému druhu dáte prednosť. Pstruh a kapor sa pohybujú do 5 eur za kilogram, o niečo drahšia je šťuka a za sumca zaplatíte do osem eur za kilogram.


Aké ryby na vianočnom stole uprednostňujete vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame