Rýchla pomoc pre plný nos: Poznáme pár trikov, ktoré vám uľahčia dýchanie

Gettyimages

Gettyimages

Opäť je tu obdobie, kedy si väčšina z nás prejde nepríjemným prechladnutím a vreckovky sa stanú našou neodmysliteľnou výbavou. S upchatým nosom klesá potom nálada aj výkonnosť. Ak je sliznica v nose vystavená patogénom, prekrví sa, čím dôjde k jej zdureniu a začína sa nám horšie dýchať.

Následne sa zvyšuje produkcia hlienu, ktorého hlavnou úlohou je dostať rozmáhajúcich sa záškodníkov čím skôr preč. To, že sa cítime malátni a bolí nás hlava, je úplne prirodzené – chýba nám kyslík. Ak začneme dýchať ústami, riskujeme, že studený vzduch, ale tiež aj všetky mikroorganizmy poletujúce okolo, vletia priamo do dolných dýchacích ciest, kde môžu spôsobiť ešte väčšie zdravotné ťažkosti. Tieto rady vám pomôžu sa znova nadýchnuť bez obmedzení?

Viete, kedy sa objavili ťažkosti?

Sledujte, ako dlho nádcha, výtok z nosa alebo neschopnosť dýchať nosom pretrvávajú. Pri bežnom nachladnutí sa tieto symptómy objavia do dvoch dní od kontaktu s vírusom. Pri pokojnejšom oddychovom režime so zásobou vitamínov odznejú pomerne rýchlo. Ak vás spomínané ťažkosti trápia dlhšie ako 10 dní, treba pouvažovať o prítomnosti alergénov a všetkého, čo by mohlo vaše dýchacie cesty prehnane dráždiť (napr. chemikálie, syntetické nátery, tabak).


Mohlo by vás zaujať: Silné zbrane na zapchatý nos: Skúste silu zázvoru, chrenu či naparovania


Namiesto trúbenia smrkajte pomaly

Patríte k tým, ktorý sa hlienu zbavujú poriadnym „zatrúbením“? Tlak na nosnú sliznicu spôsobuje, že sa ešte viac zväčší a bude podráždenejšia. Postupujte radšej pomalým tempom a bez vyvíjania tlaku. Jemne ho uvoľňujte a najskôr smrkajte z jednej nosnej dierky, potom z druhej.

Pamätajte na radu starých mám

Klasické naparovanie nad hrncom s horúcou vodou, soľou alebo bylinkami, a navyše aj za asistencie uteráka prehodeného cez hlavu, je jednou z najlepšie fungujúcich metód. Vystačíte s obyčajnou kuchynskou soľou, ktorá na sliznicu nosa pôsobí dezinfekčne. Silu prírody vám najlepšie preukážu harmanček, tymian, šalvia, mäta, borovica aj škorica. Nielenže krásne prevoňajú príbytok, ich silné esencie navyše uvoľnia zadržiavané hlieny a pôsobia protizápalovo a antisepticky.

Náš tip: Siahnuť môžete aj po hotových esenciálnych olejoch – pozor však, aby ste to s dávkou neprehnali. Mohli by pri vyparovaní podráždiť vaše oči. Vždy sa riaďte odporúčaním na obale.


Mohlo by vás zaujať: Nachladnutie a plný nos? Tieto naparovacie tipy vám určite pomôžu


Skúste niečo štipľavé

Zázvor, chren, chilli, cibuľa, cesnak – silná pätica, ktorá svojou prenikavou arómou a obsahom intenzívnych látok dokáže dutiny poriadne prevetrať. Už pri ich konzumácii sa vám môžu pustiť slzy a pocítite uvoľnenie upchatého nosa. Viaceré z nich sú bohaté na prírodné zlúčeniny s antibiotickým a protizápalovým účinkom. Preto nezaškodí, ak budú v malej forme na vašom jedálničku aj počas prechladnutia.

Dajte prednosť prírodným sprejom do nosa

Vhodnou prevenciou zvlhčovania a čistenia je používanie nosných sprejov z morskej vody. Tie bežné (s obsahom dekongestív) spôsobujú závislosť a sliznica nedokáže po dlhšom období používania obnoviť svoju funkčnosť. Kvapky totiž znižujú jej prekrvenie.

3 tipy, ako sa vyspíte aj s upchatým nosom

1. Pred spánkom dôkladne vyvetrajte a teplotu termostatu v miestnosti znížte na 18-20 °C. Teplo a prekúrený vzduch iba sťažujú dýchanie počas noci.
2. Na radiátor alebo cez stoličku pri posteli prehoďte mokrý uterák. Postará sa o zvlhčenie vzduchu, ktorý dýchate.
3. Snažte sa spať vo vyvýšenej polohe – hlien bude vytekať z nosa von. Pri spaní vo vodorovnej polohe riskujete zatečenie hlienov do dýchacích ciest nižšie.


Čo v boji so zapchatým nosom najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame