Rýchla zdravotná prehliadka pre mužov: Ktoré časti tela treba kontrolovať pravidelne?

zdravie

photl.com

Aby sme sa uistili, že je s naším zdravím všetko v absolútnom poriadku, raz za čas zaklopeme na dvere všeobecného lekára kvôli zdravotnej prehliadke. Kontrolovať svoje telo zvonka však môžeme aj v domácom prostredí a predchádzať tak rozvinutiu vážnych chorôb. Ktoré miesta najčastejšie vysielajú varovné signály u mužov? Zistite, na ktoré partie sa pri sprchovaní či na toalete zamerať, aby ste do ambulancie doktora nedorazili príliš neskoro. Hovorí sa totiž, že najlepšou liečbou je účinná prevencia, a to platí bez rozdielu pohlavia.

Miesto č. 1: Vlasy

Vypadávanie vlasov je pre pánov mimoriadne citlivou záležitosťou, ku ktorej prirodzene dochádza s pribúdajúcimi rokmi. Ak si však na pokožke hlavy objavíte biele miesta, niečo nie je v poriadku. „Rednutie vlasovej pokrývky hlavy je prirodzený proces. Ak ale vlasy začnú vypadávať v chumáčoch, môže to byť znamením, že stres si pýta svoju krutú daň. Stresové hormóny totiž môžu spôsobiť, že biele krvinky začnú napádať vlasové folikuly a zastavia rast vlasov,“ vysvetľuje doktor Bruce B. Campbell, ktorý sa špecializuje na zdravie mužov. Ak sa rast vlasov zastaví, jednotlivé pramene oveľa ľahšie vypadnú pri česaní alebo sprchovaní.

Čo treba robiť: V prípade, že za vypadávaním vlasov jednoznačne stojí stres, okamžite začnite pracovať na tom, aby ste ho vo svojom živote minimalizovali. Či už ide o prehnané pracovné tempo, úzkostné stavy alebo rodinné problémy, neváhajte navštíviť odborníka. Do istej miery môžu pomôcť aj cenné látky v strave ako železo, omega-3 mastné kyseliny a vitamín B12. Na tanier si preto častejšie servírujte brokolicu či lososa.


Mohlo by vás zaujímať: Nebojte sa urologickej prehliadky: Môže zachrániť zdravie aj vám


Miesto č. 2: Ústa

Ústna dutina je špecifickou oblasťou, ktorá o našom zdraví prezrádza naozaj veľa. Ak máme biely a povlečený jazyk, nie sme dostatočne hydratovaní. Častá tvorba aftov a herpesov zas môže súvisieť s oslabenou imunitou alebo nedostatkom niektorých vitamínov. Zvýšenú pozornosť však treba venovať rankám v slizniciach a boľavým miestam, ktoré pretrvávajú. Čoraz viac totiž pribúda diagnostikovaných prípadov rakoviny úst, ktoré sa až dvakrát častejšie vyskytujú práve u mužov.

Čo treba robiť: Dodržiavajte ústnu hygienu používaním ústnej vody a pri čistení zubov si nezabudnite kefkou „vydrhnúť“ aj jazyk. Ak si v ústach objavíte niečo, čo sa vám nezdá, nečakajte, že to zmizne samo od seba.

Miesto č. 3: Prúd moču

Aj oslabenie prúdu moču prichádza s vekom a do určitej miery je prirodzené. Ak však máte časté nutkanie na močenie alebo iné problémy s vylučovaním moču, príznaky nepodceňujte. Močovú trubicu totiž u mužov obklopuje žľaza zvaná prostata, ktorá sa môže zväčšiť a spôsobovať vyššie uvedené ťažkosti. Samotné zväčšenie a opuch môže mať viacero príčin, medzi ktoré patrí aj rakovina.

Čo treba robiť: Počas života sa rakovina prostaty vyvinie u jedného zo šiestich mužov, pričom počet pacientov alarmujúco narastá. Aj preto je veľmi dôležité neotáľať s návštevou urológa, podstúpiť rektálne vyšetrenie a krvné testy.


Mohlo by vás zaujímať: Rakovina prostaty: Včasné odhalenie príznakov vám môže zachrániť život!


Miesto č. 4: Hrudník

Keď sa na mužskej postave začnú rysovať ovísajúce prsia, zvyčajne ide o nie veľmi estetickú záležitosť spojenú s obezitou. V ojedinelých prípadoch sa dokonca môže stať, že rásť začne len jedna strana mužského poprsia. Táto oblasť totiž aj u pánov obsahuje prsné tkanivo, a preto sa v ňom môže rozvinúť nádor. „Rakovina prsníka u mužov je zvyčajne diagnostikovaná v neskoršom štádiu, pretože ju ignorujeme,“ upozorňuje Campbell.

Čo treba robiť: Pri sprchovaní si aspoň raz do mesiaca tieto partie pravidelne prehmatávajte a sledujte, či sa nemení ich veľkosť a tvar alebo či sa vám v tkanive neobjavili hrčky. To isté platí aj o bradavkách a podpazuší. V prípade, že máte veľkú nadváhu a v prsnom tkanive sa nahromadilo množstvo tuku, nehanbite sa objednať na mamografiu. Zmeny v štruktúre totiž zvonku nemusíte nahmatať.

Miesto č. 5: Pás

Snívať o tom, že v zrelom veku budete mať štíhly driek ako v dvadsiatke, by bolo zrejme trochu naivné. Pred veľkým pupkom sa však treba mať na pozore nielen preto, že opačné pohlavie nepriťahuje. Veľmi úzko s ním totiž súvisia choroby srdcovocievneho systému a cukrovka. „Tuk na bruchu sa správa ako továreň, ktorá 24 hodín 7 dní v týždni produkuje zápalové šťavy, ktoré zvyšujú riziko diabetu a srdcových ochorení,“ upozorňuje Campbell.

Čo treba robiť: Zoberte krajčírsky meter a odmerajte si obvod pása tesne nad pupkom. Ak je výsledok vyšší ako 94 centimetrov, presedlajte na zdravší spôsob stravovania a rozhýbte sa, aby ste prebytočné kilá zhodili.


Robievate si aj vy svojpomocnú zdravotnú prehliadku tela? Ako často? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Johnny
Odporúčame