Ryža ako ju nepoznáme: Je ideálny čistiaci prostriedok, pomôže aj pri bolestiach

Ryža

Ryža je skvelou prílohou k množstve mäsitých jedál (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Mať ryžu po ruke je nielen zárukou plného žalúdku. Má totiž množstvo skvelých vlastností, ktoré dokážeme využiť v domácnosti. Či už sú čistiace alebo dekoratívne, sú dostatočne rôznorodé na to, aby si medzi nimi každý niečo našiel.

Proti sčernaniu striebra

Jednou zo základných vlastností ryže je, že výborne pohlcuje vlhkosť. To je mimoriadne praktické pri strieborných šperkoch či iných cennostiach. Do šperkovnice či iného miesta, v ktorom máte striebro uložené, pridajte pár zrniek ryže. Spomalí tak prípadné sčernanie.

Na mokrú elektorniku

Nebudeme si nič nahovárať, ak vám telefón spadol do vody, je dosť možné, že vám už nič nepomôže. No za pokus stojí mobil, či inú elektroniku rozobrať a vložiť do nádoby s ryžou, ktorá pohltí vlhkosť. Je to účinnejšie, ako zvyčajné použitie fénu. Ten môže poškodiť elektroniku a spoje.

Skvelý stojan na nože

Vysoká priehľadná nádoba naplnená surovou ryžou je skvelým a dokonca štýlovým stojanom na nože. Vkladajte ich do nej čepeľou smerom nadol. Vlastnosti ryže šetria ostrie nožov a bojujú proti hrdzi. Podobné stojany oceníte aj v dielni, kde môžete do nádoby s ryžou uložiť skrutkovače či iné náradie.


Mohlo by vás zaujímať: S ryžou to v domácnosti ide ľahšie: Zachráni mobil, náradie aj rodinné striebro!


Suché teplo

Ideálne pri bolestiach krčnej chrbtice alebo stuhnutom svalstve. Do ponožky nasypte ryžu, zaviažte a na 90 sekúnd vložte do mikrovlnky. Zdroj suchého tepla následne priložte na bolestivé miesto.

Domáci osviežovač

Do šálky nasypte za hrsť ryže a pridajte asi 20 kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Keď po čase vôňa stratí na intenzite, stačí ryžu len premiešať.

Vyčistí nedostupné miesta

Ryža pomôže pri čistení váz s úzkym hrdlom, fliaš, či iných nádob, kde sa nedokážeme dostať rukami. K ryži pridajte vodu a kvapku saponátu. Následne vázu roztočte a nečistoty z dna rýchlo zmiznú.


Mohlo by vás zaujímať: Nie je ryža ako ryža: Ktorá je pre vaše zdravie tá najlepšia?


Na kávový mlynček

Ďalším predmetom, ktorý sa komplikovane čistí, je kávový mlynček. Vezmite teda pol šálky ryže a nechajte ju premlieť na prášok. Z mlynčeku odstráni nečistoty a tiež dobre zapôsobí na čepele.

Voda z ryže ako hnojivo

Ak pred varením prepierate a oplachujete ryžu, odložte z nej vodu. Obsahuje minerály, dusík, fosfor či draslík a dobre pôsobí ako hnojivo. Jednoducho raz za čas touto vodou zalejte rastliny. Rovnako je možné využiť aj vodu z uvarenej ryže, musíte však počkať, kým vychladne.


Na čo všetko používate v domácnosti ryžu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame