S klimatizáciou radšej opatrne: Môže spôsobiť choroby i bolesti

Klimatizácia

thinkstockphotos.com

Počas horúcich letných dní nám klimatizácia často uľahčuje život. Či už je to v aute, práci alebo domácnosti, platí, že s ňou treba narábať opatrne. Príliš veľký teplotný rozdiel a takisto chlad môže viezť k nepríjemnostiam, akými sú choroby a bolesti. Navyše, starať sa musíte nielen o vaše telo, ale aj samotnú klimatizáciu, inak hrozí množenie baktérií.

Pozor na teplotný šok

Zle nastavená klimatizácia v domoch či na pracovisku môže v horúčavách spôsobiť zdravotné problémy. Hrozí prechladnutie, angínové bolesti v krku, bolesti hlavy, chrbtice, kĺbov, v niektorých prípadoch až astmatický záchvat. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje: chladný vzduch by nemal smerovať priamo do tváre, inak môže dôjsť k opakovaným zápalom očí, uší, bolesti zubov či trojklanného nervu.

Rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by preto podľa hygienikov nemal byť väčší ako päť až sedem stupňov Celzia. „Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže dôjsť k teplotnému šoku, ten dokáže celkovo oslabiť organizmus,“ povedal Michal Jajcaj z ÚVZ SR. Radí preto chvíľu ostať v neklimatizovanom priestore (napríklad na chodbe). „Až potom možno ísť von,“ zdôraznil Jajcaj. Šok pre telo sa dá zmierniť i vypitím nie príliš chladného nápoja pred odchodom.


Mohlo by vás zaujímať: Vaše auto a klimatizácia: Viete, ako ju používať správne?


Rozdiel len niekoľko stupňov

V aute takisto platia pravidlá pre používanie klimatizácie. Treba ju púšťať na desať až 15 minút za hodinu. Prúd chladného vzduchu by nemal smerovať priamo na ľudí v aute. „Najlepšie je ho nastaviť na čelné sklo, prípadne k nohám,“ povedal Jajcaj. Vo vozidle by mal nastať maximálny teplotný rozdiel päť až sedem stupňov Celzia. „Ak z neho šofér vystupuje často, mal by byť ešte nižší,“ upozornil.

O klimatizáciu sa treba starať

Správnym nastavením klimatizácie používateľ ešte nemá vyhraté. Treba ju i udržiavať v čistote, v opačnom prípade sa z nej stáva „semenisko plesní a baktérií“. Čisté musia byť klimatizačná jednotka, filtre a vzduchové prieduchy. „Je dôležité dať si skontrolovať celý klimatizačný systém aspoň raz ročne,“ uviedol Jajcaj.

Starať sa treba aj o klimatizáciu v aute. Okolo výparníka sa totiž kondenzuje voda, Jajcaj ju označil za živnú pôdu pre plesne. „Ich spóry sa nachádzajú vo vzduchu a často nepríjemne zapáchajú. Zlikvidovať sa dajú antibakteriálnym sprejom, ktorých je viac druhov,“ dodal.


Darí sa vám úspešne využívať výhody klimatizácie? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR
Odporúčame