Počas horúcich letných dní nám klimatizácia často uľahčuje život. Či už je to v aute, práci alebo domácnosti, platí, že s ňou treba narábať opatrne. Príliš veľký teplotný rozdiel a takisto chlad môže viezť k nepríjemnostiam, akými sú choroby a bolesti. Navyše, starať sa musíte nielen o vaše telo, ale aj samotnú klimatizáciu, inak hrozí množenie baktérií.
Pozor na teplotný šok
Zle nastavená klimatizácia v domoch či na pracovisku môže v horúčavách spôsobiť zdravotné problémy. Hrozí prechladnutie, angínové bolesti v krku, bolesti hlavy, chrbtice, kĺbov, v niektorých prípadoch až astmatický záchvat. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje: chladný vzduch by nemal smerovať priamo do tváre, inak môže dôjsť k opakovaným zápalom očí, uší, bolesti zubov či trojklanného nervu.
Rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by preto podľa hygienikov nemal byť väčší ako päť až sedem stupňov Celzia. „Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže dôjsť k teplotnému šoku, ten dokáže celkovo oslabiť organizmus,“ povedal Michal Jajcaj z ÚVZ SR. Radí preto chvíľu ostať v neklimatizovanom priestore (napríklad na chodbe). „Až potom možno ísť von,“ zdôraznil Jajcaj. Šok pre telo sa dá zmierniť i vypitím nie príliš chladného nápoja pred odchodom.
Mohlo by vás zaujímať: Vaše auto a klimatizácia: Viete, ako ju používať správne?
Rozdiel len niekoľko stupňov
V aute takisto platia pravidlá pre používanie klimatizácie. Treba ju púšťať na desať až 15 minút za hodinu. Prúd chladného vzduchu by nemal smerovať priamo na ľudí v aute. „Najlepšie je ho nastaviť na čelné sklo, prípadne k nohám,“ povedal Jajcaj. Vo vozidle by mal nastať maximálny teplotný rozdiel päť až sedem stupňov Celzia. „Ak z neho šofér vystupuje často, mal by byť ešte nižší,“ upozornil.
O klimatizáciu sa treba starať
Správnym nastavením klimatizácie používateľ ešte nemá vyhraté. Treba ju i udržiavať v čistote, v opačnom prípade sa z nej stáva „semenisko plesní a baktérií“. Čisté musia byť klimatizačná jednotka, filtre a vzduchové prieduchy. „Je dôležité dať si skontrolovať celý klimatizačný systém aspoň raz ročne,“ uviedol Jajcaj.
Starať sa treba aj o klimatizáciu v aute. Okolo výparníka sa totiž kondenzuje voda, Jajcaj ju označil za živnú pôdu pre plesne. „Ich spóry sa nachádzajú vo vzduchu a často nepríjemne zapáchajú. Zlikvidovať sa dajú antibakteriálnym sprejom, ktorých je viac druhov,“ dodal.
Darí sa vám úspešne využívať výhody klimatizácie? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.
Zdieľať na