S koronavírusom bojuje celý svet: Ako sa k tomu stavia Slovensko a ostatné krajiny?

Foto: Gettyimages

Typ nového vírusu, nazývaného COVID-19 zasiahol celý svet. Nikdy predtým sme nevideli pandémiu vyvolanú koronavírusom, vyhlásil v stredu šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podľa agentúry AFP sa tak stalo po tom, čo uviedol, že ochorenie COVID-19, ktoré je spôsobené novým koronavírusom SARS-CoV-2, „možno charakterizovať ako pandémiu“.

„Všetky krajiny môžu stále zmeniť priebeh tejto pandémie, ak budú odhaľovať, testovať, ošetrovať, izolovať, sledovať a mobilizovať svojich ľudí,“ citovala šéfa WHO agentúra AP. „Sme hlboko znepokojení alarmujúcou úrovňou šírenia a závažnosťou a alarmujúcou úrovňou nečinnosti,“ poznamenal Ghebreyesus na tlačovej konferencii v Ženeve.

Postavme sa vírusu čelom

„Vyzývali sme krajiny každý deň, aby podnikli naliehavé a dôrazné kroky. Zvončekom sme zazvonili hlasno a zreteľne,“ zdôraznil generálny riaditeľ WHO. Podľa správy WHO Irán a Taliansko sú novými frontmi boja proti vírusu, ktorý má pôvod v Číne.

„Trpia, ale zaručujem vám, že v tejto situácii budú čoskoro aj ostatné krajiny,“ varoval šéf núdzových operácií WHO Mike Ryan. Podľa AFP Ghebreyesus povedal, že „Irán sa snaží, ako sa len dá. Snažíme sa mobilizovať väčšiu podporu pre Irán“. Ghebreyesus na začiatku tlačovej konferencie vyhlásil, že ochorenie COVID-19, ktoré je spôsobené novým koronavírusom, „možno charakterizovať ako pandémiu“..

Z epidémia sa stala pandémia

„Pandémia nie je slovo, ktoré by sa nemalo používať ľahkovážne alebo neopatrne. Je to slovo, ktoré v prípade zneužitia môže spôsobiť neprimeraný strach alebo neopodstatnený pocit, že boj sa skončil, čo vedie k zbytočnému utrpeniu a smrti,“ uviedol Ghebreyesus. „Očakávame, že v nasledujúcich dňoch a týždňoch bude počet prípadov COVID-19, počet úmrtí a počet postihnutých krajín stúpať ešte viac,“ poznamenal šéf WHO.

Mnohé krajiny zaviedli povinné opatrenia a niektoré dokonca vyhlásili mimoriadnu situáciu. Prinášame vám chronologický prehľad oblastí, kde je vyhlásený stav núdze:

25. januára – Stav núdze vyhlásil Hongkong. Od 27. januára bola zatvorená väčšina škôl, ktoré zostali mimo prevádzky najmenej do 17. februára.

30. januára – Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil stav globálnej zdravotnej núdze. Urobil tak v súvislosti s nákazou vyvolanou koronavírusom, ktorý sa do viacerých krajín rozšíril z Číny. Na celom svete bolo vtedy potvrdených 7818 prípadov nákazy, z ktorých 7736 bolo v Číne. K tomuto dňu nákaze podľahlo 170 ľudí. Okrem Číny bolo v tom čase potvrdených 98 prípadov nákazy v 18 krajinách sveta.

31. januára – Stav zdravotnej núdze vyhlásili v USA. Cudzinci, ktorí počas predchádzajúcich dvoch týždňov navštívili Čínu, mali vstup do USA dočasne zakázaný. Nariadenie vstúpilo do platnosti 2. februára o 17.00 h miestneho času (23.00 h SEČ). Každý americký občan vracajúci sa z provincie Chu-pej, epicentra nákazy, bol na 14 dní umiestnený do karantény.

26. februára – Kalifornské mesto San Francisco vyhlásilo miestny stav núdze napriek tomu, že nemalo žiadne prípady nákazy. Tento krok urobilo preto, aby zlepšilo svoju pripravenosť a zvýšilo povedomie verejnosti o riziku, že vírus sa môže po meste rozšíriť.

26. februára – Litva ako preventívne opatrenie proti šíreniu nového koronavírusu vyhlásila celoštátny stav núdze. V Litve vtedy nebol hlásený žiaden prípad nákazy. Prvý prípad potvrdili 28. februára.

28. februára – Guvernér japonského ostrova Hokkaido Naomiči Suzuki vyhlásil miestny stav núdze. Potrvá do 19. marca.

5. marca – Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil stav núdze. Stalo sa tak po tom, ako v tomto americkom štáte zaznamenali prvé úmrtie.

6. marca – Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vyhlásil 30-dňový stav núdze platný pre všetky palestínske územia.

7. marca – Guvernér štátu New York Andrew Cuomo vyhlásil stav núdze. Zároveň sa vyslovil za dôsledné testovanie ľudí na prítomnosť koronavírusu. Po vyhlásení stavu núdze v štáte New York bolo uvoľnených 30 miliónov USD na rozšírenie testovania a nákup masiek a ochranných pomôcok pre zdravotníckych pracovníkov.

11. marca – Maďarská vláda vyhlásila pre hrozbu nákazy novým koronavírusom stav núdze na území celej krajiny. Súčasťou vládneho opatrenia bolo zavedenie zákazu vstupu cestujúcim z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu do Maďarska.

11. marca – Stav núdze vyhlásil švajčiarsky talianskojazyčný kantón Ticino.

12. marca – Stav núdze vyhlásila aj Česká republika.

12. marca – Prezident Trump vyhlásil zákaz cestovania z Európy do USA na 30-dní, výnimkou je Británia.

Stav núdze aj na Slovensku

11. marca – Vláda SR vyhlásila v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu na celom území krajiny mimoriadnu situáciu. Platí od štvrtka (12. 3.) od 06.00 h.

12. marca – od tohto dátumu platia na Slovensku aj nasledovné opatrenia: 

  • zaviedli sa hraničné kontroly
  • zatvorili sa všetky tri medzinárodne letiská
  • zastavila sa medzinárodná preprava, výnimkou je zásobovanie
  • ľudia, ktorí prichádzajú z rizikových oblastí majú nariadenú povinnú karanténu
  • zatvorili sa všetky školy a školské zariadenia
  • uzatvorené sú aj kultúrne a sociálne zariadenia
  • v obchodných centrách nastala obmedzená prevádzka, počas víkendu si nakúpite len potraviny, lieky a drogériu
  • v baroch a reštauráciách si neposedíte, sú taktiež uzatvorené
  • odzvonilo aj lyžiarskym strediskám, wellness centrám a aquaparkom
  • vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime
Zdroj: TASR
Odporúčame