S obrúčkou si nasadzujeme aj kilá navyše: Prečo v manželstve priberáme?

Muž

thinkstockphotos.com

Láska ide cez žalúdok – možno aj preto ľudia po uzavretí manželstva začínajú priberať. Taký je aspoň výsledok štúdie vedcov z Bazilejskej univerzity a Inštitútu Maxa Plancka v Nemecku v spolupráci s ústavom pre prieskum trhu GFK.

V manželstve sa priberá

Vedci sledovali vplyv života v dvojici a porovnávali ho so životom slobodných v deviatich krajinách. A výsledok? Na rozdiel od slobodných vážili osoby žijúce v manželstve v priemere o dva kilogramy viac. Presnejšie povedané, index telesnej hmotnosti (BMI), ktorý sa vypočítava vydelením hmotnosti druhou mocninou výšky, bol u mužov žijúcich s partnerkou 26,3, zatiaľ čo u slobodných predstavoval 25,7. Pokiaľ ide o ženy, je rozdiel menej výrazný. Vydaté ženy mali BMI v priemere 25,6, zatiaľ čo slobodné 25,1. Pre ideálnu hmotnosť sa uvádzajú hodnoty BMI od 18,5 do 25.

Súhlasia aj ďalšie štúdie

Kto niekedy nevidel priateľa, ako sa po svadbe necháva vykrmovať? Mnohé štúdie sa zaoberali vplyvom lásky a života vo dvojici na váhový prírastok. Napríklad internetový server I Love My Diet Coach v apríli informoval, že viac ako tretina manželov, ktorí začali žiť spoločne, nabrala na váhe. Britská štúdia z roku 2013 ukázala, že po uzavretí manželstva pribralo viac ako 60 percent sledovaných osôb.


Mohlo by vás zaujať: Spokojné manželstvo má aj jednu nevýhodu: Kilá navyše


Už netreba o priazeň bojovať

Ako vysvetliť tento jav? Nemeckí vedci poukazujú na zníženie fyzickej aktivity. Za slobodna, kedy sa ľudia chcú páčiť, sa starajú o svoje telo a udržujú sa vo forme. Po sobáši môžu niektorí s takým úsilím prestať, ako keby sa úplne upokojili a boli presvedčení, že dosiahli to svoje a nie je potrebné o niečo ešte bojovať.

Čo páry jedia a kedy

Život v páre môže tiež narušiť organizáciu a zloženie pokrmov. Keď je človek sám, nie je nič výnimočné na tom, že si pripraví ľahké jedlo. Oveľa ťažšie je naopak odolať výdatnému pokrmu, ktorý pripravil milujúci náprotivok. V dvojici sa večera niekedy mení na chrumkanie na gauči alebo jedenie chlebíčkov zapíjaných červeným vínom, skôr ako na chrumkanie kapusty s citrónovou šťavou.


Mohlo by vás zaujať: Dávate kilá navyše za vinu genetike? Ste na omyle, stačí zmeniť životný štýl!


Napriek tomu žijú dlhšie

Ak u niektorých osôb vedie zamilovanosť k tomu, že nemajú potrebu toľko jesť, u iných je to naopak. V čase zamilovanosti je mozog vo vare a hormóny šťastia, ako je oxytocín, pracujú na plný plyn. Častejšie návštevy reštaurácií či dokonca epikurejské hody páry zamilovaných sa skrátka tešia zo všetkých radostí, ktoré život ponúka, obzvlášť z jedla. Nastáva tu pritom určitý paradox: zamilovaní síce majú tendenciu naberať na váhe, napriek tomu žijú dlhšie ako slobodní. A ak nadváha a sedavý spôsob života škodia zdraviu, potom zamilovaní rovnako majú dve zásadné výhody, ktoré sú nevyhnutné pre dlhovekosť: spoločenskosť a lásku.


Máte pocit, že v manželstve priberáte viac ako pred ním? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Le Figaro
Odporúčame