S potravinovou alergiou sa nezahrávajte: Môže ohroziť aj váš život

Žena

thinkstockphotos.com

Alergie sú postrachom 3. tisícročia. Jednou z najnebezpečnejších je pritom nenápadná potravinová alergia, o ktorej dosť z nás ani netuší. Vo všeobecnom ponímaní je totiž za alergiu považovaná najmä klasická peľová alergia. Tá na potraviny však môže spôsobiť omnoho horšie, dokonca až život ohrozujúce stavy.

Výskyt potravinovej alergie neustále stúpa

V dnešnej dobe je už alergikom takmer každý tretí z nás. Pretechnizovanosť znečisteného sveta plného chémie si vyberá krutú daň. Jednou z nich je práve spomínaná alergia na potraviny. „Potravinová alergia je neadekvátna odpoveď imunitného systému, najčastejšie na bielkovinový komponent potraviny. Jej výskyt neustále stúpa, odhaduje sa zhruba 4-5% dospelej populácie, u detí do 3 rokov je výskyt vyšší – zhruba 8%,“ vysvetľuje alergologička a imunologička, MUDr. Daniela Šafčáková z imunoalergologickej ambulancie Alersa v Košiciach.

Môže vás ohroziť na živote

Alergia na niektoré druhy potravín môže byť u niekoho až natoľko silná, že vedie až ku smrti. „Potravinová alergia patrí medzi najčastejšie príčiny anafylaktických reakcií – čo sú život ohrozujúce stavy,“ upozorňuje alergologička, MUDr. Šafčáková. Preto je potrebné pozorne sa sledovať, resp. sledovať reakcie svojho organizmu po požití kritických potravín a pri čo i len najmenšom príznaku možnej potravinovej alergie vyhľadať špecialistu a nastaviť vhodnú liečbu.


Mohlo by vás zaujať: Neviete si rady so zdravotnými problémami? Možno je za všetkým jedlo!


Potravinová alergia či intolerancia?

Viacerí z nás si zamieňajú tieto pojmy, pričom nejde o to isté. Potravinová alergia je najvážnejšia zo všetkých alergologických problémov spôsobených potravinami. „Príbuzným stavom je potravinová intolerancia, ktorá je len nevhodnou odpoveďou na skonzumovanú potravinu, bez účasti imunitného systému a nie je príčinou ohrozenia života. Podobným klinickým stavom je histamínová intolerancia, ktorá vzniká pri nerovnováhe hladiny histamínu (ten prijímame bežne v potravinách – ako sú syry, víno, ryby, kysnuté cesto, kapusta, ovocie, čokoláda) a jeho prirodzeného rozkladača – enzýmu DAO. Vzniká stav podobný potravinovej intolerancii, tiež bez ohrozenia života,“ ujasňuje špecialistka na tieto problémy.

Ako sa prejavuje?

Potravinová alergia dokáže podľa slov lekárky, MUDr. Daniely Šafčákovej ako jediná z uvedených stavov ohroziť človeka na živote. Jej klinický obraz je podľa nej rozmanitý:

  • u detí – prejavy na koži (atopický ekzém), žihľavka, na dýchacích cestách nádcha, astma, hnačky, bolesti brucha, gastritída
  • u dospelých – žihľavka, opuchy pier a tváre, nádcha, astma, bolesti brucha, gastritída, hnačky, zápcha. V určitých prípadoch aj anafylaktická reakcia a smrť.

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Diagnostika je náročná

Diagnostikovanie potravinovej alergie pritom nie je vôbec jednoduché. Podľa lekárky sa na ňu využívajú krvné testy, kožné testy, aj komponentová diagnostika. „Pokiaľ sa podarí dokázať alergén, platí nutnosť vylúčiť ho zo stravy. Dlhodobo sa berú antihistaminiká, v odôvodnených prípadoch je pacientovi predpísaná aj injekčná striekačka s adrenalínom, ktorú použije v prípade ohrozenia života,“ vysvetľuje špecialistka na problémy spôsobené alergiami.

Aké sú najčastejšie alergény?

Medzi najčastejšie potravinové alergény patria:

  • u detí – mlieko, vajcia, orechy, sója, pšenica
  • u dospelých – orechy, ryby, morské plody, zeler, jablká

Mohlo by vás zaujať: Trápi vás časté nafukovanie či kožné problémy? Poznáme možnú príčinu


Častým problémom je prekrížená alergia

Vo svete alergie je častým javom takzvaná prekrížená inhalačno – potravinová alergia. Znamená to, že ak je niekto alergický na nejaký peľ, s vysokou pravdepodobnosťou je alergický aj na určité druhy potravín. „Obyčajne sú to pacienti s peľovou alergiou, ktorí reagujú na určité prekrížené potraviny, napr. alergici na peľ brezy, majú reakciu po konzumácii jablka – svrbenie v hrdle, opuch pery. Takýchto prekrížených reakcií je veľa –  hlavne po konzumácii zeleniny a ovocia. U detí majoritná časť potravinových alergií odznieva,“ uzatvára odborníčka na alergie a imunitu, MUDr. Daniela Šafčáková z ambulancie v Košiciach.


Máte vy alebo niekto vo vašom okolí skúsenosti s potravinovou alergiou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame