S ryžou to v domácnosti ide ľahšie: Zachráni mobil, náradie aj rodinné striebro!

ryža

thinkstockphotos.com

Hoci je ryža veľmi chutnou súčasťou mnohých pokrmov, či už ako hlavné jedlo alebo príloha, nemusí sa vždy používať výlučne na varenie. Zoznámte sa s užitočnými tipmi, vďaka ktorým ryžu využijete ako šikovného pomocníka v domácnosti.

Prvá pomoc pre mobil

Obliať mobilný telefón nejakým nápojom alebo ho nešťastne utopiť vo vode – to sa občas pritrafí každému. Za to zbaviť ho nežiaducej tekutiny, je poriadny boj. Ryža vám však pomôže celý proces urýchliť. Z mobilu vyberte batériu, SIM-kartu aj pamäťovú kartu a čo najviac ho vysušte papierovými utierkami alebo savou textíliou. Potom ho vložte do plastového vrecka plného ryže a nechajte v ňom – najlepšie aspoň 24 hodín. Ryža z neho vytiahne nadbytočnú vlhkosť, vďaka čomu stúpne vaša šanca, že ho budete môcť aj naďalej používať.


Mohlo by vás zaujímať: Na kvety, fľaky od trávy aj proti zápachu: Na čo všetko sa ešte hodí cukor?


Perfektné čistidlo

Ani čistenie váz s úzkym hrdlom a fliaš nemusí byť náročné. Stačí, ak do nich nasypete za hrsť ryže a pridáte trochu vody s mydlom. Zmes vo vnútri nádoby rozhýbte hrkaním či krúživými pohybmi. Ryža tak odstráni nečistoty aj z ťažko dostupných miest a vďaka kombinácii s mydlom sa bude vnútro nádoby opäť lesknúť.

Ak mlynček na kávu nemáte čistý,  ani váš obľúbený nápoj nemusí chutiť vždy najlepšie. Preto sa usilujte udržiavať ho stále v dobrom stave, napríklad, s pomocou ryže. Do zariadenia nasypte pol šálky ryže a nechajte zomlieť na prášok. Ryža tak nielenže odstráni z mlynčeka nečistoty, ale zároveň nabrúsi aj jeho čepele. A teraz si už pokojne vychutnajte svoju šálku kávy.

Osviežovač vzduchu

Malé priestory, ako je toaleta, kúpeľňa, pivnica či komôrka, dokážete jednoducho zaplaviť príjemnou vôňou. Malú nádobku naplňte ryžou a zmiešajte s 10-20 kvapkami esenciálneho oleja podľa vášho vlastného výberu. Otvorenú nádobku potom umiestnite do vybranej malej miestnosti. Keď po čase prestane byť vôňa tak intenzívna ako na začiatku, obnovíte ju obyčajným premiešaním ryže.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpirujte sa: Skvelé upratovacie tipy pre milovníkov poriadku


Prevencia hrdze

Už sa nemusíte obávať, že vám dlhšie nepoužívané náradie skoroduje. Ochrániť ho totiž môžete takisto pomocou ryže. Stačí pridať do boxu, v ktorom náradie skladujete, niekoľko hrstí obľúbenej obilniny ázijskej kultúry . Tá vstrebe zo vzduchu vlhkosť a tak udrží hrdzu mimo vášho náradia.

Ochrana striebra

Určite to sami poznáte. Strieborné šperky a iné cennosti postupne začínajú tmavnúť, a tak je potrebné ich pravidelne leštiť. Môže za to vlhkosť v ovzduší. Proces černenia môžete spomaliť, ba dokonca mu aj predísť pomocou ryže. Do šperkovnice, kde uchovávate svoje striebro či cennosti, pridajte trochu ryže. Tým, že výborne absorbuje vlhkosť, zabráni tomu, aby vaše cennosti stratili lesk a farbu.

Skoro ako termofor

Trápia vás problémy s bolesťou krčnej chrbtice alebo potrebujete uvoľniť stuhnuté svalstvo? Vyrobte si na krk vyhrievací golier. Do čistej ponožky nasypte suchú ryžu a pevne zaviažte. Potom na približne 1,5 minúty vložte do mikrovlnky. Takto ohriaty golier si priložte na krk. Vlastnoručne vyrobený „vankúšik“ si podľa potreby môžete priložiť aj na kríže, podbrušie či iné časti tela podľa potreby.


Mohlo by vás zaujímať: Použité čajové vrecúška využijete v kuchyni aj v záhrade: Zistite, ako na to!


Namiesto teplomeru

Ryžu môžete využiť aj ako pomôcku pri varení. Vďaka nej totiž dokáže určiť, či je olej na vyprážanie dostatočne horúci – stačí doňho len vhodiť zopár bielych zŕn. Ak spadnú na dno, olej zatiaľ nie je rozpálený. Ale ak má dostatočnú teplotu na smaženie, ryža vypláva k povrchu a začne praskať.

Hrkálka nielen pre najmenších

Snívali ste niekedy o vlastnej kapele? Vráťte sa do snov aj s domácou hrkálkou, ktorú si ľahko vyrobíte aj vy. Naplňte malé plechovky alebo prázdne plastové vajíčka ryžou, uzatvorte alebo prelepte otvory, a hrkálka je na svete. Ak chcete mať hudobný nástroj aj s úchytkou, vložte naplnené vajíčka medzi dve plastové lyžičky a spojte ich lepiacou páskou.


Na čo všetko doma používate ryžu vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, mb
Odporúčame