S upchatým odtokom si poradíte aj bez chémie: Inšpirujte sa týmito tipmi

Odtok

thinkstockphotos.com

Prostriedky na prečistenie zapchatého odtoku patria k tomu najagresívnejšiemu, čo v našej domácnosti nájdeme. S tým ide ruka v ruke i účinnosť, no ak nepatríte k fanúšikom takéhoto čistenia, môžete si pomôcť i prostriedkami z vlastnej špajze. Alebo venovať dostatočnú pozornosť prevencii.

Netreba zabúdať na to, že odtoky v kuchyni a kúpeľni sa od seba líšia. V kuchyni tvorí základ odpadu kombinácia mastnoty, zvyškov jedla, kúskov obalov potravín, v kúpeľni to sú predovšetkým vlasy a tiež zvyšky mydla či iných kozmetických prostriedkov.

Voda, ocot, sóda

Sóda bikarbóna a ocot patria v domácnosti k najmocnejším a vzhľadom na ich rôznorodé využitie aj mimoriadne univerzálnym prostriedkom. Ocot bojuje predovšetkým proti zvyškom, sóda zase rozpúšťa mastnotu, špeciálne, ak k nej pridáte aj pár kvapiek citrónu.

Receptom starých mám je jednoduchá vriaca voda. Jej teplota rovnako napomáha pri odstraňovaní mastnoty, ktorá by pri vode normálnej teploty mohla tvoriť akúsi bariéru. Ešte účinnejšia je, keď do nej pridáte kuchynskú soľ. Ideálne je však všetky domáce prostriedky skombinovať.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Upchatý odtok? Žiadny problém, ide to aj bez chemikálií z drogérie!


Domáci kuchynský recept

Potrebujeme:

  • Ocot
  • Sódu bikarbónu
  • Vriacu vodu

Postup: V nádobe zmiešame sódu a ocot v pomere 1 ku 3. Kedže v tejto kombinácii začnú obe látky ihneď pracovať, rovno ich vylejeme do odtoku. Počkáme 10 až 15 minút, potom zalejeme troma litrami vriacej vody.

Druhý spôsob s rovnakými ingredienciami funguje nasledovne: Do odtoku nasypte 2 čajové lyžičky sódy bikarbóny a zalejte ju jedným deci octu. Táto kombinácia vytvorí penu, po 10-15 minútach ju zalejte vriacou vodou.

Náš tip: Vzhľadom na to, že kupované prostriedky na čistenie odtokov sú prisilné, ich preventívne využívanie by mohlo poškodiť odtoky. Naopak, domáce prostriedky môžete využívať aj preventívne.

Účinná kola

Kola je mimoriadna účinná napríklad pri čistení toaliet, keďže dokáže zničiť aj starú špinu a vodný kameň, takisto sú overené aj jej účinky proti mastnote. Najlepšie je dva deci nápoja vliať priamo do odtoku, dosypať čajovú lyžičku sódy a následne zaliať vriacou vodou.

Prevencia je základ

Čo by vám v domácnosti nemalo chýbať? Najdôležitejšie je využívanie ochranného sitka, ktoré zabraňuje väčším zvyškom potravín či dlhým vlasom odtiecť a následne upchávať odtok.

Je pravda, že tieto sitká nepatria k najestetickejším doplnkom vašej kuchyne či kúpeľne, no dnes už nie je taký problém ich zohnať v tvare či farbe, ktorá vám vyhovuje. Sitká nezabúdajte pravidelne čistiť, keďže vodný kameň, mastnota a zvyšky nečistôt ich dokážu pomerne silne znečistiť.


Mohlo by vás zaujímať: Keď voda neodteká a bytom sa šíri puch: Vyčistite odpady rýchlo a jednoducho!


Zvon je najlepší pomocník

Ďalším pomocníkom je klasický zvon, ktorého gumenná časť funguje na princípe pumpy. Tlak, ktorý vznikne pri pohybe pomáha uvoľniť upchatý odtok. Pri jeho využívaní pomôže, ak jeho okolie namastíte vazelínou, zvon zatlačíte a napustíte vodu do úrovne gumovej násadky. Dlaňou zakryte druhý odtok, ktorý zabraňuje prelievaniu vody a niekoľkokrát zvon zatlačte.

Chémia do umývadla nepatrí

Preventívne sa tiež oplatí vedieť, čo môžme a nemôžme vylievať do umývadla. Keďže jedným zo stálych problémov je masnota, vyhnite sa vylievaniu olejov, či už horúcich alebo vychladených. Do umývadla tiež nevylievajte chemikálie a to nielen kvôli ich potenciálnemu dosahu na sifón, ale tiež kvôli znečisteniu, ktoré sa môže dostať do kanalizácie. Rovnako sa teda takýmto spôsobom nezbavujte ani starých liekov.


Ako ste si najúčinnejšie poradili s upchatým odtokom vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame